13.03.2018, Michal Heřman

Pod lupou: Pavel Pýcha

Výsledkově nepovedený zápas, z osobního pohledu bezchybné utkání. Tak může hodnotit první semifinále s Kladnem obránce ČEZ Motoru Pavel Pýcha. Po kapitánovi Zdeňku Kutlákovi nasbíral druhý nejvyšší ice-time a týmu pomohl i při oslabeních. Jak vypadal zápas elitního obránce Budějovic pod drobnohledem?

Oboustranně ofenzivní začátek zápasu přinesl pro Pavla Pýchu protažené první střídání. Kvůli rychlé hře nestačil se spoluhráči při prvním střídání odjet na lavičku a musel jistit obrannou lajnu. Během úvodního střídání si připsal jednu sraženou střelu do Redlicha a úspěšné souboje u mantinelu s Kubíkem a Kautem. S Redlichem se Pýcha střetl při dalším střídání a opět ze souboje vyšel s pukem pro domácí tým. Naskočil i do obou oslabení a většinu střídání jistil jako poslední hráč své lajny. Dohromady byl na ledě sedm minut a 23 sekund a připsal si devět střídání a průměrný čas na ledě 49 sekund.

V prostřední části se Pýcha hned při prvním střídání dostal do dvou soubojů. A oba zvládl. Zikmunda zastavil při protiútoku a po obehrání Kubíka šel Motor do kontru, na jehož konci pálil Květoň do obránce. Na led šel i při třetím oslabení a ve spolupráci s Čermákem dokázal v důležitý moment získat puk a následně vyhodit ven ze třetiny. Ve druhé polovině třetiny stojí za zmínku souboj se Strnadem, po kterém se Motor osvobodil ze sevření a další poctivá práce při čtvrtém oslabení.

Ve druhé třetině se ice-time domácího obránce v průměru o tři sekundy zvýšil. V osmi střídáních si ale znovu nepřipsal žádnou střelu na branku. Po kapitánu Kutlákovi měl opět druhé nejvyšší herní vytížení. Do závěrečné části vstupovali Jihočeši s jednogólovým mankem a na hře to bylo znát. Zvýšenou aktivitou si Motor dokázal vypracovat hned ze začátku mírný tlak, ale ani Pýchova formace se k velké šanci nepropracovala.

Při pátém oslabení dokázal pak Pýcha podržet v závěru kotouč a do návratu vyloučeného Filipa Nováka nepustil Kladno před Kváču. Nebojácný obránce Motoru si během celého zápasu připsal několik důležitých hitů a byl pro tým výraznou oporou. Po druhé inkasované brance pálil vedle pravé tyče. Osm minut před koncem byl Pýcha ve velmi slibné pozici, ale přihrávkou hledal ještě lépe postaveného spoluhráče, což se nepovedlo. V samém závěru pak pálil od modré do připraveného brankáře. Dobrou práci ovšem odváděl při oslabení i obranné hře a v součtu patřil mezi nejlepší hráče zápasu.

Dají se v utkání najít pozitiva?
Jo, dají se najít. Neodehráli jsme nejhorší zápas. Byl to typický zápas play-off, ve kterém rozhodují maličkosti a v nich bylo Kladno dneska lepší. Největší chyba byla v neproměňování šancí, což nás stálo hodně sil.

Překvapilo vás něčím Kladno? Nebýt rychlé druhé branky, bylo to vyrovnané utkání.
Ani ne. Věděli jsme, že budou chtít hrát rychlý hokej a že budou hodně bruslit. Druhá branka rozhodla, to je jasné. Kdybychom ihned neinkasovali a dokázali s nimi hrát delší dobu 1:1, věřím, že druhou branku bychom dali my.

Necelých osm minut před koncem jste se dostal do slibné šance, ale hledal místo střely spoluhráče. Z akce nakonec nic nebylo. Nemrzí vás, že jste nestřílel.
Teď už je to těžké hodnotit. Zpětně to vidím možná jako chybu, ale v tom momentu jsem zaregistroval, že gólman proti mně vyjel a proto jsem chtěl najít lépe postaveného Mílu Čermáka na druhé straně. Obránci Kladna tam ale výborně zapracovali v defenzivě a ubránili to.

Co do zítřejšího utkání změnit?
Ono toho nejde takhle rychle moc měnit. Je potřeba zlepšit pohyb a být produktivní. Základem bude si vypracovat více šancí.