14.11.2009, Michal Špírek

Pod trenérem Výborným poprvé doma. Přijede Zlín, lídr ligy!

Č. B u d ě j o v i c e - HC MOUNTFIELD se potřebuje chytit. Svěřenci kouče Františka Výborného podlehli ve Varech a spadli na dvanáctou příčku tabulky. Na tříbodovou výhru čekají Českobudějovičtí pět zápasů, dočkají se proti Zlínu? PSG Zlín je vedoucím týmem extraligy a skolit ho by jistě znamenalo pro HC MOUNTFIELD výraznou vzpruhu. Zápas začne v neděli v 17:00, přijďte pomoci týmu k vítězství!

O soupeři – PSG Zlín

Jenomže porazit Zlín, to nebude jen tak. Aktuálně první tým tabulky, trénovaný úspěšným koučem Venerou, pod jehož vedením válčí taková jména jako gólman Jakub Sedláček, obránce Martin Hamrlík či útočníci Balaštík a Leška. Na Zlínské by přitom před začátkem ligy vsadil málokdo, žlutomodrému týmu se přílišné šance na úspěch nedávaly. Ale jak je vidět, ve zlínském mužstvu si vše sedlo na výbornou a PSG se veze na vlně. Úctyhodná je především bilance z venkovních utkání, které by měli Českobudějovičtí věnovat zvláštní pozornost. PSG Zlín sehrál na hřištích soupeřů 10 zápasů a prohrál jen dvakrát! Čtyřikrát dokázal vyhrát na hostujícím hřišti v základním hracím čase, čtyřikrát v prodloužení, což samozřejmě zajistilo Zlínu postavení nejlepšího týmu extraligy nejen v celkové tabulce, ale i tabulce ze zápasů venku.

Ale ani doma si Venerovi svěřenci nevedou zle. Zlínskou pohodu vycítili i fanoušci, stadion Luďka Čajky byl v posledním zápase s Kometou Brno poprvé v sezóně vyprodán. Duel se tak odehrál ve vynikající atmosféře, a ačkoliv jsou Brněnští na posledním místě tabulky, měli s nimi hokejisté PSG Zlín dost práce. Skvěle ovšem zachytal brankář Sedláček, jenž udržel čisté konto, a tak domácím stačily k úspěchu jen dvě branky, v 9. minutě se trefil Kubiš, na konci zápasu pak pojistil tříbodový zisk kanonýr Balaštík. "V první třetině jsme měli i hodně štěstí. Brno mělo dvě tutovky, přežili jsme bez újmy na skóre dvojnásobné oslabení. Brankář Jakub Sedláček chytal výborně a mužstvo podržel," vysekl zlínskému mladíčkovi v brankovišti poklonu asistent trenéra Zlína Rostislav Vlach v pozápasovém hodnocení.

Devatenáctiletý gólman Sedláček, to je stavební kámen zlínské hry. Sedláček vládne společně s vítkovickým Štěpánkem brankářským statistikám. Gólman mimo jiné v sezóně spolehlivě zachytal i v prvním zápase s HC MOUNTFIELD, když za svá záda pustil jen dva puky.
Moravanům v zápase s Brnem chyběl člen úderné první formace Bedřich Köhler, jenž bude společně s obráncem Galvasem chybět i proti HC MOUNTFIELD. Balaštíka s Leškou tak doplnil jednadvacetiletý Jiří Ondráček. Co čeká od utkání v Budějovicích uvedl hlavní trenér Zdeněk Venera pro zlínské klubové stránky hokej.zlin.cz. "V případě Budějovic si myslím, že jejich postavení v tabulce neodpovídá kvalitě mužstva, které je vyrovnané ve všech řadách. Doma navíc hrají lépe než venku, takže to pro nás bude těžké. Momentální umístění není vůbec rozhodující, rozdíly při hře bývají minimální a do všech zápasů proto jdeme s tím, že chceme získat nějaké body."

TREFÍ SE OPĚT KVĚTOŇ? Jihočeský útočník byl jediným střelcem svého týmu v posledním zápase. Přesně zacílil hned dvakrát. Proti Zlínu ale bude mít stíženou pozici. Proti němu se totiž postaví brankář Jakub Sedláček a je na místě připomenout jeho poslední působení v Budvar Aréně. Jihočeši přestříleli Zlínské 53:20 a přesto vstřelili jediný gól a prohráli! „Sedláček odvedl parádní výkon a nám chyběl v koncovce klid, když se tohle sečte, tak ta naše snaha byla marná,“ konstatoval tehdy bek František Ptáček.

Z kabiny HC MOUNTFIELD

Českobudějovičtí hokejisté po reprezentační pauze nastoupili poprvé pod taktovkou nového trenéra, Františka Výborného. A v Karlových Varech se Jihočechům zápas nepovedl, prohráli 2:5. "Byl to pro nás důležitý zápas," přiznal hlavní trenér František Výborný. "Bylo vidět, že si hráči nevěří. Jsem přesvědčen, že na to mají. Dnes chtěli moc, ale udělali jsme žákovské chyby. Góly, který jsme dostávali, byly po našich individuálních chybách " vyjmenoval základní poznatky z duelu trenér. Byl Výborný něčím ze zápasu vyloženě překvapen? „Je jasné, že vnímat nové poznatky o všech hráčích jsem se snažil už při trénincích, ale zápas je vždycky něco jiného. Ukázal mi věci, které jsme neplnili a nefungovaly nám.“ Výborný si je ale jistý, že tým má potenciál, jen je potřeba ho probudit. "Třeba Štěpán Hřebejk byl před dvěma lety v národním týmu a teď tomu tak není. Jsem přesvědčený, že hráči jako Hřebejk či Mertl mají navíc. Tým působí zakřiknutě. Dělali jsme žákovské chyby, to by se stávat nemělo."

HC MOUNTFIELD se v tabulce propadl na 12. pozici a na tříbodové vítězství čeká pět kol od výhry na Slavii, z posledních 13 kol pak Jihočeši prohráli desetkrát! Jak jakožto trenér postupovat, když se týmu nedaří a není na tom dobře ani po psychické stránce, je lepší zvolit metodu cukru či biče? „Určitě se snažím působit pozitivně. Je třeba mužstvo stabilizovat a pomoci hráčům k získání sebevědomí. Na střídačce se ale samozřejmě určitým emocím nevyhnete. Udělali jsme pár školáckých chyb a to pak stoupá adrenalin o něco rychleji a volíte trochu tvrdší slova,“ přiznal kouč.

Jak tedy bude trenér Výborný dále, po prohraném zápase na západě Čech, postupovat? "S hráči je potřeba vše rozebrat, ale na tréninku na to nemáme dost času, po Varech máme například jen jeden den odpočinku. Je ale zapotřebí si vyjasnit to, co nefungovalo. Je to všechno v hlavách. Klucí to musí přejít sami. Je důležité si uvědomit, že udělali dobrou věc a na tom poté dále stavět. Trenéři musí pomoci právě k tomuhle. Je to ještě brzy, ale každá věc, klička, obranný zákrok působí na sebevědomí, ale vítězství by k jeho zvednutí bylo samozřejmě nejlepší." Dočká se Výborný a s ním samozřejmě českobudějovičtí hokejisté a fanoušci vítězství již proti Zlínu?

Utkání HC MOUNTFIELD – PSG Zlín začne v Budvar aréně v neděli v 17 hodin.

"Páreček" zajímavostí

Skončí zápas underem?
Pro sázkaře může být zajímavá možnost vsadit si, že v utkání HC MOUNTFIELD se Zlínem nepadne více než pět branek. V minulé sezóně skončilo za zády brankářů v základní hrací době při střetnutích týmů v Budvar Aréně jen pět puků (3:0, 1:2sn). Jak dopadne duel českobudějovických útočníků se zlínskou obranou, která v posledních čtyřech duelech inkasovala pouhopouhé dvě branky?

Bilance se Zlínem
Celková bilance obou soupeřů v české extralize vyznívá příznivěji pro Zlín. Beranům se proti Jihočechům daří především na domácím ledě, kde z jednatřiceti odehraných duelů podlehli soupeři pouze v šesti případech. V 61 zápasech zaznamenali Valaši 22 výher, 6 výher v prodloužení, 13 remíz, 4 prohry v prodloužení a 16 porážek.

Jakub Kovář (11/90,28%/2,66)
Statistiky brankářů (zápasy/úspěšnost/průměr)
Jakub Sedláček (20/93,52%/2,01)
Tomáš Štůrala (3/88,80%/4,44)

Poznámka: V kolonce statistik jsou údaje řazeny v tomto pořadí: zápasy / výhry - výhry v prodloužení - prohry v prodloužení - prohry - skóre - body.