05.01.2004, Antonín Vansa

Podaří se Jihočechům v Duhové aréně nemožné?

Po výhře 4:3 nad Litvínovem pokračuje pro hokejisty HC České Budějovice extraliga nejtěžším možným zápasem. V Duhové aréně se v úterý od 18:00 utkají s lídrem extraligy, týmem Moeller Pardubice. „Nemáme v Duhové aréně co ztratit," uvádí jednu z výhod Českých Budějovic trenér Ladislav Kolda.
V neděli se dočkali trenéři Českých Budějovic své první výhry v novém působišti. Jejich svěřenci udolali v infarktovém závěru Litvínov 4:3. „Vítězství jsme potřebovali jako sůl. Potřebovali jsme, aby sebedůvěra týmu trochu narostla," cení si výhry nad Severočechy asistent trenéra HC České Budějovice Ladislav Kolda. Práce, kterou se snažil spolu s hlavním koučem Radkem Ťoupalem u prvního týmu nastolit, tak přinesla první sladké ovoce. Trefa Jaroslava Kristka z 58.minuty zápasu znamenala, že Jihočeši stáhli svou ztrátu na předposlední příčku na devět bodů. K baráži teď má vedle nich nejblíže Plzeň. „Chtěli jsme být důrazní v koncovce a do té koncovky jsme se také patřičně tlačili. Myslím, že právě důraz nám nakonec vynesl tři body," domnívá se bývalý zadák Motoru České Budějovice, který si povšiml jednoho paradoxu. „Myslím si, že v minulých dvou zápasech jsme hráli lépe. Proti Litvínovu jsme udělali dost individuálních chyb, přesto jsme poprvé naplno bodovali," usmívá se spokojený asistent.

Své nejlepší utkání v letošním ročníku hokejové extraligy sehrál rychlonohý útočník Peter Bartoš. Litvínovská obrana měla s bržděním jeho akcí po levém křídle plné ruce práce a rodák z Martina byl v průběhu nedělního duelu nejpilnějším střelcem na straně domácích. Po právu jej zařadily deníky Sport a MF Dnes mezi tři nejlepší hráče zápasu. „Bartoš skutečně po svém prvním vstřeleném gólu ožil," všiml si Ladislav Kolda proměny sympatického křídla. Ve 27.minutě se na sebe nebál Bartoš vzít odpovědnost a propálil Kamila Jarinu, v 50.minutě ve vlastním oslabení zasunul puk za překonaného litvínovského gólmana podruhé a při rozhodující trefě útočníka Kristka ukázkově zavezl puk do útočné třetiny žlutočerných. Svůj výborný výkon tak okořenil ještě jednou asistencí. „Ale myslím si, že celé mužstvo zaslouží pochvalu. Dvakrát jsme se v zápase dostali dolů, ale vždy jsme se dokázali zvednout. Hráči skutečně bojovali na maximum," míní extřebíčský trenér. Jeho slova v průběhu utkání jen potvrzoval kapitán celku Martin Štrba. Do zápasu nastoupil s poraněným prstem, ale přesto byl hnacím motorem první pětky červenobílých. „Štrba zaslouží absolutorium. I přes zranění a i přesto, že jej soupeř dvakrát zle do bolavého místa sekl, odehrál skvělý zápas," složil poklonu robustnímu hokejistovi Kolda. Ještě před pondělním tréninkem byl Štrbův start v Pardubicích nejistý, zarputilý forvard však opět nastoupí.

Zatímco ve velmi dobrém světle se v neděli představil útok Bartoš - Bacul - Kristek, za očekáváním zůstala formace vedená Janem Fadrným. Útok tří rozených střelců se na ledě nepotkal zrovna s oslnivou formou, prakticky jedinou jeho šanci spálil Jiří Šimánek na startu druhé části. Ze samostatného nájezdu při bekhendovém pokusu přestřelil. „Možná, že to působilo dojmem, jako že se na ledě tentokrát trápili. Ale je dobře, když je v takovém zápase dokáže nahradit někdo jiný. Myslím, že je pozitivní, že naší hru netáhne jen jedna lajna," soudí charismatický kouč. Českobudějovická útočná sestava dostojí pro zápas s Pardubicemi jedné změny. V centru druhé formace se v centru objeví z Chomutova příchozí Milan Kostourek, až ve čtvrtém útoku by tentokrát měl nastoupit Jan Fadrný.

Jednoznačně nejlepší zápas odchytal v letošní sezoně brankář Jan Chábera. Potřetí v extraligovém ročníku 2003/04 se do brankoviště postavil od první minuty a vychytal svou druhou výhru. Přestože si připsal jen sedmnáct úspěšných zásahů a úspěšnost svých zákroků zastavil na čísle 85,00%, dal by se směle zařadit mezi nejvýraznější postavy střetnutí na straně domácích. „Kučerovi se příliš nepovedl zápas v Třinci, tak jsme do branky tentokrát postavili Jana Cháberu. Nebyl to pro něj lehký zápas, ale zachytal dobře a myslím, že mu to může výrazně pomoct do dalších utkání," chválí devatenáctiletého brankáře Ladislav Kolda. Subtilní gólman si svůj klíčový zásah připsal v 57.minutě, kdy krátce po vyrovnání Balázse kryl vyloženou šanci Lukáše Havla.

O tom, zda nakonec první vlaštovka udělá jaro, napoví už úterní utkání v Pardubické Duhové aréně. Od 18:00 budou Jihočeši čelit drtivému tlaku domácí čety. Ta si již nesmí další zaváhání dovolit, prohra 2:3 v Liberci staví před obra pro zápas s trpaslíkem jednoznačný úkol - vyhrát. „Bude to nesmírně těžký zápas. Dá se očekávat, že v Pardubicích budeme v první minutě pod tlakem. Dopředu je navíc požene skvělé hlediště," poukazuje i na výhodu devíti tisíc frenetických hlasivek kouč Budějovických. Házet flintu už před bojem do žita by však byl čirý nesmysl. Obligátní frází je, že zápas začíná za stavu 0:0 a při šťastné souhře různých faktorů si mohou Českobudějovičtí do autobusu přibalit nějaký bodík. „Skutečně nemáme v Pardubicích co ztratit a to může být naší výhodou. Kdo čekal, že Vsetín uspěje na Slavii? Třeba se nám podaří podobné překvapení. Výhra nad Litvínovem nás k tomu může nabudit," doufá Ladislav Kolda.

Ačkoliv Libor Barta zřejmě nenávratně přišel o svou pozici v celku Lasselsbergeru Plzeň, do Českých Budějovic jako nová posila nepřijde. Tým nejspíše neposílí ani útočník František Mrázek. Hostování ve východočeské metropoli vyprší českobudějovickému odchovanci k 12.lednu 2004. Pokud o něj Pardubice poté neprojeví zájem, Vytáhlý centr se vrátí do českobudějovického celku. „Podle mých informací si ho ale Pardubice chtějí nechat," usuzuje Kolda.