ČEZ MOTOR ČESKÉ BUDĚJOVICE
11.12.2005, Antonín Vansa

Pokus o smazání manka v tabulce pravdy proběhne na Slavii

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Pokud se vypravíte podpořit hráče Českých Budějovic při zápase na ledě extraligového lídra Slavie Praha, pořádně si zkontrolujte jízdní řád tuzemské nejvyšší hokejové soutěže. Kvůli koňské show Apassionata se v překrásné Sazka Aréně oba týmy střetnou až v pondělí od 19.00 hodin.
Tak tuhle prohru překousával kouč nováčka extraligy z Českých Budějovic hodně těžko. Zlín rozhodně nebyl při pátečním utkání na jihu Čech natolik lepším týmem, aby si zasloužil odvézt domů tři body. Leč v devětačtyřicáté minutě propálil s pomocí obránce Josefa Jindry brankáře Turka obránce Miroslav Blaťák a vystřelil Zlínu výhru 1:0. „Mrzí nás to hodně. Vždycky prohra o jeden gól zabolí, obzvláště se Zlínem, který já osobně a myslím, že ani hráči moc nemusíme," konstatoval kouč HC České Budějovice Josef Jandač. Jeho svěřenci měli v průběhu střetnutí několik šancí k tomu, aby rozhodli zápas ve svůj prospěch. Hlavně šance Michala Hudece z úvodní minuty a příležitosti Jiřího Šimánka a Jindřicha Kotrly v závěru prostřední části hry volaly po gólu. „V každém utkání si tým vypracuje nějaké šance. Teď jde jen o to, zda má tým ve svém středu hráče, kteří jsou schopni nabídnutou příležitost využít. My se bohužel v koncovce neuvěřitelně trápíme a strašně se na gól nadřeme," krčil rameny Jandač. Asi nejviditelnější problém mají hokejisté nováčka extraligy v důrazu před brankou. Dá se říct, že jediný Jiří Šimánek se nebál během šedesáti minut lítého boje se Zlínem chodit před brankoviště, kde působil hostujícím zadákům nemalé potíže. „Naši útočníci skutečně před brankou soupeře nepracují, jak by měli. Pořád motáme puk u mantinelu, ale před brankou chybíme a zbavujeme se sami možnosti dorážky. Hráčům to říkám pořád a budu jim to omílat do doby, než začnou před soupeřova brankáře chodit," zdůraznil Jandač. „Ovšem problém není jen v nich. Aby hráč mohl před brankou kotouč dorazit, musí také někdo dobře vystřelit od modré. A to také neumíme," dodal smutně.

Problém se střelbou opravdu Jihočechy netrápí jen poslední zápasy. Od začátku ročníku dokázali dát jen ve čtyřech utkáních čtyři branky. Více gólů v jednom střetnutí doposud dát nedali. Zatímco v jiných týmech září jednotliví střelci (Petr Ton ve Spartě, Aleš Padělek v Plzni, Jaroslav Kudrna v Třinci atd.; pozn.aut.), na jihu Čech takový šutér chybí. „Střelec se musí narodit, já ho zde těžko vyrobím," poznamenal Jandač. Přestože stále doufá, že v jeho týmu se dokáže alespoň jeden hráč střelecky utrhnout, současný stav mu příliš radost nedělá. Ondřej Veselý dal v průběhu sezony zatím jen tři góly, Kamil Brabenec vměstnal svých sedm zásahů do stejného počtu utkání na přelomu první a druhé čtvrtiny, Aleš Krátoška dal první branku teprve minulou sobotu v televizním střetnutí s Pardubicemi. „Pravidelně boduje Viktor Hübl, občas se trefí i Jirka Šimánek, ale zbytek je bohužel neproduktivní," posteskl si českobudějovický kouč. Starosti mu přidělává především potence členů třetího útoku. Havel je v týmu teprve krátce a jeho výkon proti Zlínu byl hodně slibný, zato Tomáš Vak a Jindřich Kotrla dali v dosavadním průběhu ročníku dohromady sedm branek. „Přitom to jsou zkušení hráči a na ledě podle mého názoru rovněž dostávají dost prostoru. Bohužel výsledek je hodně chabý. Potřebovali bychom, aby se také jednou utrhli a dali třeba dva nebo tři góly," připomněl trenér Jandač.

Další extraligový zápas sehrají českobudějovičtí hokejisté v pondělí na ledě v Sazka Aréně, kde je čeká velice silná Slavia Praha. Čísla jsou neúprosná. Slavia v domácí hale prohrála jen dvakrát, ztratila pouze deset bodů a naposledy jí dokázal v Sazka Aréně porazit Třinec, který zde 6. listopadu hodně překvapivě zvítězil 4:0. Navíc mají Pražané ve vlastním prostředí oslnivý průměr 3,75 branek na utkání. „Bude to strašně těžké, Slavia má vynikající tým, potvrzuje to a hlavně hraje hodně atraktivně. Z tohoto hlediska se do Prahy těším. Zahrajeme si narozdíl od zápasu se Zlínem hokej," řekl Jandač. Zároveň přitom doufá, že by se k Českým Budějovicím konečně mohla otočit svou přívětivou tváří Paní Štěstěna. Naposledy hráče extraligového nováčka políbila na tvář při utkání prvního kola, kdy díky parádnímu finiši dokázali na Kladně během posledních čtyř minut stáhnout tříbrankové manko soupeře. „Ale jinak si nevzpomínám, že bychom měli takové štěstí, jako třeba Zlín. Celou noc jsem přemýšlel, proč zrovna oni ten gól dali. Nemám pocit, že by tomu šli více naproti," podotkl trenér českobudějovických hokejistů. „Myslím si, že jestli nějaký hokejový Bůh existuje, a po loňském play-off první ligy si to myslím, tak na Zlín také brzy dojde. V letošní sezoně mají toho štěstí až neuvěřitelně mnoho," poukázal především na domácí utkání s Plzní a Vsetínem, které Valaši zlomili až brankou během posledních patnácti vteřin zápasu. V osmadvacátém kole zase sudí přehlédli, kterak zlínský brankář Igor Murín posunul klec. Možná i díky tomu se Bokrošovi hoši radovali z výhry 4:1. Naposledy se na ně štěstí usmálo na jihu Čech, kdy o jejich tříbodovém zisku rozhodla velmi náhodná trefa Blaťáka. „A to jsou jen zápasy, které si z fleku vybavuji. Ale sám vidíte, že Zlín z nich má hned najednou o devět bodů více," uvedl Jandač.

Na Slavii odjede jeho tým v neměném složení. Na marodce zůstávají beci Tomáš Harant se Zdeňkem Kutlákem a útočníci Radek Bělohlav, Václav Nedorost s Ondřejem Veselým. U žádného z nich se zdravotní stav viditelně nezlepšil. „Počítám s tím, že jestli se někdo vrátí do sestavy, bude to až po reprezentační přestávce," řekl Josef Jandač.

Sociální sítě

Při utkání Motoru s @HCSpartaPraha byl na místě i náš kameraman a natočil zajímavé záběry, včetně prvního gólu sezony. Jak se vám...

25. narozeniny dnes slaví útočník Miroslav Indrák, těšíme se moc, až ho poprvé uvidíme v dresu Motoru v zápase. Tak všechno...

Vstupenky na zápasy s Kladnem a Spartou v pondělí a v úterý už jsou v prodeji. Do pátečních 20 hodin pouze pro permanentkáře,...

×
×
Dnes v 18:00 | Muži
Rytíři Kladno
ČEZ Motor Č. Budějovice