02.04.2014, Miroslav Mayer

Přáli jsme si, aby to zacinkalo na krku, říká trenér osmáků Lukáš Chaloupka

ČESKÉ BUDĚJOVICE — Žákovský hokej v Českých Budějovicích získal naposledy medaili na mistrovství republiky v roce 2008 a od té doby nic až do této sezóny, kdy se o cenný kov postarala osmá třída, která ve Zlíně získala bronzovou medaili a ukázala, že mládež v jižních Čechách má kam sáhnout. Velkou zásluhu na úspěchu má i dvojice trenérů Lukáš Chaloupka a František Čech.

Trenérský tým týmu osmé třídy je složen z mladé nastupující generace trenérů, kteří stojí za počátku svojí kariéry - Lukáš Chaloupka a zkušeností, kterou prezentuje bývalý vynikající hráč i trenér František Čech. Tato měs měla blahodárný vliv na tým, který vyhrál svojí skupinu a na poslední chvíli postoupil na mistrovství republiky do Zlína.

Od kdy jste začali tušit, že by tým osmé třídy mohl letos jet na mistrovství republiky?
Lukáš Chaloupka: Před sezónou bychom tomu moc nevěřili. Navíc soutěž byla letos vyrovnaná až do úplného konce. Takže nás to vlastně napadlo až pár zápasů ke konci soutěže. Pak jsme prohráli v Plzni a už jsme mysleli, že máme po naději. Pak nám pomohlo, že Jindřichův Hradec ztratil body se Strakonicemi a my jsme v úplně posledním kole vyhráli v Jindřichově Hradci. Nakonec jsme postoupili díky vzájemným zápasům s Plzní, když jsme byli o gól lepší!

To, že soutěž byla po celou dobu vyrovnaná se nakonec ukázalo jako prospěšné, pro mistrovství republiky.
František Čech: Vždycky je lepší, když je čtyři, pět vyrovnaných mužstev ve skupině, než když suverénně vyhrajete lehkou skupinu a jste na mistrovství jen do počtu. My jsme měli ve skupině Plzeň, Jindřichův Hradec a Zbraslav a to byly všechno hodně vyrovnané celky. Nakonec rozhodovalo, kdo ze silné čtyřky ztratí body s některým ze slabších týmů. Nám se to stalo jen v Písku.

S jakým cílem jste do Zlína Na mistrovství republiky jeli?
Lukáš Chaloupka: Jeli jsme tam s tím, abychom podali co nejlepší výkon. Už účast na takovém turnaji byla pro nás skvělé. Při cestě jsme si v autobuse říkali, že kdyby to „zacinkalo na krku“ byli bychom spokojeni.

Na každém turnaji je důležitý první zápas. Vám se ho povedlo vyhrát nad Porubou.
František Čech: To bylo hrozně důležité. Zápas se povedl a kluky to do dalších bojů nakoplo. Byl to vyrovnaný a bojovný zápas, který jsme dokázali vyhrát a nakonec to bylo důležité i pro celkový vývoj toho turnaje.

Druhý zápas jste prohráli se Slávií až po samostatných nájezdech.
Lukáš Chaloupka: Po celý turnaj se nám nedařilo v prvních třetinách. Tady jsme dokonce prohrávali 0:3. Ve druhé třetině jsme se dostali na 2:3 a v poslední třetině jsme dokázali vyrovnat. Navíc si myslím, že jsme byli už lepším týmem. My jsme hráli stále na tři pětky a soupeř na dvě. Měli jsme vyložené šance, když jsme jeli třikrát sami na branku. Bohužel to dospělo až do nájezdu, kde byla šťastnější Slavia.

Trenéři a vedoucí mužstva

Pak přišla pohroma v podobě vysoké porážky od Sparty. Čím ta byla způsobena?
František Čech: Do zápasu nám nemohli pro nemoc nastoupit čtyři klíčoví hráči. Kluci měli ze Sparty zbytečně velký respekt a zase jsme inkasovali v první třetině 0:4. Pak jsme snížili a nejednou kluci zjistili, že se s nimi dá hrát a měli jsme velké množství šancí, ale v koncovce se nám nedařilo. Nakonec to skóre bylo pro nás kruté.

Další zápas s Přerovem byl nakonec nejdůležitější. Jak jste se tam probojovali k vítězství?
Lukáš Chaloupka: Věděli jsme, že v tomto utkání hrajeme vlastně o medaili. Zápas se nám sice povedl, ale opět jsme v první třetině inkasovali, ale do konce první části jsme vyrovnali. Dlouho se pak hrál vyrovnaný zápas. Rozhodlo se v poslední třetině, kdy jsme zabrali a dali jsme postupně další góly až jsme vyhráli 5:2 a medaile byla jistá.

Před zápasem se Zlínem jste tedy věděli, že máte jistou bronzovou medaili?
František Čech: Ještě byla naděje, že Slavie prohraje s Porubou, ale ten zápas se hrát před námi, tak jsme věděli, že nemůžeme být lepší a ani horší. Ten zápas jsme sice nevypustili, ale dali jsme hodně prostoru hráčům, kteří neměli předtím tolik času na ledě. Chtěli jsme, aby měli všichni zásluhu na medaili.

Máte už obrovské zkušenosti s trénováním mládeže. Máte pocit, že se náš mládežnický hokej už zvedá?
František Čech: Dneska je to jiné. Kluci dneska nemají takovou motivaci a mají hodně jiných lákadel. Dnes chybí i plácky, kde by se kluci mohli naučit šikovnosti. Pak je tu ještě ekonomika. Navíc tahle generace zlenivěla. Kluci nemají moc zájem chodit na trénink a nechat se honit od trenérů. Takže je zázrak, že se v těchto podmínkách nějaký talent najde. Je potřeba ty talenty podchytit a vytvořit jim takové podmínky, aby zůstali tady a neodcházeli by pryč. V tom by se mělo více i angažovat město. Mohlo by zlepšit podmínky na využití ledu atd.

Dokázali jste uspět na mistrovství republiky. Jak teď vidíte perspektivu týmu do budoucna?
Lukáš Chaloupka: Už jsme se o tom bavili. V první řadě tenhle tým je skvělá parta. To, kam se dostali je tím, že jsou parta. Velké individuality v týmu nemáme. Máme skvělé tři pětky a kluci se semkli a hrají srdcem. Co se týká přechodu do mladšího dorostu, byl bych i za rodiče rád, kdyby se zachoval mladší dorost B. Narovinu říkám, že tak pět hráčů má šanci probojovat se do A týmu. Když zůstane B tým, budou mít všichni kluci kde hrát a nebudou muset chodit na hostování, nebo končit s hokejem.

Kdo tvořil páteř týmu, který dokázal uspět na závěrečném turnaji ve Zlíně?
Lukáš Chaloupka: Duše party byl koutek, kde sedí Novák, Silný, Krcho a Šafář, to jsou vůdci týmu. Za celou sezónu bych chtěl hlavně vyzdvihnout celý tým. Na turnaji hrál skvěle Dan Svoboda, který získal ocenění pro nejlepšího brankáře turnaje a pak bych chtěl upozornit na Michala Silného. Ten má snad troje plíce, co dokáže odjezdit za zápas, to se zdá být neskutečné. Za celou sezónu bych ale musel vyjmenovat celý tým.

STOJÍ- ŠOFA MARTÍNEK, TRENÉR ČECH, KRCHO, FIALA, MASOPUST, VACULÍK, NOVÁK, SILNY, TEJČEK, ŠULISTA, ŤISOŇ, STÁREK, TRENÉR CHALOUPKA, HOLÝ, ŠAFÁŘ, DOKTOR, VEDOUCÍ PETROVSKÝ DOLE- SVOBODA O., VÁVRA, BERÁNEK, PRUŠÁK, TOMAN, SVOBODA D.