04.03.2010, Petr Novotný

Přijede Liberec. Bude to jeho poslední návštěva na jihu Čech?

Č. B u d ě j o v i c e - Poslední utkání základní části extraligy ledního hokeje je tu. Na jih Čech přijede Liberec a není vůbec vyloučeno, že by to měla být jeho poslední návštěva na českobudějovickém ledě. Jihočeši už nebudou bojovat o holou účast ve vyřazovacích bojích jako v minulé sezoně. Předkolo mají jisté, ale stejně bude mít zápas náboj. Půjde o to, jaké dva celky se v pondělí proti sobě postaví a na jakém to bude ledě. Duel s Libercem začne v pátek v 18.10 hodin.

O soupeři – Bílí Tygři Liberec

Na pořadu je poslední kolo základní části. Přijede Liberece, ale je dost možné, že ho v Budvar aréně diváci v této sezoně neuvidí naposledy. Stejně jako Jihočeši má tým ze severu Čech předkolo play-off jasné. Stejně jako Jihočeši zatím neví, proti komu se v něm postaví. V tomhle ohledu je letošní ročník extraligy dramatický až do konce a ve hře je několik variant. Liberec může hrát v Českých Budějovicích, může s nimi začínat doma a podobně se může střetnout s Litvínovem nebo Slavií.

Liberečtí Bílí tygři v této sezoně zase dokázali, že jsou na ústupu ze slávy. Tým, který si v předchozích letech dělal ambice na titul se v minulém roce dostal jen do předkola a letos to měl horko těžko, aby ho také uhrál. Pomohly mu k tomu dvě vítězství v posledních dvou kolech před reprezentační pauzou.

I po letním příchodu nového trenéra Libora Kalouse nezaznamenali Severočeši výraznější vzestup a po celou sezonu se drželi ve středu a chvílemi i v dolních patrech tabulky. Střelecky se celek zpod Ještědu opírá o formu útočníka Milana Bartoviče, jenž zaznamenal už dvacet branek a s pětatřiceti body je i nejproduktivnějším hráčem týmu vůbec. V obraně hraje prim zase bek Jiří Hunkes, který je nejproduktivnějším obráncem týmu. V brance Severočeši problémy nemají. Disponují dvojicí kvalitních gólmanů Marek Pinc a Tero Leinnonen, kteří se v rance střídají a jsou na podobné úrovni.

Po reprezentační přestávce přišlo pro tým ze Severu Čech velké rozčarování. Doma hostili Kometu Brno a počítali s vítězstvím. Místo toho přišla nečekaná porážka 0:2. „Musím říci, že až na prvních sedm minut v první třetině jsme nepředvedli vůbec nic. Odevzdali jsme trapný výkon a ani v závěru jsme se nepokusili o větší tlak. S nulou vstřelených branek na kontě doma se zápas těžko hodnotí. Nezasloužili jsme si dnes ani bod,“ konstatoval po utkání asistent trenéra Filip Pešán. Na jihu Čech si bude chtít před předkolem play-off jeho tým napravit reputaci.

STŘELEC BEZ GÓLŮ Českobudějovický útočník Milan Gulaš rozjel tuhle sezonu fantasticky, ale v nastoleném trendu nevydržel. Už dlouho čeká na to, až své střely znovu začne proměňovat v body. Proti Liberci se v této sezoně ještě netrefil. Splní se mu to právě v důležitém zápase na konci základní části.
Autor: František Panec

Z kabiny HC MOUNTFIELD

I když jeho tým na Spartě Praha prohrál, trenér František Výborný může být před zápasem v Liberci v klidu. Na postavení jeho týmu to moc nezměnilo. Posunul se o jednu pozici dozadu, ale i tak může obsadit po základní části sedmé místo. Musí však doma porazit Liberec a Slavia musí prohrát. „Samozřejmě, že nám není jedno, jestli budeme hrát první zápas doma nebo venku,“ říká zkušený kouč.

Vraťme se ještě k zápase Spartě. Nečekatel jste od něho přeci jen víc?
Samozřejmě, chtěli jsme něco odvést. V první třetině byla lepší Sparta, ale my jsme po ní vedli. Ve druhé třetině byla hra vyrovnaná a my měli šance, které jsme nedali. Třeba Venca Pletka měl tři. Kdybychom utekli na dva nula, bylo by to pro domácí mnohem těžší.

O to víc mohou mrzet vaše inkasované góly
Bohužel. Všechny byly po individuálních chybách. Při vyrovnávacím gólu náš hráč neudržel Tona. Při druhém gólu Franta Ptáček zakopl za brankou, při třetím gólu Tůma vyrazil a domácí jeli dva na jednoho a čtvrtý zase byla nešťastná rozehrávka Romana Turka. Takže tam za stavu tři jedna bylo po zápase. Sparta je tak zkušený tým, že tohle si pohlídá.

Byla znát nějaká nerozehranost po pauze?
Ne, to vůbec. My jsme hráli dva zápasy v pauze, Sparta taky. Myslím si, že zápas byl dobrý. Byla velká kulisa a divákům se líbil.

S Libercem budete hrát o výhodu domácího ledu v předkole.
Samozřejmě. Liberec i Litvínov prohrály, takže se pro nás zase tolik nemění. Teď si můžeme vyzkoušet, jestli pro nás bude domácí prostředí skutečně taková výhoda.

Jak je na tom zdravotně tým?
Škoda je, že se při rozbruslení na Spartě zranil Tomáš Vak a Mikeska alternoval ve dvou lajnách. Nebyl tam s námi kvůli zánětu průdušek ani Jirka Šimánek. Uvidíme. Doufám, že budou připraveni proti Liberci.

Zápas HC MOUNTFIELD - Bílí tygři Liberec začne v pátek od 18.10 hodin.

Petr Nedvěd (92 tr. minut)

Poznámka: V kolonce statistik jsou údaje řazeny v tomto pořadí: zápasy / výhry - výhry v prodloužení - prohry v prodloužení - prohry - skóre - body.