18.09.2006, Antonín Vansa

Pro HC MOUNTFIELD pokračuje extraliga na ledě Vsetína

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Jako každý rok nasadila hokejová extraliga na svém startu doslova zběsilé tempo. Teprve jedenáct dní po jejím zahájení už čeká na účastníky O2 extraligy šesté kolo. Borci HC Mountfield v jeho rámci míří v úterý od 17.00 na horký led Vsetínské hokejové, která, ač podceňována, uhrála již pět bodů a v tabulce se momentálně nachází před Spartou i Slavií.
Právě pražská Slavia byla zatím posledním soupeřem českobudějovických hráčů. V rámci televizního utkání dokázala na jihu Čech vybojovat bod, ale při samostatných nájezdech si vylámala zuby na vynikajícím Roman Turkovi. Ten postupně kryl pokusy Tomáše Vlasáka, Vladimíra Sobotky i Romana Červenky a dovedl své barvy k prémiovému bodu. „Odehráli jsme velmi dobré utkání. Každý bod, který dokážeme s týmem jako Slavia vybojovat, pro nás má cenu zlata,“ netajil se asistent kouče Josefa Jandače Milan Kupka. Domácí HC Mountfield začal před slušně zaplněnou Budvar Arénou velmi dobře. V úvodu si vytvořil znatelný tlak a jen díky výborně chytajícímu Fraňkovi Slavia držela po dvaceti minutách bezbrankový stav. Ten prolomil přesně v polovině střetnutí Viktor Hübl, jenž zakončil parádní přesilovkovou kombinaci svého týmu. Podruhé se Jihočeši prosadili ve 45. minutě. Tomáš Mertl posunul puk zpoza branky na Hřebejka, ten si pohrál s Bednářem a zvýšil na 2:0. „Je pravda, že jsme měli utkání výborně rozehrané, ale velmi brzy po gólu na 2:0 jsme inkasovali kontaktní branku a to byl asi rozhodující fakt,“ uvedl Kupka. „Slavia prokázala, jak moc je zkušená. Dokázala rychle vyrovnat a z tohoto pohledu je pro nás výhra na nájezdy nesmírně cenná,“ dodal.

V poslední části hry se Jandačovi hoši dostali do skutečně velkých problémů. Po šťastné trefě Michala Supa, který dopravil kotouč do sítě odrazem od brusle, stačily Slavii jen čtyři minuty ke srovnání skóre. Pak Sobotka úžasně uvolnil Vondrku, ten ještě posunul na Vlasáka, který mazácky střelou pod horní tyčku vyrovnal na 2:2. A pro domácí mohlo být ještě hůře. Líbivou kombinaci pražského celku v přesilovce, zakončenou přesnou střelou Vladimíra Sobotky, však hlavní rozhodčí Petr Blecha zastavil kvůli postavení Tomáše Divíška v brankovišti. Nutno říci, že chybně. „Myslím si, že se na nás v závěru utkání přeci jen trochu projevila únava. Během pár minut jsme se dostali dvakrát do oslabení, kde se neustále točily dvě čtveřice hráčů. Těm pak logicky rychleji docházely síly. Přesto musíme mužstvu poděkovat, že zápas dokázalo udržet na remíze,“ podotkl Milan Kupka.

Poprvé v historii televizních přenosů tak mohli diváci u obrazovek sledovat penaltový rozstřel v rámci základní části. A pro oba týmy to byla v letošním ročníku premiéra. V první sérii se proti Romanu Turkovi postavil vyhlášený specialista Tomáš Vlasák. Obr v českobudějovické brance jeho úmysl vystihl a střelu vyrazil. Naopak Viktor Hübl přesnou střelou mezi Fraňkovy betony dal na 1:0. Branka už pak nepadla. Turek v pohodě ustál Sobotkův pokus, Šimánkovi v kritický moment kotouč sjel z hole a Červenka nedokázal zvednout při kličce puk přes Turkův beton. Divákům na stadionu tak zůstalo utajeno jméno případného poslední exekutora samostatného nájezdu. „Měl jím být Michal Hudec. Tahle volba nám vyplynula ze hry,“ prozradil Kupka.

Po sobotní bitvě si hráči HC Mountfield užili zasloužené nedělní volno a už v úterý se pokusí prodloužit svůj vynikající vstup do extraligové soutěže. Jejich soupeřem bude od 17.00 nevyzpytatelný Vsetín. Ten sice zahájil ročník krutým debaklem 2:8 na ledě Pardubic, ale od té doby se výrazně zlepšil. V neděli v liberecké Tipsport Aréně jej dělilo od bodu pouhých šest minut. „Musím se přiznat, že Vsetín mě zatím velmi překvapuje. Hrají velmi dobře a odráží se to i na výsledcích,“ uznale pokyvoval hlavou Kupka. Obzvláště v domácím prostředí zatím Valaši válí. Před zraky celé republiky znemožnili výhrou 4:1 sebevědomou Spartu Praha, v pátek zase přehráli Třinec po nájezdech. Přitom ještě v 54. minutě prohrávali 1:4 a vše se zdálo být jasné. Omyl. Zásahy Dubce, Demela a Stantiena dovedly utkání k nájezdům, které na domácí stranu převážil vsetínský srdcař Tomáš Demel. „Vsetín má v domácím prostředí obrovskou sílu. Mají v zádech výborné publikum a mají obrovskou vůli a chuť vítězit. Čeká nás hrozně těžký zápas,“ uvědomuje si Milan Kupka.

V týmu HC Mountfield by měli chybět opět Zdeněk Kutlák a Václav Nedorost, kteří nenastoupili ani v utkání se Slavií Praha. Zato Petr Sailer je již úplně fit a neměl by trenéru Jandačovi při skládání sestavy chybět. „Petr bral nějaká antibiotika, ale v sobotu za námi přišel lékař, že je vše v pořádku a Petr může hrát. Jsme jen rádi. S Petrem se výrazně zvyšuje údernost jednotlivých řad,“ řekl asistent českobudějovického kouče Milan Kupka.