10.12.2005, Antonín Vansa

Prohra, která Jihočechy hodně bolí

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Tentokrát se Paní Štěstěna opravdu zamilovala. Ne že by byl Zlín bez šancí, především při přesilových hrách dostal českobudějovický celek pod tlak, ale vzhledem k počtu vyložených šancí by pátečnímu utkání mezi Jihočechy a HC Hamé slušela spíše remíza. Leč rozhodl gól Miroslava Blaťáka a rovněž perfektní výkon slovenského gólmana Igora Murína, který po odpykání trestu vychytal svým barvám výhru 1:0. „Chytal v pohodě a bylo to vidět. Myslím, že si okolnosti moc nepřipouštěl," poznamenal na Murínovu adresu českobudějovický forvard Lukáš Havel.
Přitom kdo ví, jak by se zápas vyvíjel, kdyby Jihočeši dokázali vytěžit branku ze svého vynikajícího nástupu. Hned v devětatřicáté vteřině předvedla excelentní kombinaci trojice Krátoška - Brabenec - Hudec, ale poslední jmenovaný trefil jen betony slovenského gólmana. Za dvě minuty střílel na levém kruhu osamocený Sailer, ale rovněž trefil jen hostujícího brankáře. „Byla to škoda. Měli jsme šance. Kdybychom nějakou proměnili, mohlo se utkání vyvíjet úplně jinak," konstatoval českobudějovický obránce Ivo Kotaška, který se do sestavy vrátil po zranění kotníku. Zlín sice dokázal na nápor Jandačových hochů odpovědět výbornými příležitostmi Špilára a při přesilovce ve třinácté minutě střetnutí třemi těžkými ranami Hamrlíka, ale poté zápas upadl do střeleckého vakua. Nebyly šance, které by znamenaly přímé ohrožení branky. Krátoška v osmnácté minutě střílel hezky do protipohybu Murína, minul však jeho klec, od poloviny druhé třetiny opět českobudějovičtí fanoušci mohli napočítat bezpočet akcí svých miláčků, které skončily střelou mimo branku. „Nechci se vymlouvat, že máme v zakončení smůlu. Ale fakt je takový, že buď trefujeme soupeřovy beky a nejsme dostatečně důrazní při dohrávání odražených a vyražených puků," pokrčil rameny sympatický obránce.
Zápas tak rozhodl jediný moment. Fanoušci v Budvar Aréně čekali na gól osmačtyřicet minut a osmatřicet vteřin. A těžko říct, jestli je takové rozuzlení uspokojilo. S výjimkou tří zlínských fanoušků jihočeská hala po střele Miroslava Blaťáka od modré čáry utichla. Takový gól se skutečně vidí zřídka. Čerstvý reprezentant vystřelil kotouč kousek za modrou čárou, ale Josef Jindra jej rukavicí hodně nešťastně sklepl za překvapeného Turka. „Pepík se puku spíše uhýbal. Podle mě to vůbec nechtěl hrát. Bohužel na to Eda nemohl reagovat," posteskl si Kotaška. Ten gól domácí soubor omráčil. Svěřenci kouče Josefa Jandače se k šancím na vyrovnání dostali až v závěrečných pěti minutách. „Je to fakt k pláči. Nám se takový gól nepovede dát snad nikdy. Je fakt škoda, že jsme celý zápas lepší a pak o osudu střetnutí rozhodne taková branka," litoval obdržené branky pětadvacetiletý zadák.
Pro České Budějovice je to teprve třetí prohra v letošní sezoně na domácím stadionu. Už v pondělí se nováček hokejové extraligy pokusí získat ztracené body na ledě Slavie Praha, momentálně vedoucího celku ligové tabulky. Ivo Kotaška věří, že jeho tým se z páteční smolné prohry nesesype a v nablýskané Sazka Aréně předvede kvalitní výkon. „Nevěřím, že by nás to psychicky poznamenalo. Kdybychom se měli z každé porážky sesypat, tak hokej vůbec nemůžeme ani hrát," mávl rukou spolehlivý obránce.

Zápas přinesl veliké zklamání i pro nejčerstvější posilu českobudějovického HC Lukáše Havla. Zlín v pátečním večeru rozhodně k poražení byl. „Mrzí to hodně. Celou dobu to bylo vyrovnané střetnutí, které rozhodl tak smolný gól. Takové porážky jsou nejtěžší," komentoval prohru o jeden gól odchovanec jihlavského hokeje. A Českobudějovičtí v průběhu zápasu rozhodně ke vstřelenému gólu daleko nebyli. Už první akce po trase Krátoška - Brabenec - Michal Hudec volala po rozvlnění sítě, avšak Murín včas zasáhl. V dalším průběhu střetnutí stojí za zmínku především krásná souhra Hübla se Šimánkem z šestatřicáté minuty, kterou druhý jmenovaný zakončil v tísni jen těsně vedle a následná podobně líbivá akce, kdy na jejím konci stál osamocený Kotrla. Blafákem však na Murína nevyzrál a poskakující touš napálil jen do boční síťky. Zřejmě nejvyloženější příležitost přišla v čase 57.33. V době vrcholícího náporu domácích barev vyslal na zlínskou branku těžkou ránu Vydarený, Murín kotouč vyrazil jen před Hübla, který však dvakrát trefil pouze beton gólmana ve valašských službách. „Šancí jsme měli opravdu hodně. Zkoušeli jsme to, ale do branky nám to prostě nespadlo. Tak to v hokeji občas chodí," pokrčil rameny Havel.
Sám měl v utkání několik dobrých příležitostí. Po celých šedesát minut působil hodně aktivně a svým rychlým pohybem nejčastěji zaměstnával zlínskou defenzivu. Hlavně jeho sólová akce z 29. minuty stála za to. Havel nabral na útočné modré čáře rychlost, postupně se vyhnul třem bránícím hráčům, ale v blízkosti Murínova brankoviště ještě zvolil kličku navíc, která jej nakonec stála úspěšné zakončení pohledného momentu. „Byla to z moje jasná blbost. Zapomněl jsem vystřelit a až příliš jsem kličkoval. Ani nevím, co jsem vymýšlel. Měl jsem to prostě vystřelit," omlouval se Havel. Za tento moment si zřejmě vyslechl své i od kouče Jandače. V dalším průběhu působil o dost přímočařeji a pokoušel se ohrozit Murína střelami z první. V čase 45.45 byl dokonce blízko vstřelení vedoucího gólu. Hezkou zadovku od Kotrly však přeměnil pouze ve střelu vedle pravé tyčky klece Igora Murína. „Trenér nás určitě do střelby nutil. Ale nebylo to od toho momentu, kdy jsem se ukličkoval. Trenéři nám zdůrazňují, že takhle se dnes hokej hraje. Je potřeba střílet a dostávat gólmana soupeře pod tlak. My jsme však chtěli až moc kombinovat, dávat to do prázdné branky a to nás stálo body," uvedl Havel.
Mimo to však Jihočechy stály body neproměněné přesilovky. V zápase jich měli celkem sedm a přestože ne vždy si vedli špatně, nedokázali ani jednu z nich využít. A to je v konečném důsledku stálo alespoň jednobodový zisk. „Ale bylo to oboustranné," zdůraznil Havel. „I Zlín měl několik přesilovek a nedal je. Není to omluva, ale při dnešním stylu hokeje není jednoduché početní převahu využít. My na tom pracujeme neustále," dodal útočník, který své zatím nejlepší hokejové okamžiky prožil při angažmá v severočeském Litvínově.

Jeho překvapivá střela rozhodla zápas. Na polovině hřiště zachytil křížnou rozehrávku Kotašky, udělal dva kroky, nastřelil kotouč na Romana Turka a díky nešťastné teči beka Josefa Jindry mohl v čase 48.38 projet českobudějovickou Budvar Arénu s vítězným gestem. Miroslav Blaťák dokonale oslavil reprezentační nominaci, která mu přišla poté, co start za národní mužstvo odmítl Aleš Píša a někdejší zlínský spoluhráč Jiří Marušák. „Ten gól byl strašně velké štěstí. Prakticky jsem to zkusil jen nahodit, abych ušetřil čas při střídání," usmíval se šťastný střelec. Na podobný gól by si jen těžko vzpomínal. Gólů z této vzdálenosti v hokejové extralize skutečně mnoho nepadá. Fanoušci v Budvar Aréně už však jeden takový letos zřeli. V zápase 11. kola jej zaznamenal skákavou ranou z poloviny hřiště liberecký Václav Novák. „Takový gól už jsem určitě dal. Ale ne v extralize. Spíše si myslím, že se mi to povedlo někdy v dorosteneckých letech," přemítal vytáhlý blonďák.
Vzhledem k vývoji zápasu je pro Zlín tříbodová nadílka doslova zázrakem. Zhruba do poloviny utkání Valaši drželi s domácími hokejisty krok, ale od té doby se začali dostávat pod citelný tlak a několikrát si pořádně oddychli. Například když tísněný Šimánek netrefil úplně prázdnou branku a chvilku po něm namířil svůj bekhendový pokus Jindřich Kotrla jen do boční síťky. „Budějovice hrály výborně. Je pravda, že tři body jsou nad plán. Postupem času jsme se soustředili na to, abychom ubránili remízu 0:0 a pak nám gól vlastně spadl do klína," liboval si bek s charakteristickým číslem 44 na zádech. „Největší problém jsme měli s tím, jak domácí chodili za nastřelenými puky. Měli to výborně nacvičené a nám to po celou dobu dělalo poměrně velké problémy," pochválil hru domácího souboru Miroslav Blaťák.
Výhru svěřenci kouče Ernesta Bokroše svým způsobem darovali i svému brankáři Igoru Murínovi. Ten byl po nesportovní situaci z osmadvacátého kola suspendován na tři zápasy disciplinární komisí svazu. V Českých Budějovicích se poprvé vrátil do branky, poprvé dobyl jihočeský stadion a hned to dokázal dokonce bez inkasovaného gólu. Jeho bezchybné zákroky položily základ k výhře aktuálně třetího týmu tabulky, který zatím marně stíhá neohrožené duo Liberce a Slavie, které opanovalo absolutní špici extraligové tabulky. „Igor je vynikající gólman a dnes to prokázal. Samozřejmě jsme mu moc chtěli ten návrat do branky usnadnit, ale mám pocit, že kdybychom na ledě nebyli, stejně by vše dokázal pochytat," složil Blaťák poklonu bývalému reprezentačnímu gólmanu Slovenska, který mimojiné reprezentoval i na Olympijských hrách 1998 v Naganu.