08.10.2004, Antonín Vansa

Proti Chomutovu bez kompletní formace

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Sportovní příznivci v severočeském Chomutově budou mít o víkendu velké dilema. Konkurovat přímému přenosu kvalifikačního utkání mezi Českou republikou a Rumunskem bude totiž v sobotu od 17.30 hodin přímý souboj o druhé místo v první hokejové lize mezi domácími hráči a HC České Budějovice.
Jihočeši za sebou mají první porážku na domácím ledě. Eskadra, složená především z bývalých extraligových hráčů, nestačila na nadšeně bojující Kadaň a po jedenašedesáti minutách odešla poražena po výsledku 1:2 po prodloužení. „Ve čtvrtek jsem strávil nad rozborem videa toho zápasu celý den. Těžko se k tomu něco říká. Soupeř předvedl totální destrukci a se štěstím se ubránil několika našim šancím. Kdybychom dokázali za stavu 1:0 déle vydržet bez inkasované branky, utkání by se vyvíjelo úplně jinak,“ krčil rameny kouč HC České Budějovice Josef Jandač. Po gólu Kropáče stačilo hostujícím borcům několik málo okamžiků k tomu, aby Jabrocký uklidil neposedný touš za dezorientovaného Kučeru.

Před pátečním dopoledním tréninkem přetlumočil trenér Jandač své poznatky ze zápasu s Kadaní svým svěřencům. Rozbor jednotlivých situací trval přes pětačtyřicet minut. „Největší chybou podle mne bylo, že jsme se nedokázali v útočné třetině udržet více na puku. Kazili jsme hodně přihrávek, což byla asi největší vada na našem výkonu,“ uvedl trenér aktuálně druhého týmu prvoligové tabulky. Přesto si domácí borci vypracovali několik vynikajících příležitostí. Radek Bělohlav ve druhé třetině mířil zblízka jen do rozkleku Petra Ježe, hostující gólman neuvěřitelně vychytal i nájezd 2 na 1 v podání zámořské dvojice Dvořák a zakončující Prospal. „Měli jsme šancí na tři zápasy,“ povzdechl si Jandač.
Zřejmě největší příležitosti si vypracoval rychlonohý Radek Dvořák. Dvakrát uháněl zcela sám na Ježe, ale urostlý gólman dokázal v obou případech úmysl reprezentačního forvarda vystihnout. „Radkovi jsem určitě nic nevyčítal. Nevím, co bych mu mohl vyčíst,“ usmíval se českobudějovický kouč. „Každý hráč, který se dostane do šance, chce dát gól. Je to otázka realizace té šance, která tentokrát bohužel nevyšla,“ vysvětlil Jandač. „A nemůžeme nevidět, že Jež měl svůj velký den. Mrzí nás, že jsme prohráli s takovýma lajdákama, ale štěstí se k nám otočilo zády,“ podotkl trenér, který už jednou dokázal tým dovést z první ligy do nejvyšší soutěže.

Zatímco na tiskové konferenci po skončení duelu HC České Budějovice - SK Kadaň nechtěl domácí trenér Jandač rozebírat výkony hlavního rozhodčího, po shlédnutí videozáznamu jasně konstatoval, že soudce Skoupý jeho tým poškodil. „Když jsem se doma v klidu díval na některé zákroky hostujících hráčů, nestačil jsem se divit. To bylo šílené! Některé věci dokonce úplně otočil,“ hněval se Jandač, přičemž zřejmě narážel na vyloučení Bělohlava ze druhé třetiny. Bývalý reprezentační útočník se před kadaňskou brankou pokoušel vyškrábnout kotouč, který Jež neměl zcela pod kontrolou. Následný zběsilý nájezd dvojice kadaňských beků do domácího útočníka nechal Skoupý bez povšimnutí. Naopak potrestal Bělohlava dvěma minutami za sekání. „Ani k tomu nechci více říkat, jinak bych se musel uchýlit k nepublikovatelným výrazům,“ doplnil. Za vše hovoří fakt, že Českobudějovičtí v zápase odseděli na trestné lavici sedm dvouminutových trestů, Kadaňští jen šest.

Zápas s Kadaní nedohráli střední útočníci Josef Štraub a Mojmír Musil. Ačkoliv si Jandač stěžoval na nedostatek centrů, neváhal oba zkušené borce stáhnout před třetí třetinou ze hry. „Potřebovali jsme hru trošku rozhýbat. Zdálo se mi, že konkrétně od těchto dvou hráčů nechodí moc puků na ostatní hráče,“ vysvětlil svůj přestávkový krok kouč Jandač. Navíc se Štraubovi, který zatím nejšťastnější hokejové chvíle prožil ve Zlíně, objevily problémy s třísly. „Příští zápas kvůli tomu vynechá,“ konstatoval Josef Jandač. V případě Štrauba se však nejednalo o první matný výkon v letošní sezoně. Ostřílený borec sice začal sezonu ve velkém stylu a během prvních pěti kol hravě nasbíral gól a šest asistencí. Poté však šla jeho výkonnost rapidně dolů, Štraub vypadl z první útočné formace a zatím nedokázal na své představení ze startu soutěže navázat. „S Pepou jsme o tom samozřejmě vedli rozhovor. On říkal, že ho tahá tříslo. Nelze to sice svádět na třísla, ale pokud není hráč stoprocentně v pořádku, není to ono,“ uvedl první muž českobudějovické kabiny.

Kromě Štrauba vynechá zápas v Chomutově obranná dvojice Lukáš Vomela - Radek Martínek a zřejmě i útočníci Luboš Rob a Petr Sailer. V případě Sailera je možné, že by nakonec zasáhl do hry, ale definitivní rozhodnutí padne až po sobotním dopoledním tréninku. Vomela a Martínek bruslí, ale kvůli problémům s rukou se nemohou zapojit do regulerního tréninku. Zraněný kapitán Luboš Rob zahájí přípravu na ledě až v pondělí.

Od střetnutí v severočeském městě Jandač očekává podobně kvalitní bitvu, jaká se odehrála minulý týden v Ústí nad Labem. „V domácím prostředí je to nesmírně silný tým,“ uznal trenér HC České Budějovice. Chomutov prohrál v probíhajícím ročníku třikrát. 1:3 v posledním kole v Ústí nad Labem, v 5. kole 3:4 na ledě Hradce Králové a ve čtvrtém kole 2:4 v Berouně. V domácím prostředí Chomutov vyhrál všech sedm zápasů při celkovém skóre 30:9. „Chomutov nastoupil podobnou cestu jako loni. V loňské sezoně ztratil první body poměrně pozdě. Je to hodně technické mužstvo, které má zatím hodně fyzických sil, takže nás nečeká vůbec nic lehkého,“ upozornil Josef Jandač.