31.10.2005, Antonín Vansa

Proti Slavii vzepětí nepřišlo, nezměnil to ani mladík Gulaš

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Podruhé během pěti dnů charakterizovaly hlediště Budvar Arény zachmuřené obličeje českobudějovických fanoušků. Po Spartě uzmul na jihočeském ledě všechny body i druhý pražský celek. Slavia s přehledem zvládla druhé utkání během dvou dnů a zvítězila 5:2. „Se soupeřem jsme drželi krok jen do poloviny zápasu," řekl centr Českých Budějovic Aleš Krátoška.
Do výborné formy se navzdory nepříznivým výsledkům v poslední době dostává střední útočník Aleš Krátoška. Proti pražskému celku byl v nedělním večeru rozhodně nejaktivnější. Branku Lukáše Hronka ostřeloval prakticky z každé pozice, vtipnou přihrávkou zpoza branky navíc vybídl ke gólu na 1:0 obránce Zdeňka Kutláka. U Krátošky poslední víkendový den mimořádně zapracovala snaha vytáhnout se na svůj bývalý klub. „Na Slavii já prostě nedám dopustit. Prožil jsem tam nejkrásnější roky své kariéry a rozhodně pro mě ten zápas byl prestižní," nepopíral Krátoška. Důvod, proč na sebe strhával tolik pozornosti, ale nebyl jen v tom, že za Slavii odehrál necelé tři sezony a získal s ní mistrovský titul. Kouč Českých Budějovic se rozhodl využít jeho technické zdatnosti a při utkání se tvořivého centra snažil využít v daleko větší míře než doposud. Nejvíce to bylo vidět při přesilových hrách, kde se Krátoška objevil v nově sestavené speciální formaci s Michalem Hudecem a Kamilem Brabencem. „Už ve Zlíně jsem dostal na pár přesilovek. Ale víc nevím, co bych k tomu řekl. Trenér to tak prostě poskládal a pro mě je to jen dobře," usmíval se centr, který se po zápase spěchal pozdravit se svými spoluhráči. Nejvíce času strávil v družném hovoru s olympijským vítězem z Nagana Josefem Beránkem, který v neděli na jihu Čech pečetil posledním gólem výhru svého mužstva.
Slavia o svém tříbodovém zisku prakticky rozhodla ve druhé dvacetiminutovce. Domácí hráči těžko hledali recept na zdrcující slávistické kombinace, které v konečném důsledku vedly ke třem brankám. Přitom po úvodní části hry se zdálo, že by Jandačovi hoši mohli po čtyřzápasové pauze opět dosáhnout na plný bodový zisk. Slavia si v prvních dvaceti minutách vypracovala prakticky jedinou pořádnou šanci, kterou však nevyužil Vlasák. Naopak domácí hýřili aktivitou a jejich snahu korunoval v čase 15.41 obránce Zdeněk Kutlák gólem na 1:0. „Vedli jsme zaslouženě a podle mě jsme ještě v polovině druhé třetiny drželi se soupeřem krok. K tomu, co se dělo po tom, se těžko něco říká. To je prostě Slavia. Ve druhé třetině byla určitě lepší," sportovně přiznal Krátoška.
Vedoucí celek extraligy nakopla k plným obrátkám hodně šťastná trefa Davida Hrušky, kterou musel potvrdit až videorozhodčí. Paradoxně v době sílícího tlaku Růžičkova souboru mohl skórovat právě Krátoška. Z řady jeho šancí však gólově nevyzněla žádná. Dokonce ani příležitost, kdy na něj slovenský zadák René Vydarený poslal dlouhou nahrávku a Krátoška mohl jet sám na Hronka. Kotouč však nezpracoval a příležitost tak promarnil. „Odmítám to svádět na led. Ten je pro obě strany stejně špatný. Byla to jasně moje chyba. Nezachytil jsem puk tak, jak jsem měl. Kotouč mi brnknul do hokejky, která tím pádem nadskočila. Už jsem to pak nestihl dobruslit," vracel se Aleš Krátoška k momentu z pětadvacáté minuty, jenž mohl výrazně ovlivnit další události v Budvar Aréně.

Jestliže Aleš Krátoška byl nejnebezpečnějším českobudějovickým hráčem v úvodních dvou třetinách, v poslední části dominoval v domácím dresu zcela překvapivý hráč. Třetí dvacetiminutovku opanoval svou dravostí juniorský útočník Milan Gulaš, kterého kouč Josef Jandač vyslal do hry až za stavu 1:3 do třetí třetiny. A rozhodně to od něj špatný tah nebyl. „Kouč mi k tomu nic zvláštního neříkal. Ale rozhodl se pro tohle řešení a já jsem mu za to vděčný. Moc si toho vážím snažil jsem se odvést maximum, aby se mnou byl spokojený," líčil mladý forvard pocity ze svého druhého extraligové startu v kariéře. Zatímco ale ve Zlíně na sebe určitě tolik neupozornil, proti Slavii byl znát hodně. Obránci pražského celku měli s českobudějovickým štírkem plné ruce práce a Milan Gulaš se dokonce podepsal pod druhý vstřelený gól svých barev. Spolu s Jiřím Hanzalem napadali slávistické obranné duo Žabka - Žižka tak dlouho, až se v čisté šanci objevil Tomáš Mertl a nechytatelnou střelou snížil na 2:3. „Ta branka mi hodně pomohla. Cítil jsem se pak daleko lépe," prozradil hráč, který loňskou sezonu strávil v nižší americké soutěži.
Po kontaktním gólu, který zařídilo mladé trio, se trenér týmu Jandač rozhodl pro další překvapivý krok. V boji o vyrovnání skóre nesázel na zkušenou osu mužstva, ale do hry častěji nasazoval právě mladíky v červených dresech. Dvojičky Mertl - Hanzal a Kopecký - Gulaš se tak v závěru nejčastěji staraly o útočné akce HC České Budějovice. V 51. minutě poslední jmenovaný organizoval tlak domácího celku, v čase 53.51 dokonce trefil tyčku. V tu chvíli opravdu Českobudějovičtí sahali po vyrovnání. „Myslím, že jsem odvedl maximum. Teď jen doufám, že trenér můj výkon uzná za dobrý a dá mi ještě nějakou příležitost poprat se o šanci v základní sestavě. Mně to rozhodně do hlavy nestoupne," slíbil klíčový hráč českobudějovické juniorky.
Přes ofenzivní manévry v polovině třetí třetiny odešli Jihočeši s hodně sklopenou hlavou. V posledních třech minutách dostali z holí Dudy a Beránka dvě branky a zvítězila tak nakonec 5:2. „Po snížení na 2:3 jsme museli otevřít hru. Chtěli jsme vyrovnat a postupem času se v naší obraně objevovaly čím dál tím větší díry. Ty soupeř potrestal," všiml si Gulaš. Určitě je však třeba přiznat, že Pražané si výhru zasloužili. A to především za výkon ve druhé třetině, kdy českobudějovičtí hokejisté hodně těžko hledali svou tvář a ocitli se doslova pod drtivým slávistickým tlakem. „Nebyli jsme tak aktivní. Oni hráli od druhé třetiny důrazněji a byli hladovější po puku. V obraně jsme pod tlakem udělali pár chyb, kterými jsme si zápas prohráli. Věřím, že na tréninku na tom zapracujeme a příště to bude lepší," zakončil pozápasové interwiev Milan Gulaš.

Podruhé během pěti dnů se Jihočeši střetli se soupeřem z Prahy a podruhé byl celek z hlavního města České republiky úspěšnější. Slávisté zvítězili jasně 5:2. „Jdeme do každého zápasu s tím, že chceme vyhrát a snažíme se pro to udělat maximum. Dnes můžeme být spokojení, protože se nám to povedlo," hodnotil zápas elitní slávistický kanonýr David Hruška. Přitom České Budějovice byly v určité výhodě. Slavia jen den předtím hrála těžké utkání ve Vítkovicích, které navíc dospělo do prodloužení. Následný program pražského mužstva není těžké odhadnout. V jednu hodinu v noci návrat do Prahy a ve dvě hodiny odpoledne odjezd na jih Čech. A to je opravdu ďábelský kvapík. „Trošku to samozřejmě znát je. Ale myslím, že to na nás bylo vidět tak nanejvýš v první třetině. Od té doby jsme hráli přesně to, co jsme chtěli," konstatoval Hruška.
Pro Slavii bylo prvním klíčem k úspěchu pohlídání si českobudějovického nástupu. Velkou šanci měl v prvních deseti minutách snad jen Sailer, který pláchl červenobílé obraně ve vlastním oslabení, ale ztroskotal na pozorném Hronkovi. Jinak Slavia kontrolovala poměrně úspěšně hru a nezlomil ji ani hezký gól po akci Krátoška - Kutlák. „Měli jsme od trenéra pokyny pokusit se domácí zaskočit. Trenér o jejich náporu v úvodu věděl a proto jsme to měli eliminovat tím, že bychom hráli útočně my. Chtěli jsme dát rychlý gól a dostat Budějovice pod tlak," vyzradil předzápasové pokyny zkušeného stratéga Vladimíra Růžičky nejlepší střelec extraligové sezony 2001/2002. Slavia se k plnění svého úkolu dostala až ve druhé třetině. Aktivní nástup hostujícího celku začal v čase 22.06 Petr Kadlec, který od modré čáry hodně nepříjemně nahazoval kotouč na Turkovu klec. O chvilku později puk putoval po nádherné souhře Kadlece a Dudy až k Hruškovi, který však nadvakrát nepřekonal domácího brankáře. To se mu povedlo až v čase 23.07. Od levého mantinelu velmi bystře nahodil puk na domácí branku a zjevně zaskočený Roman Turek si srazil kotouč do vlastní branky. Gól platil přesto, že se pětatřicetiletý brankář snažil lišácky rychle odehrát kotouč a zmást tak sudího Smetáka. Marně. Po konzultaci s videorozhodčím sudí branku uznal. „Já jsem věděl hned, že je to gól. Stál jsem na úrovni brankové čáry, takže jsem moc dobře viděl, že Turek puk tahá už zpoza čáry," usmíval se hráč, který okamžitě po inkriminovaném momentu k sobě volal Radka Dudu a jal se objímat se svými spoluhráči na oslavu gólu.
Slávistický tlak ve druhé třetině vygradoval ještě dalšími dvěma brankami. V čase 31.28 Tomica překonal ležícího Turka a v poslední minutě druhé části hry vystřelil svému týmu dvoubrankové vedení bek Jan Novák. Třetí třetina však hosty nezastihla v ideálním rozpoložení. Domácí byli opět aktivnější a po gólu Mertla dokonce několikrát osahávali vyrovnaní. „Podle mě jsme si o to zase tak moc nekoledovali. Nebyli jsme tak zatažení. Spíše jsme hráli opatrně. Pak jsme ale dali gól na 4:2 a bylo to vše v pořádku," poukázal Hruška na gól pověstného bouřliváka Radka Dudy, který v čase 56.43 definitivně zatloukl hřebíček do českobudějovické rakve.