MADETA MOTOR ČESKÉ BUDĚJOVICE
14.11.2004, Tomáš Kučera

S Havířovem o spravení reputace

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Po bojovné podívané s ústeckými Lvy přichází na řadu zřejmě tradiční prvoligová podívaná. Jihočeský lídr vyzve na svém ledě hokejsity Havířova a dá se čekat vytrvalá převaha českobudějovického HC. Boj o další body, které by udržely Jihočechy v čele, začíná v Budvar Aréně v pondělí v 17:30.
PŘEDSTAVUJEME SOUPEŘE - HAVÍŘOVSKÁ HOKEJOVÁ SPOLEČNOST

Historie

Přestože je město Havířov velice mladé, (vzniklo teprve v roce 1955), počátky nynějšího hokejového klubu se datují již rokem 1928. Zpočátku to byla hra víceméně zaměřena na nácvik a trénink bruslení a výuku základních pravidel tohoto nového sportu, který do Evropy přivezli počátkem minulého století Kanaďané. Vše se pochopitelně odehrávalo pod širým nebem a jako kluziště posloužil zamrzlý rybník Liberďák, který svými rozměry z okolí nejvíce vyhovoval. Jelikož většina hráčů, kteří se scházeli po práci k této nové zábavě, byli zaměstnáni na šachtě Nová Jáma (nynější Důl Lazy), záhy došlo ke změně "ledové plochy". Rybník Panščok, na kterém se tito nadšenci začali scházet, ležel totiž hned vedle této šachty.

A již v roce 1931 došlo k registraci hokejového klubu, zastřešený Klubem českých turistů (!), pod názvem KČT Lazy. A taky došlo k přihlášení do tehdejší župní soutěže SHŽ, kterou v té době hrály mimo jiné i Vítkovice a Třinec. Pořád to byla sice soutěž závislá na počasí, ale už se nehrálo na neupraveném ledě, již jsou zmínky o první snaze vytvořit rovné kluziště s malými mantinely. Tento župní přebor hokejový klub KČT Lazy hrál až do roku 1939, kdy jeho činnost byla násilím přerušena II.světovou válkou a obnovena až po jejím skončení, na podzim v roce 1945.

Severomoravský přebor hráli předchůdci dnešních Pantherů dlouhých dvacet dva roků. Mezi úspěchy přišly zákonitě i neúspěchy a také starosti s ledovou plochou. Vedení oddílu proto vstoupilo v roce 1966 do jednání s vedením Dolu Antonín Zápotocký se žádostí o, dnes s oblibou nazývaný, generální sponzoring. Jelikož tato žádost byla podpořena patřičnými komunistickými řady, nic nestálo v cestě k dohodě. Nešlo vlastně o nic jiného, než že hráči nesměli být profesionálové, nýbrž museli být vedeni jako řadoví zaměstnanci této šachty, která jim normálně vyplácela mzdy a finančně dotovala činnost klubu.

Změnil se název klubu na AZ Havířov a došlo k přestěhování do mladého města Havířova na sice nekrytý, ale nově vybudovaný, stadion v areálu Odborného učiliště Dolu Antonín Zápotocký na ulici 40. výročí KSČ. (pozn. pro mladší: ano, opravdu se tak tato ulice jmenovala). A protože stadion byl umístěn v samém centru Havířova, který se začal zaplňovat mladými rodinami s dětmi, následně dochází k velkému rozmachu mládežnického hokeje, umocněný postupem "A" mužstva v sezoně 1967/1968 do 2.národní ligy. Začátkem sedmdesátých let mužstvo mužů postoupilo do 1.národní ligy, kde hrálo se střídavými úspěchy, aby v roce 1975 došlo k direktivní reorganizaci celé soutěže a jelikož se Havířov nacházel na spodních příčkách tabulky, byl přeřazen do 2.národní ligy.

Plných 17 let hráči několika hokejových generací usilovali o návrat do druhé nejvyšší republikové soutěže, což se jim podařilo až v roce 1992. Rokem 1995 končí smlouva s Dolem Lazy (zpět přejmenovaný z Dolu Ant. Zápotocký), po kratším období hledání se hlavním partnerem stává město a klub mění název na HC Havířov. Po počátečních nevýrazných výkonech se v sezoně 1997/98 havířovští umístili na čtvrtém místě tabulky a poprvé v historii klubu tak zasáhli do boje o postup do Extraligy.

Ten se jim sice nepovedl, ale v roce 1999 město a ostatní sponzoři koupili tuto nejvyšší republikovou soutěž od Slezanu Opava. Počáteční ambice byly větší než nadcházející skutečnost. Došlo k přejmenování klubu na HC Havířov Panthers, ale nepodařilo se sehnat silného hlavního sponzora a každoroční rozpočet klubu se naplňoval s pomocí středních a menších sponzorů . Velkým přínosem byla a je pomoc města Havířova.

Ovšem pokud finanční rozpočet nedosahuje alespoň průměru ostatních extraligových týmů, není možno zaplatit opravdu špičkové hráče, kteří by tvořili kostru týmu. A od toho se pak následně samozřejmě odvíjí i postavení v tabulce. V Extralize setrvali Pantheři čtyři roky, ale i přes snahu se jim ani jednou nepodařilo dostat do play off. Na druhé straně také ani jednou nemuseli hrát baráž o záchranu. Toto přišlo až v loňské sezoně 2002/03, kdy bohužel v baráži podlehli Kladnu a sestoupili do 1.národní ligy.

Před sezónou 2003/04 se po třech letech vrátil k havířovskému mužstvu jako hlavní trenér Richard Farda a společně se svým asistentem Pavlem Sedlákem měl za úkol stabilizovat kádr a pokusit se probojovat do play off. Po špatném začátku a špatných výkonech týmu byl odvolán a na jeho místo přišel bývalý vítkovický obránce Aleš Flašar. Ten měl již jediný úkol: vyhnout se baráži o sestup do druhé ligy. To se mu povedlo, Panteři nakonec skončili na desátém místě.

Zdroj: www.hc-havirov.cz

Současnost

Severomoravské družstvo drží v tabulce jedenáctou příčku s šestibodovým náskokem na zatím barážové umístění Písku na třinácté příčce. V posledním utkání doma brali dva body za výhru v prodloužění nad Hradcem Králové, ale v utkání už vedli 3:0, pak prohrávali 3:4, aby vyrovnali necelou půl minutu před koncem základní hrací doby.

Předpokládaná sestava:
Mařík - Šefčík, Vavruša, Mareček, Prokop, Dresler, Štěpán, Zátopek, Flašar - Mikšan, Bouz, Zdeněk - Sprušil, Dibelka, Volák - Seman, Syřínek, Sedlák - Vychodil, Sikora, Žůrek.

Obvyklá sestava jen torzem

Při reprezentačních povinnostech a zvětšující se marodce má trenér Jandač problémy se sestavou

Po deseti zápasech bez ztráty kytičky přišla první domácí porážka v základní hrací době. Na Jihočechy si vyšlápli Lvi z Ústí nad Labem a po dobrém výkonu odvezli tři body. "Začali jsme včera velice špatně v první třetině, kdy nás Ústí hodně zatlačilo a bylo lepší," stěžoval si na velkou pasivitu svých svěřenců v sobotním duelu trenér Josef Jandač. "Dnes jsme si všechno rozebrali u videa a i tam bylo zřejmé, že jsme od druhé třetiny začali hrát velice slušně a měli jsme i dostatek šancí. Bohužel koncovka u těch hráčů, od nichž se nejvíce čeká, není dobrá," postěžoval si na produktivitu svých nejzkušenějších svěřenců českobudějovický lodivod. Proti Havířovu čeká jeho hráče ale zřejmě další lekce z dobývání zakopaných pozic protivníka a bude se hrát poněkud jiné utkání než o dva dny dříve. "Uvidíme, jak to bude vypadat, pro nás je podstatné soustředit se na vlastní výkon a tím musíme soupeře přehrávat," osvětlil svůj pohled na hokej mužstva, jemuž je trenérem. Problémy bude mít trenér zejména se sestavením svých šiků. Mimo hru je delší dobu Jančařík, k němuž se přidal i další ze zkušených obránců Patrik Luža. "Má nějaké problémy se zády a bude to asi dlouhodobější záležitost," vysvětlil Jandač. Jediným zkušeným bekem bude tedy zámořský plejer Radek Martínek a nedávná vsetínská výpomoc Gýna. Zapůjčení Krsteva z Liberce není na pořadu dne, protože již odehrál v extralize 15 utkání a na střídavý start už v první lize nastoupit nemůže. V útoku bude chybět reprezentační duo Prospal - Dvořák. K dispozici nebude ani liberecký Vampola a ani start Martina Štrby už není reálný. "S Martinem nepočítáme, protože on chce působit někde jinde a pro nás by tedy z dlouhodobého hlediska nebyl jeho start přínosem," vysvětlil trenér. Zřejmě tak vyšle na Havířov jen tři kompletní formace. I ty by ale měly poukázat na prvoligovou jihočeskou převahu.

Předpokládaná sestava:
Chábera - Martínek, Jindra, Gýna, Kotaška, Mucha, Kolda - Havelka, Bělohlav, Šimánek - Rob, Štraub, Sailer - Musil, Mertl, Kropáč.

STATISTICKÉ CENTRUM

Srovnání obou klubů v letošní sezoně

Havířovská hokejová a.s.

Letošní zápasy:   22  6 2 1 2 11  54:72  25
Nejproduktivnější hráč: David Mikšan - 13 bodů (4+9)
Nejlepší střelec:    Lukáš Říha - 8 branek
Nejlepší nahrávač:   David Mikšan - 9 asistencí
Nejtrestanější hráč:  Martin Bouz - 52 tr. minut
Nejlepší v +/-:     Ondřej Syřínek - 3 plusové body
Úspěšnosti brankářů:
1 - Michal Mařík  88,57%
2 - Adam Vrba   91,23%

HC České Budějovice

Letošní zápasy:   22  18 0 0 1  3  84:31  55
Nejproduktivnější hráč: Václav Prospal - 21 bodů (8+13)
Nejlepší střelec:    Jiří Šimánek, Radoslav kropáč - 9 branek
Nejlepší nahrávač:   Václav Prospal - 13 asistencí
Nejtrestanější hráč:  Josef Štraub - 73 tr.minuty
Nejlepší v +/-:     Štěpán Hřebejk - 15 plusových bodů
Úspěšnosti brankářů:
1 - Jan Chábera  94,78%
2 - Josef Kučera  90,80%

Uvedeni jsou jen hráči, kteří stále působí ve svých klubech.

Sociální sítě

Před 115 lety se narodil první brankář našeho klubu František Albrecht. V týmu byl 4 sezony a odchytal cca 7 mistrovských duelů a...

Pár zápasů stihla i první liga, ve které působí několik hráčů Motoru na hostování. Jak se jim daří?hcmotor.cz/clanek.asp?id=…

Co čeká Motor v příštích dvou týdnech? Nejen to se dozvíte v článku. ??hcmotor.cz/clanek.asp?id=…

50. narozeniny slaví bývalý útočník Miroslav Barus. V ČB 3 sezony, 150 zápasů, 41 gólů (4 v přesilovkách, 4 v oslabení, 4 vítězné...