14.10.2006, Radek Papáček, Roman Šperňák

Se svým výkonem nemohu být spokojen, zlobil se po utkání Výborný

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Hokejová extraliga vstoupila do své druhé čtvrtiny, kterou Jihočeši načali stejným způsobem jako začátek sezony. Poměrem 3:1 si tentokrát s Třincem poradili v domácím prostředí. Současný nedostatek obránců donutil vedení HC MOUNTFIELD k angažování Martina Výborného z Mladé Boleslavi. „Extraliga se samozřejmě neodmítá,“ potvrdil třicetiletý obránce všeobecně známé pravidlo.
Nová tvář v českobudějovickém dresu stačila odehrát ve středu prvoligové utkání v Jihlavě a již ve čtvrtek se u trenéra Jandače hlásila na dopoledním tréninku. „V Boleslavi mi ve středu oznámili jestli si nechci zahrát na střídavý start v Budějovicích a extraliga se samozřejmě neodmítá,“ řekl ke své premiéře na jihu Čech Martin Výborný. Samotný průběh utkání se v první třetině podobal tomu úternímu s Kladnem, ovšem s tím rozdílem, že Slezané zvolili oproti Rabatu více ofenzivnější taktiku, což je ale u Ocelářů zvykem. „První liga je pomalejší než extraliga, takže já jsem si ze začátku zvykal,“ potvrdil tempo hry Výborný a zároveň dodal: „Navíc jsem hrál nalevo, kdežto v Mladé Boleslavi je mé místo na pravé straně.“ Největší příležitost ke vstřelení branky měl Václav Nedorost, po jeho střele puk poskakoval v brankovišti, za Biegla si ovšem cestu nenašel. Na začátku druhé části měli navrch hosté, kteří se mohli dostat dokonce do vedení. Velká šance se jim naskytla ve 23. minutě, kdy se řítil na Turka Martynek a po faulu na něj nařídil sudí Jebavý trestné střílení. Hlasatel v Budvar Aréně označil za faulujícího hráče právě Výborného. Českobudějovická posila ale nabízí jiný pohled: „ Nevím kdo se tam vracel, vzniklo to tak, že mě křížil jejich útočník a já musel přejet na druhou stranu. U toho faulu jsem ale nebyl,“ obhajuje se. Nicméně Kudrna na domácího strážce svatyně nevyzrál a skóre zůstalo nezměněno. Během následujících čtyř minut se ale měnilo hned dvakrát. Nejdříve Veselý usměrnil Šimánkovu přihrávku od mantinelu za Bieglova záda, posléze se z protiútoku prosadila úderná dvojice hostů Kudrna – Peterek a druhý jmenovaný vyrovnal. HC MOUNTFIELD vstoupil do poslední části ve velkém stylu. „Budějovice preferují poměrně útočný a nátlakový hokej,“ přiblížil předváděnou hru Jandačova celku hráč, jenž nastoupil s číslem devět na zádech. Ve 43. minutě putovali na trestnou lavici současně hostující Tesařík s Haškem a domácím se naskytla dvouminutová převaha pěti proti třem. Jejich provinění dokázal Marek Posmyk potrestat již po čtrnácti sekundách a Mountfield tak po právu sklidil ovoce. Obrovitý obránce totiž zamířil z mezikruží přesně k pravé tyči. Získané vedení již Jihočeši nepustili a v předposlední minutě jej navíc pojistil Petr Sailer trefou do prázdné branky při power-play soupeře. „Sice jsme vyhráli, což je samozřejmě nejdůležitější, ale já se svým výkonem rozhodně spokojen být nemohu a věřím, že to bude jen lepší.“ Příležitost k tomu bude mít Martin Výborný v nedělním utkání na plzeňském ledě, do kterého také platí dohoda klubů o střídavém startu hráče. Většinu své extraligové kariéry spojil zkušený obránce právě se západočeskou metropolí, proto pro něj bude mít utkání pikantní nádech.

Po první třetině se zdálo být jen otázkou času, kdy českobudějovičtí hokejisté dají Třineckému soupeři gól a rozhodnou zápasu. V úvodní části hry hosté tahali za kratší konec. U puků byli později a do nějakých velkých šancí se moc nedostávali. Ve druhé třetině ale bylo všechno jinak. Najednou se na ledě objevil soupeř, který hrál agresivně, napadal a dostával se do šancí. „Chvíli trvalo než jsme rozbruslili cestu autobusem,“ uvedl druhý nejproduktivnější Ocelář Jaroslav Kudrna Ta šestihodinová cesta autobusem není příliš příjemná.. Ve čtrnácti zápasech nasbíral 12 bodů. Dal sedm gólů a na pět přihrál. V Českých Budějovicích přidal právě tu pátou asistenci. Mohl dát i branku. Měl k tomu perfektní příležitost. Ve 23. minutě byl v nájezdu na Turka hákován Martynek domácími hráči a rozhodčí Jebavý nařídil trestné střílení. Rozjel se právě Kudrna, ale hosty do vedení nedostal. Střelu mezi betony mu českobudějovický brankář chytil. Měl jsem v hlavě úplně něco jiného, ale na poslední chvíli jsem udělal to co jsem udělal. Chtěl jsem to brankáři poslat mezi nohy nebo vedle nohy, sám nevím. Každopádně jsem si Turka málo rozhodil a on mi to špičkou boty nebo betonem vyrazil,“ litoval po utkání Kudrna. Ale rozšíření bodové statistiky se přece jen dočkal. Ve 27. minutě vypíchl na své obranné modré čáře puk Kutlákovi a ve dvojici s Peterkem se hnali na jednoho beka domácích. Původně jsem si myslel, že zakončím sám,“ začal popisovat Kudrna. Pak mě ale dojel obránce, tak jsem šel do kličky a poslal nahrávku Honzovi (pozn. Peterek). Už měl před sebou prázdnou bránu.
Hosté dvakrát po sobě prohráli. Ale debakl se Spartou (2:9) na nich nezanechal nějaké stopy. „My venku nehrajeme špatně. Možná by se dalo říct, že hrajeme daleko zodpovědněji v obraně než na domácím ledě. Tam chceme útočit. Dost hru otvíráme a z toho pak inkasujeme,“ dodal Kudrna. „Na každém zápase venku se však podepíše dlouhé cestování. Nevím, proč se to nenalosuje tak, abychom třeba hráli dvakrát za sebou doma a poté dvakrát za sebou tady na západě.“ Hodně litoval také zahozených šancí. Velké příležitosti měli Třinečtí ve druhé části hry. Polanský a Martynek měli na holi gól. „Myslím, že jsme tu neodehráli špatné utkání, jen škoda šancí ve druhé třetině,“ doplnil Kudrna. „ V závěrečné části už jsme nedostali příležitost hrát přesilovku, ale k tomu už se nebudu vyjadřovat.“