Banes Motor České Budějovice
22.09.2005, Antonín Vansa

Série zápasů s těžkými soupeři pokračuje, na řadě je Zlín

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Po vysoké porážce na ledě pražské Sparty se Jihočeši pokusí rehabilitovat v souboji s nejúspěšnějším celkem posledních dvou sezon. V pátek od 17.30 hodin jim v českobudějovické Budvar Aréně bude celek Hamé Zlín, v sestavě s výtečným útočníkem Richardem Králem.

PŘEDSTAVUJEME SOUPEŘE - HC HAMÉ

Historie

Snaha ustavit hokejový oddíl ve Zlíně se datuje už do první poloviny 20.let 20.století. Velkou překážkou však bylo nevlídné počasí. Například v prosinci 1925 oznámil časopis firmy Baťa, že fotbalové hřiště bylo upraveno na kluziště...podobné pokusy však většinou končívaly s první oblevou. A tak byl klub SK Baťa Zlín založen až v roce 1928. Svůj první zápas sehráli Valaši 13.ledna 1929 proti Kroměříži a utrpěli potupnou porážku 2:7.
Avšak již v roce 1932 zvítězil SK Baťa Zlín v mistrovské II.třídě a postoupil do župní I.třídy. V roce 1935 už byli zlínští účastníkem moravskoslezské divize, po válce pak hráli v krajských soutěžích. Po převratu v roce 1948 nastaly pro Zlín krušné časy. Klub se nestále přejmenovával (ZK Baťa Zlín - 1945-1948; Sokol Botostroj Zlín - 1948-1949 a Sokol Svit Gottwaldov 1949-1953), až se v roce 1953 rozpadl na dva subjekty - DSO Jiskra Zlín a TJ Spartak ZPS Zlín. K opětnému spojení v jeden silný tým došlo až 21.srpna 1958, kdy pod horou Syrákov vzniká klub TJ Gottwaldov. Jednou z příčin mohlo být i vytvoření umělé ledové plochy v roce 1957, která navíc dostala o sedm let později střechu.
Netrvalo to příliš dlouho a Zlín, respektive Gottwaldov, se stal účastníkem nejvyšší soutěže. V roce 1959 jídali Valaši poprvé prvoligový chlebíček. Nezkušený tým se ale nedokázal popasovat s nástrahami, které první liga přinášela a ještě v témž roce putoval zpět do II.ligy. K úspěšnému reparátu se zlínští přihlásili v ročníku 1963/64 a skutečně se dokázali udržet. Ale v sedmdesátých letech došlo znovu k pendlování mezi I.ligou a druhou nejvyšší soutěží. Gottwaldov se definitivně v lize uchytil až v sezoně 1980/81. O 3 sezony později dosáhli hokejisté z východu Moravy na svůj největší předrevoluční úspěch, kdy skončili na krásném třetím místě.
Ihned po "sametové" revoluci se Valaši přejmenovali na TJ Zlín, o půl sezony později na AC ZPS Zlín. Po několika letech tápání ve federální a české lize přišly do Zlína skvělé časy. V sezoně 1994/95 si našlapaný stadion Luďka Čajky vychutnával finálovou účast svých barev, kterou ukončila až nešťastná kaluž a gól Rostislava Vlacha. Finále v již zmíněné sezoně bylo nadlouho největším a zároveň jediným úspěchem zlínských, kteří zůstávali ve stínu svých rivalů ze Vsetína. Další a zatím poslední vrchol přišel až v roce 1999, kdy soubor trenéra Venery znovu neúspěšně osahával trofej s názvem "mistr ligy". Ve finále se totiž Beranům postavil do cesty neporazitelný Vsetín a udolal své valašské (ne)přátele 3:0 na zápasy.
Zlínský hokej se slavných chvilek dočkal teprve nedávno. V mimořádně napínavém play-off 2004 dokázali hráči z města obuvi vyřadit postupně Třinec, Plzeň a ve finále si dokázali v pěti zápasech poradit i s obhájcem trofeje, Slavií Praha. O rok později byli Zlínští znovu velmi blízko nejcennější trofeje, ale ve finále narazili na rozjeté Pardubice, které nedaly Valachům sebemenší šanci. V nejkratší možné době se Zlín stal "pouze" vicemistrem extraligy.

Umístění Zlína v posledních pěti sezónách

2000/01   HC Barum Continental          extraliga  ( 8. místo)
2001/02   HC Continental Zlín           extraliga  ( 3. místo)
2002/03   HC Hamé Zlín                  extraliga  (13. místo)
2003/04   HC Hamé Zlín                  extraliga  ( 1. místo)
2004/05   HC Hamé Zlín                  extraliga  ( 2. místo)

Současnost

Žádný jiný klub v extralize za poslední dva roky nemůže pyšnit takovou úspěšností. Hokejisté Zlína se v dubnu roku 2004 radovali ze zisku trofeje pro extraligového mistra, o sezonu později skončili těsně pod touto hranicí. Ve finálové sérii byly nad jejich síly Pardubice, které zvítězily poměrně jednoznačně 4 - 0 na zápasy.
Nový ročník byl na Valašsku všeobecně přijímán s obavami. Úspěšný klub opustil klíčový centr a mozek přesilovkových souher Petr Leška, který zamířil do ruského Petrohradu. Ani předčasný rozchod s ruským klubem jej však v touze zkusit zahraniční angažmá nezlomil a Leška se dohodl se švédským Södertalje SK. Po Leškovi opustil Zlín i nejlepší střelec loňského play-off Ondřej Veselý, který posílil kádr extraligového nováčka z Českých Budějovic. A aby toho nebylo málo, rozpad prvního útoku dokonal nejlepší střelec posledních dvou ročníků Jaroslav Balaštík, který vyslyšel volání Columbusu Blue Jackets ze znovuzrozené NHL. Ta stáhla zpět do svých řad i čtveřici patriotů, kteří v minulém ročníku pomáhali Zlínu ke druhé příčce. Valašský klub tak přišel i o Romana Hamrlíka, Radka Bonka, Martina Erata a Petra Čajánka. Výčet odchodů ještě doplňuje obránce Radim Tesařík a slovenský forvard Miroslav Kováčik, jenž se vrátil do Dukly Trenčín.
Náhradu hledal zlínský generální manažer Petr Husička především ve svém předchozím působišti v Třinci, odkud přetáhl dvojici beků Jiří Malinský - Tomáš Houdek a duo excelentních útočníků Marka Melenovského s Richardem Králem. Z Košic se Husičkovi podařilo přivést rychlonohého Gabriela Špilára, jenž v minulosti oblékal dres pražské Sparty. Po ostré výměně názorů s Oldřichem Šteflem získal ze Vsetína i nadějného centra Robina Kováře a znovu tak dokázal naplnit domácí kabinu na stadionu Luďka Čajky naplnit kvalitními hokejisty.
Úvod sezony to zatím potvrzuje. Zlín sice hned v prvním extraligovém kole přenechal všechny body Znojmu, ale poté doma postupně zdolal Plzeň, Vítkovice a dokonce i silný Liberec. O svou domácí neporazitelnost nepřišel ani v souboji se Slavií Praha. Remízu zachraňoval v poslední minutě obránce Miroslav Blaťák.
Soubor kouče Ernesta Bokroše tradičně sází na přísnou defenzivu, kterou výbornými výkony podporuje slovenský gólman Igor Murín, statisticky nejlepší gólman letošního extraligového ročníku. O útočné manévry se zatím výhradně stará první pětka Zlína. Centr Richard Král vstřelil tři branky, Melenovský dal jednu, stejně jako obránci Hamrlík a Blaťák. Jediným hráčem, který dokázal narušit hegemonii první formace byl exbudějovický útočník Jaroslav Kristek. Branku proti Liberci ale dal po přihrávce Melenovského a v tu chvíli na ledě zaskakoval za desetiminutovým trestem suspendovaného Richarda Krále...

Předpokládaná sestava:
Murín - M. Hamrlík, Blaťák, D. Nosek, J. Malinský, Houdek, Vosátko - Barinka, R. Král, Melenovský - Okál, Martin Čech, I. Rachůnek - Mokrejš, Kristek, Piluša - Kubiš, Kovář, Záhorovský.
Trenéři: Ernest Bokroš a Jaroslav Stuchlík.

BUDE BUDVAR ARÉNA I NADÁLE NEDOBYTNOU TVRZÍ?

Facka mohla klidně přijít později, myslí si trenér HC České Budějovice Josef Jandač

Po nedělním kole už zůstává v extralize jenom jeden tým, který ještě neprohrál. Je jím Slavia Praha. Druhý dosud neporažený celek, HC České Budějovice, dostal tvrdý příděl v pražských Holešovicích. Domácí Sparta Jihočechy výsledkově jasně přejela 7:2. Že porážka přišla včas, aby hráči nováčka extraligy neztratili přirozený respekt ze soupeře? Tak s tím na trenéra týmu Josefa Jandače nechoďte. „O tomhle si myslím jedno. Facka je sice potřebná, ale proč ji neoddálit a nedostat ji třeba až za dva týdny. Já osobně z ní žádnou radost nemám. Prohra mě neskutečně štve," zdůraznil šestatřicetiletý kouč. Největším problémem při utkání v T-Mobile Aréně byla podle Jandače přílišná bezstarostnost jeho svěřenců. „Vůbec jsme nebyli tak zdravě agresivní a důrazní, jako v předchozích zápasech. Byli jsme například v obranném pásmu ve čtyřech dobře rozestavení, ale soupeřův hráč neatakován projel k brance, aniž by se ho kdokoliv dotkl," zlobil se Jandač. Mistrem v této činnosti byl v neděli ex-budějovický útočník Martin Štrba. Na tři branky přihrál a jeho akce před gólem Marka na 3:0 byla přímo ukázkovým příkladem toho, nad čímž Jandač lomil rukama. Vinu však nesvaloval jen na nedůraznou obranu. Chyba podle jeho názoru vznikala už ve středu hřiště. „Zbytečně jsme soupeře nechali hrát už od útočné modré čáry," uvedl.
Výsledek 7:2 sice vypadá jednoznačně, ale rozhodně není spravedlivým vyjádřením dění na ledě. Sparta byla v průběhu střetnutí především daleko efektivnější ve využívání svých příležitostí. Jihočeši mohli jít do vedení v 6. minutě, kdy si dobrou šanci vypracoval Šimánek, o tři minuty později se do samostatného nájezdu řítil po přihrávce Sailera Petr Gřegořek. Ani jeden však proti mladíkovi Schwarzovi neuspěl a naopak na druhé straně se ve 13. minutě prosadil Petr Ton. Vedení 1:0 dodalo Pražanům klid na hokejky. Naopak českobudějovické sebevědomí rozleptal přesilovkový gól Stehlíka a zásahy Tona s Markem na startu prostřední části hry. „I za stavu 4:0 jsme se ale dokázali vrátit do hry," připomněl Jandač góly Hudece a Sailera v polovině třetí třetiny. Sparťané se však o výhru nechtěli nechat připravit. Osmnáct vteřin po trefě Sailera rozhodl domácí zápas Tomáš Netík. „Strašně mě mrzí, že jsme se pak už nedokázali koncentrovat a dostali další dvě branky. Výsledek je pro nás krutý a štve mě to. A věřím, že i samotné hráče," podotkl Josef Jandač. V úterý měla extraliga volný hrací den. Většina celků jej přivítala a českobudějovický nováček nebyl výjimkou. Při tréninku se hráči měli šanci zaměřit na chyby, kterých se dopustili na ledě Sparty Praha, někteří jedinci mohli doléčit drobné šrámy. Nedokázal to pouze obránce Ivo Kotaška, který bude s jistotou proti Zlínu chybět. „Má problém se žebry. Jedná se ale o zranění, které nelze vyřešit injekcemi. Musí to vyléčit klidem," poznamenal Jandač. Kromě Kotašky bude Jihočechům chybět už standardní dvojice Václav Nedorost - Roman Turek. Ačkoliv návrat druhého jmenovaného do zápasového procesu se kvapem blíží. Zkušený gólman tráví na ledě stále více času, ve čtvrtek poprvé vyzkoušel, jak operované koleno zvládá zátěž při rychlém pokleku. A zdá se, že Roman Turek bude skutečně nejpozději za dva týdny připraven naskočit do zápasu.
V pátek čeká českobudějovické borce tým HC Hamé. Zlín sice nebyl po vlně odchodů pasován do role favorita extraligy, ale už po prvních kolech je znát, že ze své urputnosti Valaši neztratili absolutně nic a mohou opět myslet hodně vysoko. Tým inkasoval za pět kol pouze čtyři branky a gólman Igor Murín je statisticky nejlepším brankářem letošní extraligy. „Zlín hraje přesně to, co loni. Sice účelně, ale pro diváka je většinou problém na takovou hru koukat. My máme o soupeři informací dost. Bude hodně záležet na tom, jak k utkání přistoupíme," řekl Jandač. Útočné manévry Zlína výhradně obstarává první útok ve složení Barinka - Král - Melenovský. Tato trojice se podepsala pod zatím všechny letošní úspěchy Bokrošova souboru. „Jestli na ně znám recept? Tím si nejsem jistý. Se stejným záměrem jsme jeli na Spartu, chtěli jsme uhlídat Markův útok a ten nám nakonec nasázel pět gólů. Ale můžu slíbit, že se Králově pětce určitě budeme chtít při utkání věnovat," usmál se kouč HC České Budějovice Josef Jandač.

Předpokládaná sestava:
Chábera - Gřegořek, Harant, Vydarený, Kutlák, Posmyk, Mucha - Veselý, Brabenec, Hudec - Sailer, Hübl, Šimánek - Bělohlav, Krátoška, Kotrla - Hřebejk, Martin Hanzal, Milan Kopecký.
Trenéři: Josef Jandač a Milan Kupka.

STATISTICKÉ CENTRUM

Bilance Č. Budějovic se Zlínem v rámci samostatné české extraligy

Celkem
44    12   2  12   2   16   128:137    46 ( -6)
V Českých Budějovicích
22    11   0   7   0    4    78: 55    33 (-19)
Ve Zlíně
22     1   2   5   2   12    50: 82    13 (+13)
V poslední sezoně
 4     2   0   0   1    1    11: 10     7 ( +1)
V posledních deseti zápasech
10     3   2   2   1    2    28: 23    16 ( +1)

Srovnání obou klubů v letošní sezoně

HC Hamé

Letošní zápasy:       5    3  0  1  0   1    7:4    10 ( -2) 
Aktuální série:       5    3  0  1  0   1    7:4    10 ( -2)
Nejproduktivnější hráč: Richard Král - 4 body (3+1)
Nejlepší střelec:       Richard Král - 3 branky
Nejlepší nahrávač:      Marek Melenovský - 3 asistence
Nejtrestanější hráč:    Richard Král - 12 tr.minut
Nejlepší v +/-:         Marek Melenovský a Martin Hamrlík - 4 plusové body
Úspěšnosti brankářů:
1 - Igor Murín     97,42%

HC České Budějovice

Letošní zápasy:       5    2  0  2  0   1   12:15    8 ( +2) 
Aktuální série:       5    2  0  2  0   1   12:15    8 ( +2) 
Nejproduktivnější hráč: Michal Hudec - 4 body (2+2)
Nejlepší střelec:       M.Hudec, J.Šimánek, P.Gřegořek, J.Kotrla - 2 branky
Nejlepší nahrávač:      Kamil Brabenec a Viktor Hübl - 3 asistence
Nejtrestanější hráč:    Ondřej Veselý - 14 tr.minut
Nejlepší v +/-:         pět hráčů má jeden plusový bod
Úspěšnosti brankářů:
1 - Jan Chábera    91,18%
2 - Josef Kučera   85,00%

Uvedeni jsou jen hráči, kteří stále působí ve svých klubech

PŘEHLED DOMÁCÍCH UTKÁNÍ SE ZLÍNEM OD SEZONY 2000-2001

20.10.2000 HC České Budějovice - HC Barum Continental 3:3po prod. ( 1:0, 0:2, 2:1 - 0:0 )
Bělohlav, F. Turek, R. Suchánek - Leška, Somík, Korhoň.

26.1.2001 HC České Budějovice - HC Barum Continental 3:1 ( 0:0, 2:1, 1:0 )
Jindra, V. Král, Sailer - Somík.

25.9.2001 HC České Budějovice - HC Continental Zlín 4:4po prod. ( 1:2, 1:2, 2:0 - 0:0 )
Šimánek, R. Horák, Nedoma, R. Suchánek - Leška, Ambruz, M. Hamrlík, Marušák.

14.12.2001 HC České Budějovice - HC Continental Zlín 2:3 ( 2:1, 0:1, 0:1 )
R. Suchánek, Štrba - M. Okál 2, Mojžíš.

12.11.2002 HC České Budějovice - HC Hamé Zlín 2:2po prod. ( 0:1, 1:0, 1:1 - 0:0 )
F. Turek, Rob - M. Filip, P. Hubáček.

14.2.2003 HC České Budějovice - HC Hamé Zlín 4:1 ( 1:0, 1:1, 2:0 )
S. Procházka, Rob, Babka, F. Turek - Veselý.

17.10.2003 HC České Budějovice - HC Hamé Zlín 4:1 ( 3:1, 1:0, 0:0 )
Rob, Jasečko, Štrba, Bartoš - P. Barinka.

16.1.2004 HC České Budějovice - HC Hamé Zlín 2:1 ( 1:0, 0:1, 1:0 )
Bartoš, F. Mrázek - Jenáček.

NEJPRODUKTIVNĚJŠÍ HRÁČI Č. BUDĚJOVIC PROTI ZLÍNU

Jméno                   Góly  Asistence  Body
1. Filip Turek           14  +  21        35
2. Luboš Rob             10  +  16        26
3. Radek Ťoupal           8  +  12        20
4. Martin Štrba           8  +  11        19
5. Radek Bělohlav         6  +  13        19

Tučně vyznačení hráči stále působí v HC České Budějovice.

POHLED DO MINULOSTI - 23. ZÁŘÍ

1994
AC ZPS Zlín - HC České Budějovice 4:3 ( 2:2, 2:0, 0:1 )

Janků, Gureň, Hub, Jurík - Györi, Rob, Bělohlav.

1997
Pojišťovna IPB Pardubice - HC České Budějovice 6:2 ( 1:1, 3:0, 2:1 )

S. Procházka 2, Hejduk, Jantovský, Jaroslav Kudrna, Kábrt - Vošta, Štrba.

2001
HC České Budějovice - HC Vítkovice 1:2po prod. ( 1:0, 0:1, 0:0 - 0:1 )

Sailer - I. Padělek, Melenovský.

Sociální sítě

Branky a nahrávky: 5. Remeš (Vachun, Lev), 6. Pitel (Willmann), 29. Vachun (Mar. Kříž, Hoch), 31. Pitel (Willmann, Hoch), 39....