21.11.2005, Antonín Vansa

Šlamastyku v zádních řadách pomůže vyřešit Vyhlídal

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Nedostatek obránců donutil sportovního manažera HC České Budějovice Jaromíra Látala k tomu, aby pro zápas se Znojmem získal dva hráče z první hokejové ligy. Na jih Moravy odjedou v úterý i zkušený Michael Vyhlídal a odchovanec českobudějovického hokeje, současný zadák Vajgaru Jindřichova Hradce Lukáš Vomela. Měli by pomoci jihočeskému celku k úspěchu na ledě Znojma. Střetnutí začíná v 17.30 hodin.
Poslední zápas, který svěřenci kouče Josefa Jandače odehráli, příliš mnoho hokejové krásny nepřinesl. České Budějovice na vlastním ledě zdolaly po tuhém boji celek Vsetína těsně 2:1. Výhra se rodila ve velikých bolestech. Domácí začali hodně špatně, Vsetínští je v první třetině přestříleli 8:3 a díky dynamické akci rychlonohého Lukáše Valka dokonce vedli. A kdo ví, jak by se zápas vyvíjel, kdyby po obrovské chybě Kamila Brabence proměnil na začátku druhé třetiny samostatný nájezd Demel. Z hlediště ztichlé Budvar Arény se poprvé ozval nespokojený pískot. „Zápas neměl žádnou velkou hokejovou krásu, ale je potřeba si uvědomit, že Vsetín je v současné době zkušeným extraligovým mužstvem. Po tom, co bylo na začátku sezony, není ani památky," upozornil sportovní manažer Českých Budějovic Jaromír Látal. Ten tradičně duel sledoval z novinářské tribuny a v průběhu první třetiny několikrát hodně nespokojeně komentoval hru borců v červených dresech. „Nebyli jsme schopní se dostat do nějakého tlaku. Nic kloudného jsme nevymysleli," okomentoval úvodní část hry bývalý vynikající obránce Sparty, Trenčína a Olomouce.

Obrat přišel ve druhé třetině. Postupem času si českobudějovičtí hokejisté dodávali povedenými akcemi sebevědomí a jejich snahu korunovala využitá přesilová hra. Při trestu ruského zadáka Antona Ponomareva našel skrz celé obranné pásmo Aleš Krátoška vzorně připraveného beka Gřegořka, který ranou mezi betony poprvé překonal spolehlivého Altrichtera. A i o druhý gól aktuálně pátého týmu extraligové tabulky se postaral obránce. Opět u toho byl Aleš Krátoška, který v signalizované výhodě přistrčil kotouč na modrou Posmykovi a ten s pomocí výborně clonícího Jindřicha Kotrly trefil šibenici vsetínské klece. „Mužstvo ukázalo, že za žádné situace neskládá zbraně a je v něm zdravý týmový duch. Já osobně si výhry moc cením," uvedl Látal. Komplikace na cestě za tříbodovým ziskem přišla až v 55. Minutě. Domácí obránce Jindra, který se do hry dostal až díky zranění Tomáše Haranta, nešťastně zasáhl v obličeji vsetínského kapitána Stantiena. Neradostná situace, v níž z obličeje zkušeného harcovníka crčela krev, ani nemohla skončit jinak než trestem ve hře. Přesilovku Vsetín ještě umocnil odvoláním Altrichtera. Gól však nedal, navíc se díky vlastní nepozornosti hloupě připravil o možnost hrát v šesti proti třem. „Byly to velmi nepříjemné chvíle, ale já se musím přiznat, že jsem byl celkem klidný. Týmu jsem věřil a Eda Turek chytal fantasticky. Měl jsem celou dobu pocit, že zápas dotáhneme do vítězného konce," prozradil Látal.

Díky výhře tak Českobudějovičtí v tabulce předskočili Znojemské orly. A právě na led do Hostan Arény míří v rámci posledního kola první poloviny soutěže v úterý. Znojmo se poslední dobou trápí. Doma z posledních pěti zápasů vyhrálo jen jeden a po reprezentační přestávce dosud nedokázalo bodovat. „Je to pochopitelně velmi důležité utkání, protože se jedná o tabulkového souseda. Drobnou výhodou by pro nás mohlo být, že hraje dlouhodobě na tři útoky. Navíc mu chybí zraněný Jirka Dopita," řekl Látal. A aby toho na hráče z jihu Moravy nebylo málo, kouč Miloslav Hořava nadále testuje experiment s oddělením slovenských hokejových dvojčat Marka Urama s Peterem Pucherem. Pucher sice táhne první orlí formaci, ale Marek Uram se trápí až ve třetí pětce. „Podle mých informací se Uramovi opravdu nedaří. Jako dvojice byli hrozně nebezpeční a popravdě nechápu, proč hrají od sebe. Domnívám se, že to pro nás může být rovněž výhoda," usmál se sportovní manažer HC České Budějovice.

Jihočeši však v současnosti mají dost problémů sami se sebou. Stačilo pouhých osm hodin, aby mimo hru byli tři hráči. Ke vší smůle navíc obránci. Nejprve si na začátku poslední třetiny zápasu se Vsetínem vykloubil rameno slovenský reprezentant Tomáš Harant (diagnózu lékaři určí až po týdnu), o pár minut později krvavě zranil Josef Jindra Romana Stantiena a inkasoval trest ve hře, což automaticky znamená STOP na jedno utkání. A aby toho nebylo málo, po ranní prohlídce u lékaře dostal znovu na pravé zápěstí sádru mladík Ján Mucha. „Musím jí nosit ještě týden," řekl smutně blonďatý bek. Proto musel manažer klubu Látal urychleně jednat a pro utkání ve Znojmě sehnal dva náhradní beky. Post šestého obránce by měl zaujmout zadák prvoligové Mladé Boleslavi Michael Vyhlídal, do hry by měl být připraven i Lukáš Vomela. Oba v rámci střídavého startu. Doba, po kterou budou nastupovat za extraligový celek, se bude odvíjet od stavu zadních řad Jandačova souboru. Mucha se by se do zápasového rytmu mohl zapojit příští týden, během pondělka se rozhodne o trestu pro Josefa Jindru. „Disciplinární komise zasedá v pondělí a během čtyřiadvaceti hodin bychom měli znát výsledek. Počítám, že verdikt se dozvím na úterním zasedání APK," konstatoval Jaromír Látal.