ČEZ MOTOR ČESKÉ BUDĚJOVICE
10.04.2018, Filip Kortus

Titul staršího dorostu je pro nás skvělá vizitka, cení si Jaroslav Liška

Mládež Motoru má za sebou úspěšnou sezonu. Starší dorost po strhujícím závěru získal mistrovský titul, juniorka se probojovala do nadstavby a mladší dorost se dokázal probojovat do play-off. Dařilo se i žákovským kategorií. Celý mládežnický ročník hodnotil v rozhovoru manažer Jaroslav Liška.

S ohledem na velký úspěch staršího dorostu se můžete na sezonu ohlížet jedině pozitivně?
Jsme spokojeni s tím, že se nám do bojů o medaile probojoval jeden tým, který dokázal celý šampionát ovládnout. Pro náš klub je to výborná vizitka. To, že máme teprve prvním rokem akademii a hned v úvodní sezoně se nám podařilo seskládat mistrovský celek, je pro nás skvělá reklama. Tým staršího dorostu měl svůj charakter, což je z velké části práce trenérů. Dařilo se jim plnit systémové věci a věděli jsme, že když se nám sejde celý tým bez zranění, tak má velkou sílu. Od soustředění v Rusku jsem všem kladl na srdce, že nic jiného než titul neberu a povedlo se. Všichni jsme si přáli, aby se konečně po letech sešel silný ročník a dokázal udělat úspěch.

Juniorka podle vás měla na to, aby se probojovala mezi nejlepší osmičku?
První krok se nám podařil udělat. Probojovali jsme se do první dvanáctky, která hrála o následné play-off. V nadstavbě jsme už nedokázali uhrát dobré výsledky a sezona pro juniory skončila. Velkou roli dle mého hrálo to, jak se sestava v průběhu sezony měnila. V nadstavbě už za nás prakticky nenastupovali hráči, kteří dohrávali sezonu v seniorském hokeji a nemohli jsme využívat jejich služby. Na druhou stranu dostali příležitost hráči ze staršího dorostu, zkusili si juniorský hokej, což pro ně bylo přínosné. Základní cíl by splněn, nadstavba se nevydařila.

Co nejmladší dorostenecká kategorie? Dosáhla svého maxima tím, že postoupila do vyřazovacích bojů?
Jak už jsem to zmiňoval v průběhu sezony, pro kluky byl úspěch, že se do vyřazovací části probojovali a to navíc s předstihem. V nadstavbové části tým zažil dlouhou sérii porážek, což bylo zapříčiněno i tím, že docházelo k velké rotaci hráčů, kteří strávili dlouho část sezony v rezervním týmu. Plno kluků mělo možnost si extraligu osahat, vyzkoušet si, v jaké tempu se hraje. V play-off jsme narazili na silný Litvínov, který měl kvalitnější tým než my.

Bylo u staršího dorostu povedené i to, že plno hráčů dokázalo nastupovat za více kategorií a získávali tak další herní praxi, kterou mohli v závěru ročníku zužitkovat?
Pokud má hráč potenciál, abychom ho mohli přesunout do vyšší kategorie, tak platí nepsané pravidlo, že by se měl dostat do prvních dvou formací staršího ročníku. Trenéři měli za úkol hráče, kteří byli „postaršení“, maximálně využívat a dopřát jim co nejvíce minut na ledě. Jsme pro, aby naši nejtalentovanější hráči nastupovali v co nejvíce zápasech a hráli i za více kategorií.

Od nové sezony bude platit nový systém soutěží i nová pravidla pro využívání starších hráčů v juniorce. Už jste s hokejisty ročníku 1999 mluvili o tom, že by mohli naskakovat na výjimku v extralize juniorů?
S hráči jsme se rozloučili, poděkovali jim za sezonu. Za klub jsme měli jinou představu pro nový formát soutěží, k čemuž jsme se již dříve vyjádřili. Stáli jsme o tom, aby vznikl jakýsi mezičlánek v podobě deváté třidy. Nestalo se. Do přípravy s A-týmem se zapojí hráči, které si nový trenér Václav Prospal vybral a je otázkou, jak to s nimi bude vypadat dál. Je možné, že některé hráče ročníku 1999 využijeme, ale budeme se soustředit na to, aby tým byl tvořen z ročníků, které do juniorky patří. Někteří už absolvovali trénink s David servisem a je pravděpodobné, že několik z nich bude usilovat o místo v kádru.

Co jste říkal výsledkům a výkonům žákovských kategorií?
Osobně si myslím, že výsledky našich žákovských kategorií vypadaly dobře a většina týmů se pohybovala na nejvyšších příčkách. Osmé třídě sice utekl postup na mistrovství republiky, ovšem dokázala být rovnocenným soupeřem Plzni či Slavii. Sedmáci nastupovali proti starším ročníkům, postupně se rozehráli a od prosince neprohráli jediné utkání! Je to příslib pro dorostenecké kategorie, máme v týmech plno mimořádně talentovaných kluků. Snažíme se naplno rozvíjet naše mladé hráče, což stojí i v naší metodice, která obsahuje zejména prvky obratnosti a dovednosti jedince. Přítomnost samotné hry v tréninku se nám podařila zabudovat napevno, což je pro nás potěšující zpráva.

Foto: Aleš Krecl, ČSLH.

Sociální sítě

Motor i nový dodavatel dresů, společnost Kappa, se rozhodli vyjít vstříc fanouškům a do hlasování tak přibyl i návrh přímo od...

Jedním z hráčů, kteří bojují v Motoru o smlouvu, je urostlý obránce Karel #Plášil. hcmotor.cz/clanek.asp?id=…

Talentovaný útočník Matěj #Toman odchází do zámoří a na sezony v Českých Budějovicích vzpomíná jen v dobrém. Ještě před odletem...

Motor začal přípravu v Budvar aréně, až do konce července budou svěřenci Václava Prospala a Aleše Tottera trénovat na dvě...