25.02.2012, Matěj Mayer

Udělají Jihočeši radost fanouškům v posledním zápase?

Č. B u d ě j o v i c e – Už jen jedno kolo zbývá odehrát do konce základní části. Jihočeský HC MOUNTFIELD ale v posledních kolech prožívá menší krizi. Mužstvu se nedaří střílet branky a z posledních osmi zápasů vydolovalo pouhé tři body. V 52. kole přijede do Budvar arény tým Jaromíra Jágra – Rytíři Kladno. Ti se mohou případnou výhrou, ovšem pouze v případě zaváhání Zlína a Vítkovic, posunout na šestou příčku. Úvodní buly nedělního duelu bude vhozeno v 18.10.

O soupeři - Rytíři Kladno

S Kladnem se před sezónou pro play-off příliš nepočítalo. Mužstvo, které patřilo v posledních ročnících mezi tradiční účastníky play-out se ale pod vedením legendárního Jaromíra Jágra nebývale zvedlo. Kladno poprvé prohrálo až ve čtvrtém zápase sezóny a mělo tedy dobře nakročeno. Cílem Rytířů bylo pochopitelně předkolo play-off a to se Středočechům povedlo. Momentálně dokonce pokukují po šestém místě, které zaručuje přímou účast ve vyřazovacích bojích.

Největším problémem Kladna je určitě vyrovnanost výkonů. Jejich výsledky jsou totiž jako na houpačce – za každou výhrou následuje prohra. Pravdivost tohoto tvrzení dokazuje i celková statistika výher a proher. Rytíři zvítězili v základní hrací době devatenáctkrát a dvacetkrát prohráli. K tomu dokázali pětkrát zvítězit v prodloužení nebo na samostatné nájezdy a sedmkrát prohrát. Dalším důkazem je i to, že kromě již zmíněné série tří výher na samém začátku sezóny, nedokázali kladenští tuto sérii zopakovat. Ve zbývající části sezóny zvítězili už maximálně dvakrát v řadě.

V posledních zápasech ale Kladno pravidelně boduje a v posledních šesti střetnutích si pokaždé připsalo minimálně bod. To se také projevilo na jejich postavení v tabulce, zatímco před touto sérií ještě neměli Rytíři jisté předkolo, nyní pokukují i po umístění v nejlepší šestce. Šesté místo sice momentálně patří Zlínu, v případě zaváhání Moravanů a také sedmých Vítkovic by se ovšem Kladno posunulo na šestou příčku, takže by nemuselo bojovat o svou účast v předkole play-off. „Šestka anebo sedmé místo jsou stále naším cílem. Je stále o co hrát a není proč se šetřit. Hrajeme naplno a proč se o to nepokusit, když nám to teď docela jde,“ řekl útočník Kladna Michal Dragoun v rozhovoru pro hokej.cz.

I své poslední utkání na domácím ledě kladenští zvládli. Do středočeského města přijel silný Liberec, který naopak s Pardubicemi a HC MOUNTFIELD bojuje o první čtyřku. Utkání bylo dlouho bezbrankové a hrdiny zápasu byli brankáři. První trefa přišla až deset minut před koncem, kdy se prosadil domácí Kameš. Liberec však o šest minut později vyrovnal a stejný čas zbýval i do konce základní hrací doby. Když se ani v té nerozhodlo, přišlo na řadu prodloužení, ve kterém se už po dvou minutách trefil domácí Dragoun a rozhodl o zisku dvou bodů pro Rytíře.

Mužstvo Středočechů má v letošní sezóně i jednoho překvapivého tahouna, alespoň co do počtu bodů. Je jím Marek Hovorka, který až do letošní sezóny hrál především v 1. lize za Ústí nad Labem. V letošní sezóně je už se ziskem jednatřiceti bodů druhým nejproduktivnějším Rytířem. Je na tom dokonce lépe než kapitán Pavel Patera, který má za stejný počet zápasů o čtyři body méně. Tím, kdo vůbec nejvíce přispívá brankami a přihrávkami je Jaroslav Kalla, který má díky zisku čtrnácti branek a jednadvaceti asistencí pětatřicet kanadských bodů. V brance Kladeňáků působí bývalý brankář Českých Budějovic Jan Chábera.

Situace v mužstvu HC MOUNTFIELD

Kdo čekal, že Jihočeši prolomí své střelecké trápení ve Zlíně, musel být zklamaný. Svěřenci kouče Výborného nedokázali už osm zápasů dát více než dvě branky a to je těsně před play-off nemilé zjištění. Ani fakt, že v posledních čtyřech zápasech Jihočeši vyprodukovali tři branky není příliš povzbudivý. Nezbývá než doufat, že se střelcům HC MOUNTFIELD opět začne dařit a že si střelný prach šetří na čtvrtfinále vyřazovacích bojů!

Kdo bude soupeřem ve čtvrtfinále?

Jedinou možnou variantou pro čtvrtfinálového soupeře HC MOUNTFIELD jsou buď Bílí Tygři z Liberec a nebo Pardubice. Nyní už je totiž jisté, že Českobudějovičtí skončí na čtvrtém nebo na pátém místě. Jihočeši se samozřejmě přiklánějí k první variantě, která by klubu zaručovala zahájení play-off na domácím ledě v Budvar aréně. Umístění už ale nemají ve svých rukou. Když Liberec v posledním utkání s Plzní zvítězí, zaujme čtvrté místo on. To samé platí i v případě vítězství Bílých Tygrů až v nastaveném čase.

Českobudějovičtí musejí, pokud chtějí pomýšlet na čtvrtou příčku, proti Kladnu zvítězit za tři body. V případě prohry Liberce po šedesáti minutách ovšem bude stačit Jihočechům vítězství v prodloužení nebo na samostatné nájezdy. Každopádně bude lepší nechat matematiku stranou a soustředit se pouze na svůj výkon a jediný současný cíl, kterým je porazit Kladno. Českobudějovičtí fanoušci by si vítězství v posledním domácím zápase zasloužili a i pro psychiku hráčů před play-off by bylo dobré nedělní partii zvládnout.