15.03.2014, Matěj Mayer

V Třinci nám budou chybět fanoušci, ale my se o postup porveme, burcuje Jan Bárta

ČESKÉ BUDĚJOVICE — Staršímu dorostu se ve středu podařilo senzačně vyhrát i druhé osmifinálové utkání. Jihočeši se tak ujali vedení 2:0 na zápasy a to i navzdory tomu, že do série s Třincem rozhodně jako favorit nevstupovali. O zhodnocení dosavadního průběhu play-off se postarala hvězda druhého střetnutí, Jan Bárta.

Českobudějovický starší dorost se po první fázi soutěže kvalifikoval mezi lepší celky a zbývající část sezony dohrál ve skupině A, čímž si zajistil postup do play-off. Po druhé polovině sezony ovšem skončili Jihočeši poslední a za soupeře pro vyřazovací boje dostali pátý Třinec. Ten nasbíral v základní části o rovných 30 bodů více než svěřenci trenéra Trummera a byl logicky považován za favorita osmifinálové série.

Že se v play-off začíná od nuly a papírové předpoklady jdou stranou, dokázal českobudějovický starší dorost hned v první třetině prvního duelu na ledě Třince. „První třetinu jsme měli navrch a také z toho vyústily dva naše góly,“ komentuje průběh utkání útočník Českých Budějovic, Jan Bárta. Ve druhém dějství však Jihočeši nedokázali navázat na první třetinu a dovolili domácím snížit. „Třinec se herně zvedl a my naopak polevili,“ pokračuje českobudějovický útočník. V poslední části hry to pro Jihočechy stále vypadalo nadějně, ale nakonec přišel gól Třince v 55. minutě a bylo vyrovnáno. „Ve třetí třetině jsme se báli o výsledek, což je špatně. Třinec vyrovnal, ale nakonec jsme v prodloužení vyhráli my,“ uzavírá hodnocení prvního osmifinále Bárta.

Vítězství z prvního duelu série jistě pomohlo českobudějovickým mladíkům k sebevědomí do druhého klání. To potvrzují i slova Jana Bárty. „Řekli jsme si, že musíme vyhrát i druhý zápas. Tím spíše, že se hraje na domácím hřišti.“ První třetina utkání v Budvar aréně tomu ale příliš neodpovídala. Zaskočení Jihočeši inkasovali už ve 3. minutě a po první třetině odcházeli do kabin za stavu 0:2. „První třetinu jsme hodně zaspali a dostali dva laciné góly po našich chybách. O přestávce přišel trenér a řekl, že takhle to nejde. Do druhé třetiny jsme nastoupili s větším sebevědomím a nabuzením,“ hodnotí českobudějovický forvard.

Byl to právě Jan Bárta, kdo třemi body ve druhé třetině výrazně přispěl k vyrovnání. Hned v prvních minutách našel na pravé straně číhajícího Natana Vráblíka, poté už dvakrát sám skóroval. „Můj první gól padl v přesilové hře, kdy jsme si řekli, že obránci budou střílet od modré. Stál jsem před brankářem a podařilo se mi tečovat střelu od našeho beka,“ popisuje svůj první zásah. Bártův první gól znamenal vyrovnání stavu na 2:2, o čtyři minuty později ale hosté předvedli dokonalý příklad pravidla – nedáš, dostaneš. Třinecký Švaňa ujel domácí obraně a poslal Třinec do vedení.

Zaúřadovat tak musela opět hvězda středečního zápasu. Jan Bárta za svou branku na 3:3 chválí především svého spoluhráče z lajny, Natana Vráblíka. „Natan předvedl ukázkový kanadský důraz před brankou a poslal mi puk už prakticky před prázdnou klec. Vstřelit gól už pro mě byla hračka,“ libuje si. Právě druhou třetinu označil teprve šestnáctiletý forvard za zlomový moment zápasu. „Dali jsme tři góly, což nás vrátilo do zápasu. Ve třetí třetině jsme po brance Pavla Samohejla na 4:3 už jen hlídali, abychom nedostali vyrovnávací gól,“ říká.

Příčinu toho, že České Budějovice vedou nad favoritem 2:0 na zápasy, vidí českobudějovická třiadvacítka především ve větší odhodlanosti porvat se o vítězství. Rvát se budou chtít Jihočeši i v sobotu, kdy se osmifinálová série stěhuje do Třince. A co čekat od dalšího utkání? „Očekávám určitě skvělý hokej na obou stranách a věřím, že i třetí zápas dotáhneme do vítězného konce a postoupíme,“ burcuje hráč druhé lajny. „Skvělou podporou pro nás ve středu byli fanoušci, jejich fandění nás hodně nabudilo. V zápase v Třinci nám to určitě bude chybět,“ uzavírá Jan Bárta.

Další program osmifinálové série

OF3: 15.3. Třinec - České Budějovice 18:00
OF4: 16.3. Třinec - České Budějovice 13:00

Systém play-off

Osmifinálová série se letos hraje na tři vítězná utkání, ovšem maximálně na čtyři zápasy. V případě vyrovnaného skóre následuje na konci čtvrtého zápasu prodloužení.