ČEZ MOTOR ČESKÉ BUDĚJOVICE
26.01.2007, Tomáš Zetek

V pátek přijede do Budvar Arény vsetínské torzo

Č e s k é B u d ě j o v i c e – V pátek přijede do českobudějovické Budvar Arény beznadějně poslední celek extraligové tabulky. Vsetínská hokejová a.s. už rozpůjčovala a rozprodala snad všechny hráče, kteří jen zlomkem připomínali torzo mužstva nejvyšší soutěže. Povinná vítězství jsou vždy ta nejtěžší. Povede se českobudějovickému MOUNTFIELDU v pátek vpodvečer porazit Vsetín? Utkání začíná v 17.30.

PŘEDSTAVUJEME SOUPEŘE - VSETÍNSKÁ HOKEJOVÁ a.s.

Historie

Vznik Vsetínského hokejové klubu se dá určit rokem 1904, či 1905. Tehdy byl ve Vsetíně založen tzv."Ledový klub", který pod svá křídla soustřeďoval nejen hokejisty, ale i krasobruslaře. Kluziště se tehdy nacházelo v zámeckém parku na rybníčku, ale po dlouhých letech krize a častých změn vlastníků byl v roce 1935 zakoupen pozemek v zámecké zahradě, kde se hokejisté usídlili až do válečného roku 1944. Pravidelná hokejová činnost se však datuje až od roku 1938, kdy mužstvo začalo nastupovat v okrskové soutěži. Na tehdejší dobu dobrého výsledku dosáhli Valaši v sezoně 1948/49, kdy obsadili třetí příčku v Moravské hokejové divizi. Pak však Sokol Dynamo Vsetín putoval nadlouho do krajského přeboru gottwaldovského kraje a postoupil až v roce 1956 zpět. Protože úroveň hokeje ve Vsetíně šla nezadržitelně vzhůru, bylo třeba započít se stavbou zimního stadionu. Stalo se roku 1962, kdy byla zahájena stavba stadionu s umělou ledovou plochou na Lapači. Komplex byl dostaven roku 1964 a od sezony 1966/67 mohli hrát hokejisté na novém umělém ledě.
Protože se hokejisté Vsetína marně snažili prosadit do vyšší soutěže, přišla na řadu úzká spolupráce s hokejovým oddílem TJ Gottwaldov. Na Lapač přišla celá řada kvalitních hráčů, kteří pomohli Zbrojovce Vsetín vybojovat v sezoně 1968/99 II.hokejovou ligu. Avšak série reorganizací v nižších soutěžích sestřelila Vsetín zpět do Krajského přeboru Severomoravského kraje. Přestože se podmínky pro růst úrovně ledního hokeje vybudováním umělé plochy značně zlepšily, nestačilo to na požadavky přípravy jak týmu mužů, tak zejména mužstev mládeže. Hrací sezóna se prodlužovala a podmínky na otevřeném zimním stadionu nepostačovaly. V té době se zrodila myšlenka vybudovat ve Vsetíně krytou hokejovou halu.
V roce 1979 bylo započato s první etapou stavby. Ta byla velmi náročná, neboť základy, nosné pilíře atd. byly budovány nad původní ledovou plochou. Hala s kapacitou 5 400 diváků byla dostavena v roce 1982 a měla zásadní vliv na vývoj hokeje v městě. Už v roce 1987 mužstvo Vsetína postoupilo z krajského přeboru do II.národní hokejové ligy, kde také přečkalo revoluci. Po změně politického a ekonomického prostředí se podařilo funkcionářům vzbudit ve sponzorech zájem o hokej a již v sezoně 1990/91 postoupil profesionalizovaný celek do druhé nejvyšší hokejové soutěže. V sezoně 1993/94 vyhráli Valaši pod vedením trenéra Horsta Valáška suverénně I.národní hokejovou ligu a v baráži zamávali na sestup dvojici ligových mužstev, Hradci Králové a Jindřichovu Hradci.
V první sezoně Vsetín šokoval zkušené extraligové mančafty a po vítězství 3 - 1 na série nad Zlínem vyhrál extraligu! Na úspěšný první rok dokázal rok od roku silnější Vsetín navázat ještě čtyřikrát a z Lapače se stal téměř nedobytný stadion. Pouze jednou dokázala pražská Sparta sesadit valašský tým z nejvyššího místa, a to v sezoně 1999/00. Vsetín se o rok později vrátil na extraligový trůn, ale pak odešla řada sponzorů a ekonomická krize odlákala i řadu vynikajících hokejistů. Velmi oslabený Vsetín, v ročníku 2001/02 kandidát na sestup, překonal vnitřní problémy mezi dvěma právními subjekty, sebral se a play-off mu uniklo až ve 49.kole.
I následující roky se Vsetín potýkal s finančními problémy, které mu povětšinou zamezily v dosažení dalšího výrazného úspěchu. Na druhou stranu se zdá, že hrdý valašský celek nemůže nic zlomit. Poslední čtyři roky byl označován za jednoho z horkých kandidátů na sestup. Ani jednou však na slova odborníků nedošlo. A když už se Vsetín loni dostal do přímého souboje o udržení v nejvyšší soutěže, dokázal k životní bitvě proti Ústí nad Labem uhájit svou příslušnost ke čtrnáctičlenné elitě.
Zdroj: www.hc-vsetin.cz.

Umístění Vsetína v posledních pěti sezónách

2001/02  HC Vsetín           extraliga ( 9. místo)
2002/03  Vsetínská hokejová a.s.    extraliga ( 7. místo)
2003/04  Vsetínská hokejová a.s.    extraliga (13. místo)
2004/05  Vsetínská hokejová a.s.    extraliga (12. místo)
2005/06  Vsetínská hokejová a.s.    extraliga (14. místo)

Současnost

Jak zhodnotit současnou situaci Vsetína? Snad jen jediným slovem. Bída. Valaši jsou připoutáni na dno extraligové tabulky a mnoho zasvěcených se netají názorem, že tento tým je doslova ostudou soutěže. Vedení navíc rozpučovalo a prodalo řadu hráčů. Těch posledních, kteří měli v týmu postavení a hokejovou kvalitu. Mezi nimi třeba i Roman Stantien nebo Lukáš Bolf, kteří jsou již v Budějovicích, ale také českobudějovický patriot Luboš Rob, jenž se stal nečekanou posilou Sparty Praha. Vsetín čekal sedmnáct zápasů na vítězství, aby v neděli uspěl v Třinci. Dočkají se ale ještě letos Kopřivovi svěřenci tříbodové radosti?

Předpokládaná sestava:
Vehviläinen - Bobček, Šmach, Všetečka, Ostrčil, Stříteský, Andersons - Näätänen, Knebl, Sabol - Dubec, Fadrný, Darzinš - Grill, R. Hubáček, Davídek.
Trenéři: Břetislav Kopřiva a Rostislav Vlach.

POSLEDNÍ UTKÁNÍ VSETÍNA:

Vsetínská hokejová a.s. – Bílí Tygři Liberec 0:3 (0:0, 0:2, 0:1) Branky a nahrávky: 27. Podkonický (Jiruš), 29. S. Procházka, 52. Pletka (L. Čermák). Rozhodčí: Kubeš - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:8. V oslabení: 0:2. Diváci: 1974.

Rostislav Vlach, asistent trenéra Vsetína po utkání s Libercem: „Sehráli jsme dobré utkání, ale mrzí nás dva góly inkasované v oslabení. Dílem je to nezkušeností beků, když se podíváte na naši obranu, je tvořena hráči od šestnácti do dvaceti let. Chce to prostě čas, než budou hrát více rutinně. Pak už se nám na kontatkní gól dotáhnout nepodařilo. Liberec vyhrál zaslouženě.“

HC MOUNTFIELD ČEKÁ SOUBOJ S POSLEDNM TÝMEM O2 EXTRALIGY

Musíme jít do zápasu na sto procent a nekoukat, kdo proti nám stojí, zní z kabiny

Úterní utkání v Sazka Aréně připomínalo ve všech směrech duel play-off. Čtyřicet minut vítězily naprosto jednoznačně obrany nad útoky a prim hrála taktika. Až po slepených gólech Slavie se hra trochu rozpumpovala a bylo se nač dívat. Začal se hrát rychlý hokej, hosté napadali ve větším počtu hráčů a Pražané měli trochu problémy. „Naštěstí jsme se po dvou trefách soupeře nesložili,“ pochvaloval si po zápase kouč MOUNTFIELDU Josef Jandač. A ty nebyly zrovna lehce stravitelné. Rozdíl mezi nimi byl méně než minutový. „Takovéto chvilkové výpadky nás už letos několikrát potkali. Nechápu to,“ kroutí hlavou trenér. Jeho svěřenci se však nevzdali a díky první formaci, jmenovitě Jánu Muchovi a Kamilu Brabencovi dokázali srovnat krok s Růžičkovou partou. „Bylo to vyrovnané utkání,“ pokyvuje Jandač. Branka již do klaksonu nepadla a nerozhodlo se ani v pětiminutovém nastavení. Na řadu přišly nájezdy. „Na nájezdy jsem vybral hráče, o nichž jsem si z tréninku myslel, že mají šanci proměnit.“ To se ale z prvních šesti exekucí povedlo pouze v jednom případě Jiřímu Šimánkovi. Na řadu tedy přišla zcela nová trojice ve složení Brabenec – Sailer – Kutlák. Hned první hráč rozhodl svou trefou, protože následně domácí kapitán Beránek nedal. „Zopakoval jsem ty samé hráče i na druhé kolo a až pak jsem se rozhodl pro změnu,“ vysvětluje kormidelník českobudějovické bárky. Rozhodl se správně a na jih Čech tak krom vydřeného bodu za remízu putoval i druhý bonusový.

Českobudějovický tým pronásledují zranění a vedení klubu nechce ponechat nic náhodě. Kádr momentálně druhého celku tabulky se rozrůstá. Už dříve přišel právě ze Vsetína obránce Lukáš Bolf a proti Valachům se v pátek poprvé představí domácímu publiku trio nových akvizicí v útoku. Róbert Krajči přišel vypomoci do konce sezony ze Žiliny, Jiří Hašek z Třince a matador Roman Stantien ze Vsetína. Oba slovenští hokejisté už stihli odehrát za MOUNTFIELD utkání na Slavii. „Ty dva týmy se nedají srovnávat. Budějovice mají svou sílu a je to na utkáních znát,“ tvrdí Stantien. Ten se v poslední době netajil tím, že Vsetín v tomto složení na extraligu prostě a jednoduše nemá. Občas vyčítal mladším hráčům, že se o místo na slunci dostatečně neperou. „Celou sezonu jsem mladým nadával a říkal, že bych si proti nim chtěl někdy zahrát. Takže teď mě za to asi pořádně zmydlí,“ směje se sympatický Slovák. „Na utkání se však těším,“ ubezpečuje. Zdravotní patálie sužují hned pětici hráčů Českých Budějovic. Posmyk, Nedorost, Veselý, Vak a Hřebejk byli ještě po utkání na Slavii stále na marodce. Navíc v Praze nebyl ani gólman Roman Turek. Utkání mezi domácím MOUNTFIELDEM a Vsetínskou hokejovou má úvodní buly naplánováno na páteční podvečer, 17.30.

Předpokládaná sestava:
Chábera - Gřegořek, Toman, Vydarený, Mucha, Kutlák, Bolf - Michal Hudec, Viktor Hübl, Brabenec - Sailer, Mertl, Krajči - Šimánek, Lukáš Květoň, Kotrla - Gulaš, Stantien, Hašek.
Trenéři: Josef Jandač a Milan Kupka.

STATISTICKÉ CENTRUM

Srovnání obou klubů v letošní sezoně

Vsetínská hokejová a.s.

Letošní zápasy:   44  8 2 4 30   78:159  32
Nejproduktivnější hráč: Marek Dubec - 11 bodů (3+8)
Nejlepší střelec:    Marek Grill a Petr Sakrajda - 5 branek
Nejlepší nahrávač:   Marek Dubec - 8 asistencí
Nejproduktivnější bek: Igor Bobček - 3 body (2+1)
Nejtrestanější hráč:  Marek Dubec - 104 tr.minuty
Nejlepší v +/-:     Jan Fadrný - 0 plusových bodů
Nejhorší v +/-:     Michal Horák - 25 minusových bodů
Úspěšnosti brankářů:
1 - Martin Štefl    	 90,68%
2 - Simo Vehviläinen   89,00%

HC MOUNTFIELD

Letošní zápasy:   45  20 8 2 15  136:124  78
Nejproduktivnější hráč: Viktor Hübl - 36 bodů (20+16)
Nejlepší střelec:    Viktor Hübl - 20 branek
Nejlepší nahrávač:   Viktor Hübl - 16 asistencí
Nejproduktivnější bek: Petr Gřegořek - 17 bodů (8+9)
Nejtrestanější hráč:  Petr Gřegořek - 84 tr.minuty
Nejlepší v +/-:     Milan Toman - 12 plusových bodů
Nejhorší v +/-:     Roman Stantien - 20 minusových bodů
Úspěšnosti brankářů:
1 - Roman Turek      91,35%
2 - Jan Chábera      91,21%

Uvedeni jsou jen hráči, kteří stále působí ve svých klubech.

PŘEHLED DOMÁCÍCH UTKÁNÍ SE VSETÍNEM OD SEZONY 2001-2002

23.11.2001 HC České Budějovice - HC Vsetín 2:4 ( 1:2, 1:1, 0:1 )
Sailer, Kořínek - Vlach 2, Veselý, Vaic.

3.3.2002 HC České Budějovice - HC Vsetín 2:1 ( 0:0, 1:0, 1:1 )
Sailer, Šimánek - Streit.

12.10.2002 HC České Budějovice - Vsetínská hokejová a.s. 3:0 ( 1:0, 1:0, 1:0 )
Bartoš, Sailer, František Mrázek.

7.1.2003 HC České Budějovice - Vsetínská hokejová a.s. 5:0kontumačně
Utkání bylo kontumováno kvůli neoprávněnému startu vsetínského útočníka Tomáše Vaka.

2.11.2003 HC České Budějovice - Vsetínská hokejová a.s. 3:1 ( 1:0, 2:1, 0:0 )
Bělohlav, Štrba, Kristek - Selingr.

13.2.2004 HC České Budějovice - Vsetínská hokejová a.s. 4:4po pr. ( 0:3, 1:1, 3:0 - 0:0 )
Štrba 2, Jasečko, Ondřej - Vak, Radim Hruška, Jaškin, Selingr.

20.11.2005 HC České Budějovice - Vsetínská hokejová a.s. 2:1 ( 0:1, 2:0, 0:0 )
Gřegořek, Posmyk - Lukáš Valko.

5.3.2006 HC České Budějovice - Vsetínská hokejová a.s. 4:2 ( 1:0, 0:2, 3:0 )
Brabenec 2, Šimánek 2 - Rob, Dubec.

HC MOUNTFIELD – Vsetínská hokejová a.s. 4:3 ( 0:0, 3:1, 1:2 )
Viktor Hübl, Michal Hudec, brabenec, Gřegořek – Sakrajda 2, Berzinš.

NEJPRODUKTIVNĚJŠÍ HRÁČI Č. BUDĚJOVIC PROTI VSETÍNU

Jméno          Góly Asistence Body
 1. Filip Turek      12 + 14    26
 2. Radek Ťoupal      3 + 16    19
 3. Rudolf Suchánek    3 + 12    15
 4. Luboš Rob       6 +  8    14
 5. Ondřej Vošta     10 +  0    10

POHLED DO MINULOSTI - 26. LEDNA

1993
AC ZPS Zlín - HC České Budějovice 1:1po prod. ( 0:0, 1:0, 0:1 - 0:0 )
Roman Kaňkovský - Bělohlav.

1996
HC Kometa Brno - HC České Budějovice 0:4 ( 0:1, 0:2, 0:1 )
Radek Ťoupal, Györi, Filip Turek, Bělohlav.

1997
HC Pojišťovna IPB Pardubice - HC České Budějovice 1:4 ( 0:1, 1:3, 0:0 )
Jaroslav Kudrna - Barus 2, Vošta, Nedoma.

2000
HC České Budějovice - HC Oceláři Třinec 5:2 ( 2:0, 2:2, 1:0 )
Lukáš Zíb, Radek Martínek, Štrba, Jasečko, Filipi - Jaroslav Kudrna, Petr Sýkora.

2001
HC České Budějovice - HC Continental Zlín 3:1 ( 0:0, 2:1, 1:0 )
Jindra, Václav Král, Sailer - Somík.

2005
HC České Budějovice - IHC Písek 9:0 ( 5:0, 3:0, 1:0 )
Prospal 4, Martin Hanzal, Kropáč, Rob, Radek Dvořák, Gýna.

Sociální sítě

G-car index v prosinci má hned dva vítěze. Na auto od společnosti G-car se mohou těšit Jakub Suchánek a Zdeněk Doležal!

V každém zápase potvrzuje, že je hokejovým obojživelníkem. Málokdo si ho asi umí v poslední době představit jinde než na pozici...

Další série výher končí, na domácím ledě jsme prohráli s @hcslavia po prodloužení. #CEBvSLA #chanceliga

Dnes nás čeká Slavia a my nastoupíme v této sestavě! Váš tip na výsledek? #hcmotor #dnesnisestava #chanceliga #CEBvSLA

×
×
Dnes v 16:15 | U20
ČEZ Motor Č. Budějovice
HC Slavia Praha
×
×
Dnes v 17:45 | U17
Technika Brno
ČEZ Motor Č. Budějovice