ČEZ MOTOR ČESKÉ BUDĚJOVICE
09.01.2005, Tomáš Zetek

V pondělí k těžkému duelu do Chomutova

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - K utkání 38. kola zajíždějí v pondělí hokejisté HC České Budějovice do Chomutova. Severočeši dokázali v sobotu bezcitně vyloupit doupě ústeckých Lvů a vítězstvím 6:1 hodili na jih Čech pomyslnou rukavici. Svěřenci trenéra Jandače se jí pokusí zvednout v 17.30 hodin. "Chtěli bychom navázat na úvodní utkání, které jsme tam vyhráli 5:0," tvrdí lodivod. Souboj s třetím celkem tabulky bude hodně těžký.
PŘEDSTAVUJEME SOUPEŘE - KLH CHOMUTOV

Historie

Klub KLH byl založen v Chomutově v roce 1945. U jeho zrodu byli pánové Stanislav Vaisochr, Jan Králíček a Josef Nečesaný a jeho prvním předsedou se stal právě výše jmenovaný Stanislav Vaisochr, jednatelem byl Milan Zábranský a pokladníkem Karel Duda. Prvními hráči Chomutova byli pánové Šebek, Pachner, Chuchler, Čermák, Nečesaný, Peiznach, Žoček a další. Všichni měli chuť do hry, byli mladí a měli nebojácné srdce, a to bylo rozhodující. Protože v této zimě byly i pořádné mrazy a to je pro lední hokej nejdůležitější začalo se hrát už v této první sezóně. Hráči pilně trénovali a dokonce si i zahráli několik přátelských utkání. Tři "bafuňáři" přišli s nápadem založit v Chomutově hokej, další tři nadšenci jej realizovali a společnou silou položili základní kámen chomutovského ledního hokeje. Záhy vyrostla stavba úspěchů, jež přerostly rámec města i kraje. Chomutovský lední hokej se stal v několika letech ozdobou přeboru republiky a stálím dodavatelem reprezentantů. Prvně v historii ledního hokeje se probojovali chomutovšťí hokejisté do vrcholné soutěže v roce 1952. Právě v 50. až 70. letech převážně byli účastníkem v nejvyšší soutěži a nejvýznamějším umístění bylo 2 místo v Československu. Poslední účast v nejvyšší soutěži byla v sezoně 1973 - 1974. Od té doby hrál Chomutov druhou nejvyšší soutěž v republice a tuto opustil sestupem do II.NHL v roce 1984. V této soutěži setrval dlouhých 13 let až do roku 1997 , kdy odkoupil účast v 1.lize ČR od Slovanu Ústí nad Labem, který pro ekonomické problémy tuto soutěž prodával.

Zdroj: www.klhchomutov.cz

Současnost

Chomutovské mužstvo je v současné době v dobrém rozpoložení. Po sérii šesti proher opět začali vyhrávat a blýská se jim na lepší časy. Dvojice Ústí Budějovice sice Severočechům v tabulce zběsile uniká, ale to je nechává klidnými. Svěřenci trenéra Vladimíra Petrovky se soustředí na uhájení třetí pozice. V současné době ji zuby nehty drží. Se stejným počtem 61 bodů jim na záda dýchá Hradec Králové. O dva bodíky za nimi jsou poté hráči Brna a o čtyři stále se lepšící Mladá Boleslav. V sobotním utkání byl k vidění v ústecké aréně šlágr 37. kola mezi domácími Lvy a právě týmem Chomutova. Jasným favoritem utkání byli domácí a tuto skutečnost se snažili svou aktivní hrou také potvrdit. Úvodní třetina se jim ale nevydařila zejména střelecky a díky své nepozornosti ji prohráli 0:2. Chomutovští se poté dostali na koně a v prostředním dějství přidali další branku. Když narostlo vedení hostů na pět branek, dokázali Ústečtí korigovat brankou Jiřího Kudrny. Chomutovští však přidali ještě jednu branku a zvítězili vysoko 6:1. V současné době se klub uchýlil ke změně v kádru. Vyhověl žádosti zachraňující se Jihlavy a zapůjčil jí Michala Jeslínka.

Předpokládaná sestava: Horčička - Hájek, Szakal, Trefný, Hlubuček, Plaček, Prošek, Řezníček - Boušek, Šíp, Polodna, Charousek, Jíra, Malát, Mikšovic, Šulc, Buchal, Hahn.
Trenér: Vladimír Kýhos

JIHOČEŠI POPRVÉ POKOŘILI KADAŇSKÉ KOMANDO

Zatmělo se mi před očima a moc si nepamatuji, vzpomíná Martínek

V sobotu večer zajížděl do Budvar Arény takřka osudový soupeř Českobudějovických - Kadaň. Úvodní domácí prohra 1:2 po prodloužení a následná dvougólová porážka na severu Čech se postaraly o zvýšenou motivaci pro víkendové utkání. Od úvodního buly se Jihočeši do svého soupeře zakousli a nedávali mu příliš dýchat. "My jsme šli do utkání s tím, že chceme odčinit prohru z Havířova. Myslím si, že jsme začali dobře. Kluci měli velkou vůli, hlad a chuť po vítězství, což bylo určitě rozhodující," tvrdí trenér HC České Budějovice Josef Jandač. V první třetině se domácí dostali do vedení díky brance Luboše Roba. Po obrátce přidali dvě rychlé branky Dvořák s Bělohlavem a vše šlo podle plánu. Postupem času se ale o své místo na slunci začali stále častěji hlásit Severočeši. Jako první dokázal udeřit Stanislav Stavenský.
"Do půlky utkání to byl jednoznačný zápas. Vedli jsme o tři branky a vypadalo to dobře. Pak jsme si to ale sami zkomplikovali. Přišlo několik naprosto naivních hrubek v rozehrávce a Kadaň se chytla," přemítá kouč. Na začátku třetí třetiny se dokázali Kadaňští dotáhnout na rozdíl jediné branky díky trefě Tvrdka. Po tomto úspěchu narostla hostům křídla a Budějovičtí v čele s Romanem Turkem v brance měli hodně práce. "Začali jsme se poté trochu bát o výsledek a tomu se také podřídila hra. Kadaň hrála do poloviny utkání hodně bojácně. Poté se však otřepala a bylo to těžké. Vedení jsme však naštěstí udrželi a zaslouženě vyhráli. Ve stejné situaci jsme byli i v Havířově. Hráli jsme tam dobře a dostali se do vedení. Pak jsme si ale zápas sami prohráli. Dneska možná byli hráči při této vzpomínce trochu pod tlakem a báli se, abychom utkání opět nepokazili," nachází lodivod důvody vyrovnanosti závěrečného dějství.
Když se svěřenci charismatického kouče Aloise Chlustiny chystali k závěrečnému náporu, uťal jejich snahy Václav Prospal, který si z kadaňských obránců udělal slalomové kužely a brilantně "pověsil" puk pod horní tyč. O regulérnosti branky musel rozhodnout až brankový rozhodčí, na jehož doporučení hlavní sudí gól uznal. "My se musíme naučit hrát tyto zápasy zodpovědně. Když se třeba hraje vyrovnaně a rozhoduje jeden dva góly, tak je třeba nedopouštět se zbytečných chyb a nepřipouštět si žádné komplikace. To se nám proti Kadani nakonec povedlo," libuje si Jandač.

Pro oko fanouška rozhodně nejzajímavější okamžik se udál ve třetí části. Diváci mohli plnými doušky zhltnout v našich luzích a hájích jen málokdy vídanou bitku. Vše se seběhlo celkem nevinně. Hostující Derfler ztratil v obranném pásmu Budějovic svou hůl. Nežli by se pro ní ohýbal, doslova ukradl hokejku domácímu Radku Martínkovi, který jej zrovna bránil. Tato skutečnost rozhodně nenechala jinak kliďase Martínka chladným. Když zjistil, že rozhodčí si souboje vůbec nevšímá, rozjel se za "zlodějem" svého nádobíčka sám a začalo vyřizování účtů. Když jej dohnal, okamžitě zahodil rukavice a v tu chvíli celá Budvar Aréna jako jeden muž vstala a vypukla pravá boxerská vřava. "Když vám hráč sebere hokejku, hraje s ní a pak jí ještě vyhodí z pásma, tak to je skutečnost, která dokáže naštvat i mě. Rozhodčí si toho vůbec nevšiml a to mě dost vytočilo. Šel jsem si to prostě vyřídit sám," tvrdí Martínek.
"Mě se prostě v tu chvíli zatmělo před očima. Celou situaci si už ani moc nepamatuji," dodává s širokým úsměvem spolehlivý bek. Bitka dlouho vypadala vyrovnaně - trochu navrch měl možná Derfler. Domácího borce ale pravděpodobně přestalo bavit fackování, a tak přešel rovnou k tvrdým úderům. Derfler se po ostrém pravém háku Martínka skácel k zemi jako podťatý a bylo rozhodnuto. "Musel jsem si chvíli počkat, abych ho mohl pak dobře chytnout a ukončit to," upřesňuje svou taktiku "Marťas". Solidně zaplněná Budvar Aréna vybuchla nadšením a ve stoje aplaudující divácí vyprovodili svého hrdinu do šatny nevídaně bouřlivými ovacemi. Oba hráči odešli s pětiminutovým trestem pod sprchy. Trenér Jandač se k celé situaci vyjádřil osobitě. "My jsme na něj napřed křičeli, ať ho nechá, ale on byl naprosto neovladatelný. Jsem ale nakonec rád, že mu nandal. Je to v pořádku. Čas od času musí ten soupeř poznat, že tu nějaké hráče, kteří se nebojí poprat, máme."

V pondělí proti přemožitelům ústeckých Lvů

Nelehký soupeř čeká hokejisty HC České Budějovice v dalším prvoligovém utkání. V pondělí zajíždějí svěřenci trenérů Jandače a Kupky do Chomutova. V současné době třetí mužstvo tabulky bude pravděpodobně namlsáno vysokou výhru na ledě ústeckého mužstva. "Mužstvo Chomutova patří rozhodně k těm silnějším v první lize a my se samozřejmě zaměříme na to, abychom ten zápas vzali jako přípravu na play-off. Chceme tam pochopitelně vyhrát," tvrdí odhodlaně velitel budějovické střídačky. V úvodním střetnutí těchto soupeřů na chomutovském ledě zvítězili Jihočeši jasně 5:0. "Chtěli bychom na tento výsledek a hlavně výkon navázat. Hráli jsme tam tenkrát naprosto zodpovědně po všech stránkách. Po té hokejové to bylo snad nejlepší utkjání, které jsme letos odehráli. Rádi bychom to tedy zopakovali," přeje si Jandač.
I přes jasnou výhru nad lídrem, není podle kouče přehnaný strach na místě. "Já nějaké informace o tom zápase v Ústí mám. Čas od času každý někoho nachytá, takže uvidíme. Kdyby ale Chomutov včera prohrál nebo remizoval, tak pro nás to bude stále stejná situace." Oproti utkání s Kadaní neplánuje exliberecký trenér žádné změny v sestavě. Na marodce jsou stále Mucha, Jančařík a Štraub. "Mimo hru je momentálně ještě Štrba. Gýna bude k dispozici až později," nastiňuje situaci lodivod. Z nedělního tréninku se odebral dříve Radek Dvořák. Před odchodem na oběd se ještě zastavil u lékaře mužstva Václava Dvořáka a diskutoval s ním o svém problému. "Radek má nějaký zánět dutin, takže byl radši na rentgenu. K dispozici ale v Chomutově bude," ubezpečil Jandač start edmontonské hvězdy. Posledním otazníkem k dešifrování je post brankáře. I o tom už má kouč jasno. "Chytat bude Turek." Utkání Chomutova s Českými Budějovicemi začíná v pondělí v 17.30.

Předpokládaná sestava: Turek - Martínek, Krstev, Ference, Kotaška, Neckář, Jindra, Macháček - Hřebejk, Prospal, Dvořák - Rob, Šimánek, Kropáč - Sailer, Bělohlav, Havelka – Květoň, Musil, M. Hanzal.
Trenéři: Josef Jandač, Milan Kupka.

STATISTICKÉ CENTRUM

Srovnání obou klubů v letošní sezoně

KLH Chomutov

Letošní zápasy:   37  18 0 5 2 12  125:90 61 ( 0 ) 
Nejproduktivnější hráč: Michal Jeslínek - 32 bodů (17+15)
Nejlepší střelec:    Michal Jeslínek - 17 branek
Nejlepší nahrávač: M. Jeslínek a P. Jíra - 15 asistencí
Nejtrestanější hráč:  Josef Révay - 82 tr.minuta
Nejlepší v +/-:    Martin Nosek - 19 plusových bodů
Úspěšnosti brankářů:
1 – Luboš Horčička  92,38%
2 – Michal Podolka 93,00%

HC České Budějovice

Letošní zápasy:   37  30 0 0 1  6 146:58  91 (+37) 
Nejproduktivnější hráč: Václav Prospal - 51 bodů (21+30)
Nejlepší střelec:    Václav Prospal - 21 branek
Nejlepší nahrávač:   Václav Prospal - 30 asistencí
Nejtrestanější hráč:  Josef Štraub - 73 tr.minuty
Nejlepší v +/-:     Václav Prospal - 30 plusových bodů
Úspěšnosti brankářů:
1 - Jan Chábera  93,92%
2 - Roman Turek  91,57%
3 - Josef Kučera  90,80%
Sociální sítě

Přišla nám velmi smutná zpráva. Včera dotlouklo srdce Stanislava Hlacha. V A týmu Motoru hrál 4 sezony, cca 125 zápasů, v nichž...

Přišla nám velmi smutná zpráva. Včera dotlouklo motorácké srdce Stanislava Hlacha. V A týmu Motoru hrál 4 sezony, cca 125 zápasů,...

Jeden neuvěřitelně půvabný dokument schraňujeme v našem klubovém archívu. A když je dnes ten den dětí, tak se hodí ho...

Škola pořád ještě naplno nezačala a učit se s dětmi doma je někdy hodně náročné. Jedna naše fanynka ale přišla na zlepšovák, jak...