07.01.2005, Antonín Vansa

V sobotu opět na hokej do Budvar arény - přijíždí Kadaň

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Ještě, že se Jihočeši vracejí na led do Budvar arény, kde body neztrácejí. Poslední dva zápasy tým HC České Budějovice příliš nezvládl a prohrál jak v Ústí nad Labem, tak i v Havířově. Zjednat nápravu se Jandačův soubor pokusí v sobotu 8. ledna od 17.00 hodin, kdy ho čeká SK Kadaň.
PŘEDSTAVUJEME SOUPEŘE - SK KADAŇ

Historie

Počátky kadaňského hokeje spadají do roku 1945, kdy se první ledové souboje uskutečnily na dnešním sídlišti 1. Máje. Již za dva roky vznikl Hockeyový odbor a hokej se přestěhoval z rybníka na nedaleké tenisové kurty. Tím byl dán impuls k založení Tatranu Kadaň, který začal hrát I. A třídu západočeské župy až do sezony 1958/59, kdy Kadaň začala hrát Okresní soutěž Chomutovska.
Důležitým datem v historii kadaňského hokeje je 1. leden 1970, kdy byly slavnostně otevřeny brány nového zimního stadionu s umělou ledovou plochou. Nové podmínky možná stály i za úspěchem týmu ze sezony 1970/71, kdy Kadaň suverénně zvítězila v okresním přeboru. V přímém souboji o postup do oblastního přeboru však Kadaň nestačila na Smržovku a postup jí utekl o jednu jedinou branku. Po skončení sezony došlo ke sloučení dvou kadaňských týmů - Slovanu a DNT Tušimice, které následující ročník zahájily pod názvem TJ DNT Kadaň. A mužstvo dosáhlo nečekaných úspěchů. V krajské soutěži Kadaň dominovala a nezaváhala ani v souboji o postup do hokejové divize.
V divizi vydržela Kadaň až do sezony 1976/77. Poté Československý svaz ledního hokeje rozhodl o zrušení divizní soutěže. Bylo rozhodnuto i o tom, že dva nejlepší celky z každé divize automaticky postoupí do vyšší soutěže a zbylé týmy utvoří krajský přebor. Pro Kadaň skončila sezona třetím, nepostupovým místem, čímž byla zahájena éra krajských přeborů.
V roce 1984 byla v Kadani poprvé vyslovena myšlenka na zastřešení zimního stadionu. Stavba dřevěné pokrývky nakonec zabrala Severočechům dlouhých šest let. Střecha byla zkolaudována až v roce 1991. I přes práci v provizorních podmínkách si kadaňský celek držel vysokou úroveň a pravidelně se umisťoval do čtvrtého místa.
V říjnu 1991 se zrodil samostatný klub. Na valné hromadě byl odsouhlasen nový název Sportovní klub Kadaň a mužstvo se zanedlouho dostalo do druhé ligy. O postup se však paradoxně postaraly Litoměřice, které se ze soutěže odhlásily. Kadaň si ve druhé lize vedla slušně jen do desátého kola. Nevídaný výkonnostní propad měl za následek, že Kadaň v úplném závěru ztrácela na druhý nejslabší Most šest bodů a nakonec sestoupila zpět do regionálního přeboru.
Postoupit znovu do druhé hokejové ligy se kadaňským hokejistům podařilo až v sezoně 1994/95. Severočeši prolétli regionálním přeborem a zaslouženě vydřeli třetí tuzemskou nejvyšší soutěž. První sezonu ve druhé lize Kadaň těsně zvládla. Ročník dokončila na čtrnáctém místě a nechala tak za sebou týmy Bohemians Praha a Chemopetrolu Litvínov B, které spadly do regionálního přeboru.
Největší šok v historii kadaňského hokeje ale přišel až o dva roky později. Severočeský tým jasně dominoval v základní části druhé hokejové ligy a jako vítěz Skupiny A narazil v prvním kole play-off na Orlovou. Na soupeřově hřišti Kadaň vyhrála 3:1 a ačkoliv doma 1:2 podlehla, vybojovala si díky lepšímu skóre postup do finále. V něm narazila na Nový Jičín a žádné drama nepřipustila. Po dvou výhrách jí tak čekal souboj s nejhorším týmem první ligy, s Přerovem. Série, hraná na čtyři vítězné zápasy, začínala na Moravě. Oba první zápasy Kadaň dokázala vyhrát a domů se vracela s vedením 2 - 0 na utkání. Jenže domácí odvety Kadaňští nezvládli a série se na Moravu stěhovala za vyrovnaného stavu. V pátém utkání opět vyhrála Kadaň a ve středu 8. dubna 1998 proměnila hned první matchball. Před zraky tří tisícovek diváků poslal Kadaň do vedení už v 7. minutě Matula a ve 46. minutě zvyšoval na 2:0 z Kladna zapůjčený útočník Vogeltanz. Hosté už pouze stačili za dvě minuty korigovat Faltýnkem a tak se Kadaň radovala z historického postupu do první ligy.

Současnost

Zdánlivě působí kadaňský tým hodně nevýrazně. Zdání však často může klamat. Severočeský celek se opírá o dvojici velice solidně chytajících gólmanů Hübl - Jež. I složení obranných dvojic je v prvoligovém měřítku mírně nadprůměrné. Většina kadaňských zadáků má zkušenosti s českou nejvyšší soutěží, díky čemuž má soubor Aloise Chlustiny šestou nejlepší defenzivu v soutěži.
Problém je však v útoku. Kadaň sice nastřílela v šestatřiceti zápasech devadesát branek, ale individuální statistiky hovoří za vše. Vedoucím mužem kanadského bodování je Lukáš Pech, který se podepsal u pouhých dvaceti branek. Nebýt kvalitně poskládané obrany, byl by kadaňský sportovní klub jistě na nižší příčce, než na současné sedmé.
Podceňovat Chlustinův soubor se však nevyplácí. Nejvíce se o tom letos přesvědčili hokejisté Českých Budějovic, ale mimojiné i hráči Chomutova, Berouna a Hradce Králové.

Předpokládaná sestava:
J. Hübl - P. Pospíšil, Hlavatý, L. Špelda, Staněk, Vobořil, Meňhart - Tvrdek, Pech, Kajer - Pelán, Kuchler, Polanský - Žák, Jabrocký, Postl - Stavenský, Hlušička, Derfler.
Trenéři: Alois Chlustina a Miroslav Novák.

V SOBOTU O PRVNÍ VÝHRU NAD SEVEROČESKOU KADANÍ

Potřebujeme tým zatáhnout do větší zodpovědnosti, říká rozhodně Josef Jandač

Největší překvapení 36. kola první hokejové ligy se zrodilo na severu Moravy. Vysoce favorizovaní Jihočeši prohráli s domácím Havířovem 4:2. A to přesto, že ještě ve 25. minutě vedly České Budějovice celkem jednoznačně o dvě branky. „Nebylo pochyb o tom, kdo byl v utkání lepší. Hrálo se na jednu branku, ale prohráli jsme. A to se nám může v budoucnu vymstít, pokud na tom nezačneme pracovat,“ ulevil si kouč poraženého celku Josef Jandač. Přitom především úvodní dvacetiminutovku musel hodnotit hodně kladně. Havířov byl pod stálým tlakem a ve 12. minutě si na přihrávku Radka Dvořáka najel kanadský bek Andrew Ference a Českobudějovičtí vedli. „První třetinu jsme Havířov nepustili ze třetiny. Hráli jsme dobře a plnili jsme do puntíku to, co jsme celé svátky pilovali,“ uznal Jandač. I druhou třetinu začali jeho svěřenci ve velkém stylu. Přihrávku centra Anaheimu Václava Prospala přetavil ve dvoubrankové vedení Radoslav Kropáč. „Jenže hned v následujícím střídání přišla naše totální dezorientace v obranné třetině, kdy soupeř snížil na 1:2. Bylo to z naší strany nezodpovědné,“ zlobil se impulsivní trenér nad kontaktní trefou Vavrušy.
A za další čtyři minuty už byl náskok jihočeského týmu smazán. Střelou z velké dálky nachytal Turka na švestkách obránce Kučírek. „Byl to hodně laciný gól. Roman asi zaspal,“ mávl rukou nad obdrženou brankou Jandač. Nejednalo se o první minelu zkušeného brankáře. V domácím střetnutí s Opavou soupeři doslova namazal na vedoucí branku, proti Třebíči mu pro změnu uvízl puk pod bruslemi tak, že si jej málem kopl sám do své klece. „Mužstvo s Romanem za zády bude psychicky silné. Roman Turek je pojem, zkušenost a jen tak nic ho nerozhodí,“ nechtěl Jandač čtyřiatřicetiletého brankáře kritizovat. Změnu v brankovišti dělat nechce. „Roman Turek i Honza Chábera vědí, do kterých zápasů nastoupí. Udělali jsme takový plán, aby byli oba dva v pernamenci,“ konstatoval českobudějovický kouč.
V závěrečné třetině přišel definitivní rozklad českobudějovického celku. Výhru podceňovaného Havířova zajistil dvěma góly domácí útočník Sedlák. Josef Jandač si v čase 59:06 vyžádal oddechový čas, ale k odvolání brankáře nakonec nesáhl. „Soupeř po vyrovnání hodně ožil, my jsme ztratili naší tvář, kterou jsme si po pětadvacet minut drželi. Opět jsem najednou na hráčích pozoroval určitou paniku z toho, že bychom náhodou nevyhráli,“ pokrčil rameny trenér, který pevně věří v to, že prohra může jeho tým zdravě nabudit. „Porážka nám naznačuje určité problémy, které máme. Mužstvo je příliš útočně laděné a my teď musíme dosáhnout toho, abychom tým zatáhli do určité zodpovědnosti. Začíná jít do tuhého a nám se nesmí stávat, že bychom za stavu 2:0 připustili jakékoliv komplikace,“ upozornil bývalý liberecký trenér.
Z prohry Jandač vyvodí i jisté důsledy pro složení útoků a obrany. Do první obrany například hodlá zařadit uzdraveného zadáka Angela Krsteva, který se zcela zotavil po zranění kolena. Do sestavy se vrátí i Petr Sailer, který v prosinci převážně působil v dresu Bílých Tygrů Liberec. Naopak do čtvrtého útoku se zřejmě posune útočník Mojmír Musil, kterému zápas na severu Moravy příliš nevyšel. „Nedostával se moc do šancí, ale nebyla to jen jeho otázka, ale i ve spoluhráčích byl problém. Bělohlav ani Šimánek mu nepomohli. Někdo holt do černého trika musí, takže to momentálně padlo na něj,“ uvedl kouč HC České Budějovice. Na marodce zůstávají obránci Petr Jančařík, Ján Mucha, Patrik Luža a útočníci Martin Štrba s Josefem Štraubem.
Nepomohou tak svému tým v souboji proti Kadani. Letos se s ní Českobudějovičtí utkali dvakrát a ani jednou pro ně zápas nedopadl moc slavně. V prvním vzájemném duelu Kadaň senzačně dobyla Budvar arénu v prodloužení, podruhé si zase Severočeši pomohli s českobudějovickou těžkou jízdou už v normální hrací době a vyhráli 4:2. „Máme velkou motivaci a chceme jim to vrátit. Kadaň v obou zápasech praktikovala hodně důslednou obranu a my jsme se nedokázali ani jednou prosadit,“ shrnul dva dosavadní neúspěchy kouč HC České Budějovice. Výrazný podíl na výhrách Kadaně měli i brankáři Jaroslav Hübl a Petr Jež. První jmenovaný se podílel na výhře svého celku v domácím prostředí, Jež zase znemožnil českobudějovické střelce začátkem října v Budvar aréně. „Oba nás vychytali. Rozhodně tím však nehodlám snižovat výkon Kadaně, protože proti nám hráli hodně efektivní hokej a šli si za úspěchem,“ připomněl důvody dvou dosavadních výbuchů s Chlustinovým souborem Josef Jandač.

R. Turek - Krstev, R. Martínek, Ference, Kotaška, Jindra, S. Neckář - R. Dvořák, Prospal, Kropáč - Rob, Šimánek, Hřebejk - Sailer, Bělohlav, Havelka - M. Hanzal, Musil, Květoň.
Trenéři: Josef Jandač a Milan Kupka.