12.09.2005, Antonín Vansa

V úterý pokračuje extraligová soutěž, Jihočeši nastoupí v Plzni

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Třetí kolo tuzemské nejvyšší soutěže je naplánováno na úterý. Hokejisté Českých Budějovic se od 17.30 hodin představí v plzeňské ČEZ aréně. A rozhodně to bude napínavý duel. Obě mužstva totiž zatím marně čekají na první výhru v letošním ročníku.
Po dvou kolech mají českobudějovičtí hokejisté na svém kontě dva bodíky. Po páteční remíze na Kladně, kterou zachraňovali až v poslední minutě, nedokázali svěřenci kouče Josefa Jandače dosáhnout na tříbodový zisk ani v neděli proti třineckým Ocelářům. Vzhledem k vývoji celého střetnutí je však získaný bod spíše výhrou. Remízu zachraňoval necelé čtyři minuty před vypršením řádné hrací doby druhý centr Viktor Hübl. „Nemůžu říct, že jsme spokojení. To bychom museli vyhrát. Ale je pravda, že jsme v konečném důsledku za bod rádi,“ potvrdil asistent hlavního kouč Milan Kupka. První zápas před domácím publikem Jihočechům příliš nevyšel. Především defenziva pracovala po celých pětašedesát minut na poloviční výkon. Spousta nedorozumění a individuálních chyb měla za následek, že Oceláři se v utkání dostali do půltuctu nájezdů dvou útočících hráčů proti jedinému bekovi. Přímým důkazem nedobře fungující obranné činnosti byl druhý gól Třince. V rovnovážné situaci pěti proti pěti v obranném pásmu Českých Budějovic se náhle dostal do samostatného nájezdu bek David Kudělka. A svůj pokus zakončil brilantně mezi Cháberovy betony. „Možná jsme chtěli až moc. Tlačili jsme se neustále dopředu a z toho vznikaly chyby,“ přemýšlel Kupka.

Asistent kouče Josefa Jandače věří, že nepříliš kvalitní defenzivní činnost bude v sezoně víceméně výjimkou. Ihned po skončení pondělního tréninku měli hráči rozbor jednotlivých situací. „Máme utkání dobře zmapované po všech stránkách. Víme, kde se chyby staly a zapracujeme na tom,“ slíbil Kupka, který nechtěl potvrdit, že by pro zápas na ledě Plzně mělo dojít v českobudějovické sestavě k razantním změnám. „Nemyslím si, že budou velké změny. Obranné dvojice jsou sehrané z přípravného období a my nechceme sahat do složení po jednom zpackaném zápase,“ řekl pětapadesátiletý kouč. Vše nasvědčuje tomu, že pro úterní duel v Plzni vypadne ze sestavy pouze obrovitý obránce Marek Posmyk. V neděli proti Třinci se mu příliš nedařilo, nemohl se dostat do tempa. Ve 39. minutě zatáhl v poslední chvíli za záchrannou brzdu při samostatném úniku Peterka a po svém návratu z trestné lavice se po dokončení střídání do utkání už nezapojil. Jeho místo po boku slovenského reprezentanta René Vydareného zaujal mladíček Ján Mucha. „Chtěli jsme udělat nějakou změnu a oživit tak mužstvo,“ vysvětlil přestávkovou změnu Milan Kupka. Mucha by měl post v základní sestavě zaujmout i v úterý.

Plzeňští hokejisté zažili v posledním kole obrovskou frustraci. Minutu a půl před koncem střetnutí ve Zlíně nejprve spálil velikou šanci Martin Paroulek, aby na druhé straně rozhodl osm vteřin před závěrečnou sirénou zlínský Richard Král o výhře svých barev v poměru 2:1. Domů se tak Západočeši vraceli s prázdnou a na jejich kontě zůstává bod za vydřenou remízu proti Vítkovicím. „Zprávy o soupeři máme. Ale hlavní je, abychom hráli to, co umíme. Pak můžeme uspět,“ zdůraznil Kupka. Českobudějovické hráče čeká velmi podobný soupeř jako v pátek na ledě Kladna. Rovněž Plzeň praktikuje důsledný a agresivní hokej, zápasy většinou rozhoduje ve výtečně secvičených přesilovkách a v brance má vynikajícího Romana Málka. A možná není ani třeba připomínat, jak blízko neúspěchu byli Jihočeši na kladenském stadionu. „Věřím, že jsme se poučili. Nemůžeme si dovolit, aby nám soupeř odskočil o tři branky, protože podobný závěr jako na Kladně už nemusíme zopakovat,“ uznal kouč, který na českobudějovické střídačce zahájil druhou sezonu.

Velkou zbraní Plzně je obrovské kluziště. Zatímco většina extraligových klubů sáhla v zájmu zatraktivnění hry k drastickému zúžení hrací plochy, v Litvínově, ve Vítkovicích a v Plzni zůstali věrni tradičním ledovým letištím. A domácí hokejisté dokáží z třicetimetrové šířky hřiště hodně těžit. Vražedné jsou především přesilové hry domácího Lasselsbergeru. Pokud Západočeši sami neudělají v kombinaci při početní výhodě chybu, není lehké dostat kotouč z pásma. Speciální nácvik obranné práce pro úterní zápas ale Českobudějovičtí neprodělali. „V létě jsme hráli turnaj v Salcburku, kde rovněž bylo na šířku třicet metrů. Myslím si, že jsme si systém bránění dostatečně vyzkoušeli,“ ujistil Kupka.

Týmový lazaret se po dvou prvních utkáních naštěstí nerozrostl. Trenérské dvojici Jandač - Kupka bude pro úterní zápas chybět dlouhodobě vyřazený útočník Václav Nedorost a velezkušený gólman Roman Turek. Mistr světa z Vídně 1996 se v pondělí poprvé po dlouhé době opět oblékl do výstroje. Vyzkoušel si pár pohybů na ledě, nechal se pokropit sprškou střel od trenéra brankářů Ladislava Guly a půlhodině se zase sebral a zmizel v kabině. Po pár minutách už byl v klubové posilovně a namáhal operované koleno. „Nechci návrat na led uspěchat. Volím proto volnější cestu,“ řekl na jihu Čech obrovsky populární Eddie.

STŘELEC. Na Kladně dokázal útočník Jiří Šimánek zachránit v čase 59.55 alespoň remízu. Na střelecké schopnosti odchovance českobudějovického odchovance budou Jihočeši spoléhat i v Plzni.