02.03.2010, Petr Novotný

Ven pojedou Jihočeši naposledy v základní části do Holešovic

Č. B u d ě j o v i c e - Olympijská přestávka skončila a hokejisty čeká klíčová fáze sezony. Následující dva zápasy rozhodnou o tom, na koho v předkole play-off tým kouče Františka Výborného narazí a hlavně, kde se v pondělí 8. března začne hrát. Dostihy o konečné pořadí v základní části začnou Jihočeši na ledě tradičního rivala pražské Sparty, kde se českobudějovickému celku moc nedaří. Zápas začne ve středu v 18.10 hodin stejně jako všechny následující.

O soupeři – HC Sparta Praha

Už se to stává téměř tradicí. Hokejisté Sparty začnou sezonu mdlými výkony, aby se v lepším případě pod stejným nebo v horším pod novým trenérem posléze zlepšili a zafinišovali tak, jak jim to stačí. Letošní sezona je toho důkazem. Umístění na hranici play-out v polovině základní části odnesla dvojice Pavel Hynek a František Výborný. Nahradili je Miloš Holaň a David Volek. A po novém roce se v pravou chvíli sparťané znovu probudili.

Ze 14 odehraných zápasů v roce 2010 klopýtli pouze čtyřikrát. V tabulce poskočili na páté místo, které momentálně okupují s 81 body na kontě pátou příčku. Stejný počet bodů nastřádali i třinečtí Oceláři, proto bude zajímavé sledovat, jak dopadne v posledních dvou zápasech jejich vzájemný minisouboj. V tuhle chvíli mají lepší skóre sparťané. Na čtvrté Vítkovice pak tým z Holešovic počítá pětibodovou ztrátu. Teoreticky tedy ještě může do výsledného uspořádaní elitní čtyřky promluvit.

Před olympijskou pauzou se sparťané v rámci 49. kola utkali s posledním Kladnem, na jehož ledě zvítězili 4:2. Branku Pražanů střežil navrátilec Dušan Salfický, který se s vedením Holešovických dohodl na občasném startu. Samotnou přestávku si parta kolem Davida Volka zpestřila přátelským zápasem s berlínským Eisbärenem. Z vítěze německé nejvyšší soutěže se vyklubal nepříjemný soupeř, jehož Pražané po nerozhodném výsledku zpacifikovali až v nájezdech. Vítězství jim přiřkl úspěšný exekutor Martin Látal.

Reprezentační pauza přišla Pražanům vhod. Doléčili všechny šrámy a trenérovi se hlásí do služby kompletní sestava. Otazník visel pouze nad startem beka Michala Gulašiho, který se potýkal s nachlazením. Do zápasu by měl zasáhnout.

NÁVRAT Ze zdravotních trablů před olympijskou přestávkou se už dal brankář Roman Turek dohromady. Je fit a proti Spartě by měl pravděpodobně nastoupit do branky stejně jako v posledním vzájemném zápase, kdy doma Jihočeši prohráli 3:7.
Autor: František Panec

Z kabiny HC MOUNTFIELD

Hokejisté HC MOUNTFIELD prožili třítýdenní olympijskou přestávku v pohodě. Po krátkém volnu následoval intenzivní trénink a potom herní test ve Švýcarsku, kde Jihočeši sehráli dva zápasy s Bernem a s Klotenem. V obou prohráli a s Bernem navíc dost vysokým rozdílem. „Ty zápasy nám ukázali, jak se má hrát a snad i z nich vezmeme to dobré v posledních dvou zápasech základní části a potom také v předkole,“ říká zkušený útočník Michal Mikeska.

Trenér František Výborný se ze zájezdu ve Švýcarsku vrátil v dobré náladě a mezinárodní konfrontaci považoval na velmi prospěšnou. „Ty zápasy byly nasmlouvané dlouho dopředu, tak jsme to chtěli dodržet. Soupeři to byli kvalitní,“ chválil si pro českobudějovický deník. Viděl po dlouhé době téměř kompletní kádr v akci a mohl si udělat obrázek o tom, jak na tom tým je. Lepší byl podle něho duel s Klotenem. Ten s Bernem už takovou slávou nebyl, protože se hrál na stadionku v Thunu. „Nádherné městečko, ale katastrofální zimák. Domácí měli velkou kabinu, zatímco my tři malinké kamrlíky, takže se nedalo komunikovat. Střídačka byla mezi diváky, místo plexiskel byly sítě, hřiště bylo široké asi až za hranicí regurélnosti a mantinely byly nízké, takže jsme se báli i o zranění. Už když jsme tam přijeli, tak měli kluci trochu po chuti hrát. To od Švýcarů nebylo úplně fér,“ míní trenér.

Tým se vrátil ze Švýcarska v sobotu a už v neděli se začal připravovat na zápas se Spartou, ve kterém bude chtít potvrdit formu z poslední doby a vylepšit si postavení do předkola play-off. Pozitivem dlouhé pauzy byl také fakt, že se dalo mužstvo zdravotně do pořádku a na ledě už v týdnu byli kromě Mertla všichni nedávní marodi. Květoň hrál už ve Švýcarsku, ale do tréninku se už zapojil i Martin Tůma. Je otázkou, jestli ho kouč Výborný postaví nebo bude šetřit na další zápasy. S nachlazením bojuje Jiří Šimánek a i jeho start je ohrožen.

Zápas HC Sparta Praha – HC MOUNTFIELD začne ve středu od 18.10 hodin.

Jakub Koreis (99 tr. minut)

Poznámka: V kolonce statistik jsou údaje řazeny v tomto pořadí: zápasy / výhry - výhry v prodloužení - prohry v prodloužení - prohry - skóre - body.