14.01.2011, Michal Špírek

Vítkovice naposledy aneb extraliga je v závěrečné čtvrtině

Č. B u d ě j o v i c e - HC MOUNTFIELD se postaví prvnímu celku tabulky, Vítkovicím. Už jen to je pádný důvod k tomu udělat si v pátečním programu čas a navštívit českobudějovický stadion. Jihočeši jsou ve formě a brousí si zuby na třetí vítězství nad vítkovickým týmem v sezóně. Pomůže k tomu znovu i střelecká forma Milana Gulaše? Poslední zápas s Vítkovicemi v základní části extraligy odstartuje v Budvar Aréně v pátek v 17:30.

O soupeři – HC VÍTKOVICE STEEL

Vítkovice prožívají parádní sezónu. Před ročníkem se od nich mnoho nečekalo, ale Vítkovičtí si od samého začátku zarezervovali místo na čelních pozicích. Za 39 kol nasbíralo mužstvo trenérů Trličíka a Motáka 72 bodů a do Českých Budějovic tak přijíždí vedoucí celek tabulky. Byť v ne úplné optimální náladě, v posledním zápase si totiž s Vítkovicemi pohrál Třinec a zvítězil 6:1. I proto možná přijeli Vítkovičtí do jihočeské metropole už den před zápasem. Touží po rychlé nápravě a bodovém importu směr Ostrava.

Vítkovická sestava ovšem před utkáním s HC MOUNTFIELD ztratila jedno známé jméno. Člen první obranné dvojice Michal Barinka využil klauzule ve smlouvě, která mu v případě zajímavé zahraniční nabídky umožňovala klub opustit, a zamířil do ruské Jaroslavle. Vítkovické vedení tak má nyní pohotovost a pokusí se sehnat obratem náhradu. Alespoň pro zápas s Budějovicemi bude záplatou bek Martin Dudáš z prvoligové Třebíče. Vítkovická obrana je jedinou v extralize, která nedovolila soupeřům stokrát vsítit. Vítkovice inkasovaly 99 branek, který z budějovických hráčů připíše na vítkovické konto stou branku?

A jak zápas vyhlíží představitelé obou klubů? "V těch třech utkáních, která jsme s nimi letos hráli, jsme už měli možnost Budějovice trochu poznat. Budějovice jsou silné zejména v domácím prostředí. Čeká nás těžký soupeř, ale body domů přivézt chceme," řekl pro klubové stránky pátečního protivníka trenér Zdeněk Moták. Co na to sportovní manažer HC MOUNTFIELD Josef Zajíc? "S Vítkovicemi jsme zatím odehráli tři dobrá utkání. I ten první, který jsme 1:3 prohráli. Od poloviny zápasu jsme ale byli lepší. Doma to bylo výborné utkání a naposledy u nich jsme je zaskočili. Po katastrofální první třetině nastartovala čtvrtá lajna obrat, po kterém jsme Vítkovice doslova přejeli. Vítkovice mají vynikající hokejisty a dvě řady dravých mladíků. Malík nebo Burger, to jsou hráči, na které se stojí za to jít podívat. Věřím, že naši kluci teď mají sebevědomí a doma zvítězí. Očekávám kvalitní a vyrovnaný zápas," rozpovídal se pro Českobudějovický deník Zajíc.

Zajímavosti

Porovnání prvních tří čtvrtin extraligy z pohledu Budějovic. Jaká bude ta závěrečná?

První čtvrtina - 26 bodů, skóre 34:29, umístění v tabulce po 13. kole: třetí místo.
Druhá čtvrtina- 13 bodů, skóre 41:42, umístění v tabulce po 26. kole: osmé místo.
Třetí čtvrtina- 22 bodů, skóre 44:35, umístění v tabulce po 39. kole: sedmé místo.
Čtvrtá - ?

Trenér František Výborný (pro Českobudějovický deník): 22 bodů z poslední čtvrtiny je solidní výsledek. První čtvrtinu jsme měli dobrou, ta druhá byla horší. Tam jsme měli velké výkyvy. Pokud bychom udělali v té čtvrté zase dvaadvacet, tak by určitě panovala spokojenost. Kolem dvaceti bodů za čtvrtinu je vždy dobrý zisk.

Hokejisté HC MOUNTFIELD ve statistikách extraligy

Milan Gulaš - se 33 kanadskými body je aktuálně na 11. místě. Sedm gólů v posledních šesti zápasech jej pak vyneslo na 5. pozici mezi extraligovými střelci. Na vedoucího Vlasáka ztrácí čtyři trefy. Už nyní je jasné, že Gulaš prožívá životní sezónu. Extraliga teprve vstupuje do své poslední čtvrtiny a útočník již překonal své maximum. V kariéře totiž za sezónu nasbíral nejvíce 30 bodů.
František Ptáček - spolehlivý kapitán budějovického celku vyšplhal už mezi tři nejproduktivnější beky ligy. Za vítkovickým Malíkem zaostává o čtyři body, aktuálně jich má na kontě 19. Ptáček ovšem vsítil již sedmkrát a mezi obránci-střelci se dělí o první pozici s Čakajíkem a Stehlíkem.
Jan Snopek - obránce hned zkraje ročníku nabral mnoho plusových bodů do statitiky +/- a od začátku patří ve statistikách extraligy v tomto ohledu mezi nejlepší. Krajíček z Třince a zlínský Leška mají na kontě 17 plusových bodů, Snopek je s dvanácti desátý. Do dvacítky nejúspěšnějších se vešel ještě Roman Pšurný, v závěsu za ním je Rudolf Červený a Ptáček.
Jakub Kovář - opora v budějovické bráně. Kovář má sedmou nejlepší procentuální úspěšnost zákroků, s průměrem 2,66 branek na zápas je mezi gólmany devátý. Jednička týmu Františka Výborného už třikrát vychytala čisté konto, lepší jsou v tomto ohledu jen Hamerlík a Duba - ti už mají čtyři nuly.
Jan Novák - Jihočeši mají i svého zlého muže, je jím právě jednatřicetiletý obránce. Novák nastřádal 91 trestných minut a je třetím nejtrestanějším hráčem extraligy.

Sestava soupeře z posledního kola (Třinec - Vítkovice 6:1)

Málek (10. Šindelář) - Punčochář, Rehák, Ovčačík, Trnka, Voráček, Barinka, Bartoň - Huna, Burger, Szturc (44. Svačina) - Tomas, Húževka, J. Sýkora - Pohl, Ujčík, Klimek - Šedivý, Strapáč, Káňa

90,32% - 3,41

Poznámka: V kolonce statistik jsou údaje řazeny v tomto pořadí: zápasy / výhry - výhry v prodloužení - prohry v prodloužení - prohry - skóre - body.