24.09.2005, Antonín Vansa, foto Robert Straka

Za bod můžeme být nakonec rádi, uvedl Radek Bělohlav

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Rozhodně to byl zajímavý a atraktivní zápas. A to přesto, že hostující Zlín se během celého zápasu nedokázal dostat do vyložené šance. Přestože tempo hry diktovali výhradně Jihočeši, oba celky se nakonec rozešly smírně 1:1. „Je to škoda. Měli jsme šance na vítězství," řekl obránce domácího týmu Zdeněk Kutlák.
České Budějovice drží i po třech zápasech, které sehrály na ledě Budvar Arény, neporazitelnost. Jihočeskou tvrz nepokořili ani hokejisté Zlína, i když především v závěru prodloužení k tomu měli velice blízko. „To sice ano, ale jinak jsme měli prakticky celou dobu převahu my. Remíza je podle mého názoru málo," konstatoval pilíř českobudějovické obrany Zdeněk Kutlák. Především v úvodní třetině to byli jednoznačně domácí hráči, kteří měli více ze hry. Jenže i ty největší příležitosti buď dokázal pochytat brankář Zlína Igor Murín, nebo puky z českobudějovických holí končily úplně mimo branku. Naopak Zlínští se kromě gólu Kristka ze druhé minuty střetnutí nemohli dostat na dostřel brankáři Cháberovi. „Důležité především bylo to, že jsme se zlepšili oproti utkání na Spartě a hráli jsme dobře zezadu," upozornil Kutlák, který byl ovšem jinak na především obrannou hru Valachů připraven. Pětašedesát minut svěřenci trenéra Ernesta Bokroše nepřetržitě ve třech bránili vlastní modrou čáru a jakoby rezignovali na vlastní útočnou aktivitu. Své šance si schovávali pouze na přesilové hry, ve kterých jsou statisticky jedním z nejlepších týmů extraligy. „Byli jsme připraveni od trenéra na to, že takhle bude zápas vypadat. Zlín tuhle hru praktikuje už třetí rok," podotkl Kutlák.
Metrákový zadák odvedl výtečnou práci především při vlastních oslabení. Poté, co hlavní rozhodčí zápasu Hradil během šestačtyřiceti vteřin vyloučil domácího Jindru s Bělohlavem a Zlín dostal šanci hrát dlouhou přesilovku pět na tři, byl Kutlák jedním z trojice statečných, kteří bránili prostor před vlastním gólmanem. A to po celých čtyřiasedmdesát vteřin! „Mám toho sice dost, ale kdyby zápas trval ještě trošku déle, asi bych vydržel. To dvojnásobné oslabení mě sice hodně vyčerpalo, ale pak jsem to rozdýchal a hrál normálně dál. Je vidět, že jsem letní přípravu opravdu neošidil," usmál se bek, který loni odváděl vynikající služby pro tým Energie Karlovy Vary. Ještě jednou se českobudějovická bránící trojice dostala do podobné šlamastyky, jako ve 13. minutě. V nastaveném čase sestřelil za Murínovou brankou Jindřich Kotrla Davida Noska a byl potrestán dvouminutovým trestem. Na led se vydala trojice Bělohlav, Sailer, Kutlák a mnoho nechybělo, aby hned v prvních vteřinách oslabení vsítila branku. Jenže záhy se vše otočilo. Dvojice zlínských ostřelovačů Hamrlík - Blaťák zaměstnávala Cháberu a bránící jihočeské trojice se dlouho nedařilo vyhodit kotouč z obranného pásma. Hra byla přerušená až v čase 64.49 pro postavení Marka Melenovského v brankovišti. Pohled na ledovou plochu po zaznění hvizdu byl výmluvný. Jen ztuha hledali Sailer, Bělohlav a Kutlák síly k tomu, aby alespoň odjeli střídat. „Určitě si nemyslím, že jsme se zpočátku oslabení nějak zbytečně tlačili do šancí a pak nám chyběly síly. Přesilovka, kdy jsou na ledě jen tři bránící hráči, vždy bere hrozně moc sil. Ten úvod oslabení na to absolutně neměl vliv," upozornil Kutlák.

Vynikající výkon opět podal na křídle třetího útoku kapitán mužstva a nejzkušenější hráč Českých Budějovic Radek Bělohlav. Podobně jako Kutláka, ani jeho nezaskočil herní styl zlínských Medvědů. „Určitě nás to nezaskočilo. Stačí se kouknout na tabulku, kolik dostali gólů. Bylo nám jasné, že to bude takhle vypadat. Navíc oni už takhle hrají tři roky. Není problém se připravit na to, co se v zápase bude odehrávat," konstatoval mistr světa z Vídně 1996. Úvod utkání byl hodně rozkouskován vyloučeními, v čemž se později utopil i hlavní sudí Hradil. Nejprve vyloučil čtyři hráče Zlína a poté vše vykompenzoval tak nešťastně, že Bokrošovu celku nabídl více než minutovou dvojnásobnou přesilovku. „Už jsme si zvykli. Neumíme hrát tak, aby nás rozhodčí nemusel vylučovat. Každý zápas máme sedm až jedenáct vyloučených," pokrčil rameny Bělohlav, který sám rovněž inkasoval dvouminutový trest. Při vyloučení Josefa Jindry napadal v hloubi pole zlínskou rozehrávku, přičemž se dostal do kolize s Igorem Murínem, jenž stál zcela mimo branku. Verdikt soudce Hradila byl jednoznačný a vzbudil obrovskou vlnu nevole v hledišti - dvě minuty za nedovolené bránění. „Vím, že podle pravidel se nesmí gólman atakovat. Ale já jsem šel do puku a on toho využil. Hezky to nahrál," usmál se Bělohlav. Po první, na českobudějovické šance mimořádně plodné třetině sice tlak Jihočechů ve druhé třetině pokračoval, nicméně tolik gólových příležitostí už k vidění nebylo. Asi tu nejvyloženější propásl ve 36. Minutě právě Radek Bělohlav. Zpoza Murínovy branky vyletěl plachtící kotouč, který domácí kapitán sklepl, ale nedokázal umístit za zlínského brankáře. Střelu nejzkušenějšího borce českobudějovického týmu nakonec srazil mimo bek Zubíček. „Z tribuny to asi vypadalo směšně, ale puk strašně dlouho skákal a já jsem ho nedokázal ovládnout. Nakonec přijel obránce a srazil ho mimo," líčil nezdařený pokus Radek Bělohlav.
Stejně jako obránce Zdeněk Kutlák, i Bělohlav byl jedním z trojice vyvolených, které trenér Josef Jandač poslal při prodloužení na ledovou plochu, aby při přesilovce Zlína odvrátili nápor Královy formace. S vypětím všech sil se to triu Kutlák - Bělohlav - Sailer podařilo. „Je to asi nejlepší přesilovka, jaká může být. Bylo toho opravdu hodně a nakonec můžeme být rádi za to, že jsme Zlínu nedarovali bod navíc," uvedl jeden z nejvíce ceněných hráčů pro hru v oslabení z celé extraligy.

Hráči HC Hamé po zápase opouštěli kabinu poměrně spokojeně. Do Českých Budějovic jeli bodovat, což se jim podařilo. Navíc vzhledem k hernímu projevu a poměru šancí asi na více ani pomýšlet nemohli. „Budějovice byly dnes jasně lepší. Hlavně první dvě třetiny. Z tohoto hlediska jsme s bodem velmi spokojení," přiznal zlínský útočník Jaroslav Kristek, který neopomněl vysvětlit i úvodní matný výkon svých barev. Kdyby domácí dokázali využít alespoň každou svou třetí šanci, nesvítil by po první části hry na informační kostce stav 1:1, ale třeba 3:1. Obrovskou šanci spálil úplně osamocený Šimánek, další těžké rány Muchy, Hübla, Kutláka a Brabence skončily těsně mimo Murínovu klec. „Nevím, jestli to bylo tou dlouhou cestou, ale dnes jsme strašně špatně bruslili, prohrávali jsme souboje jeden na jednoho a soupeř nás lehce přehrával v rozích kluziště," všiml si Kristek. Paradoxně si však jediný českobudějovický gól v utkání dali Zlínští sami. Křížnou přihrávku Hudece si srazil do vlastní klece obránce Nosek. To v době, kdy Jihočeši hráli přesilovku čtyř proti třem. Častá vyloučení byla vůbec velkým zlínským problémem na startu zápasu. Během prvních osmi minut nasbírali Valaši čtyři menší tresty. „Jak jsem říkal, Budějovičtí velmi dobře bruslili a my jsme zpočátku opravdu nestíhali a museli jsme zastavovat pomocí faulů," nehledal výmluvy pětadvacetiletý forvard.
Navzdory přísné defenzivě to byli Zlínští, kteří se dostali do vedení a od počátku drželi trumfy ve vlastních rukou. Lubomír Vosátko poslal dlouhou přihrávku právě na Jaroslava Kristka, který z úhlu najížděl sám na Cháberu. V době střely mu však do hokejky klepl domácí obránce Mucha a zcela tak změnil charakter střely, na což nestačil reagovat ani Jan Chábera. Kotouč se ležérním stylem dokutálel k údivu všech do sítě a Zlín v čase 1:47 vedl 0:1. „Ujel jsem po křídle a věděl jsem, že je někdo za mnou. V době střely mi protihráč šťouchl do hokejky a ten puk absolutně nešel tak, jak jsem chtěl. Bylo to velké štěstí, že to spadlo do branky," popisoval Kristek brankovou situaci. Byl to však jediný světlý moment Valachů při hře v rovnovážném počtu hráčů na ledě. Útočná esa v čele s fenomenálním Richardem Králem nechala své ofenzivní schopnosti, s výjimkou samostatného úniku Okála, někde na trase Zlín - České Budějovice. „Určitě jsme do Budějovic nepřijeli hrát vabank. Máme dobře propracovaný obranný systém, který nosí výsledky. Bohužel nám to sice dnes moc nevycházelo, ale venku budeme určitě hrát hlavně takto," ujistil člen druhého zlínského útoku.
Jaroslav Kristek se do Českých Budějovic vrátil jako hráč po téměř jeden a půl roce. Naposledy se českobudějovickým divákům představil v březnu 2004, kdy ani svými třemi brankami v barážové sérii neodvrátil krach v podobě sestupu do první ligy. „Jak jsme se s autobusem blížili k Budějovicím, projevila se ve mě trošku nostalgie. Především jsem rád, že se sem extraliga zase vrátila. Je to hokejové město, perfektní zázemí pro hráče a výborní fanoušci," vyzdvihl přednosti hokejových Českých Budějovic.