20.10.2004, Tomáš Zetek

CEB - BER 2:1 - Těsné vítězství nad snaživým soupeřem

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Mužstvo HC České Budějovice vstoupilo do druhé čtvrtiny základní části středečním utkáním s Berounem. Loňský finalista první ligy dokázal Jihočechy zle potrápit. Na začátku druhé třetiny dokonce vsítil vedoucí gól. Domácí hráči však dvěma slepenými góly otočili zápas na svou stranu. Vítěznou trefu zaznamenal sváteční střelec Ivo Kotaška.
K utkání 14. kola zajížděli na horkou půdu do jihočeské metropole hokejisté Berounských Medvědů. Úvodní střetnutí těchto soupeřů v letošní sezoně proměnili českobudějovičtí hokejisté v prvním kole v celkem jednoznačné vítězství 4:0. Hostující hráči měli loňskému účastníkovi extraligy co oplácet. V bílém dresu se poprvé neobjevilo trio na hostování odchozivších Bartoš, Lála, Hájek. Naproti tomu měli k dispozici posilu z Plzně Petra Havelku. Poprvé letos dostal v prvoligovém utkání šanci také nadějný junior Martin Hanzal. Na postu druhého brankáře si taktéž odbyl premiéru Alexandr Salák. Barvy Berouna hájil poprvé Martin Paroulek, jenž v minulých sezonách koketoval s budějovickými manažery o přestupu pod Černou věž.

Utkání začalo z obou stran velmi svižně, i přesto však měli v úvodních momentech kotouč na holích častěji domácí. Ti se do svého soupeře obuli s plnou vervou a jejich počáteční nápor uťalo až zbytečné vyloučení Musila. První šance, která si mohla hrdě nechat darovat vysačku gólová, se zrodila v 5. minutě. Úprk dvou na jednoho zakončil z přihrávky mladého Květoně exliberecký Radoslav Kropáč střelou do ležícího brankáře Pöpperleho.
Středočeši hrozili zejména v přesilových hrách. Jedna z největších šancí první třetiny byla k vidění v 7. minutě. Z rohu si pěkně vybruslil zkušený Eiselt, ale svůj ostrý švih nasměroval pouze do Cháberovi masky. O svou chvilku slávy si dokázala říci i nově vytvořená čtvrtá útočná formace ve složení M. Hanzal - Mertl - Havelka. Vtipná souhra obou talentovaných juniorů skončila po pěkné přihrávce Hanzala na Mertla, jenž se hbitě uvolnil v ideální brankové pozici, na betonech hostujícího gólmana.
Domácí hrozili téměř z každé pozice a vrcholem jejich snažení v první třetině byla situace ze 17. minuty. Dvě tisícovky diváků v Budvar Aréně již zvedaly vítězoslavně ruce, když ale dělový projektil Radka Bělohlava zastavila horní tyč Pöpperleho svatyně. Do šaten se šlo za stavu 0:0.

Do druhého dějství vstopili domácí pravděpodobně ještě s myšlenkami na proběhnuvší přestávkový odpočinek a Berounští je za to krutě potrestali. Hned v prvním střídání dokázali hosté otevřít skóre. Po kardinální hrubici zkušeného Jančaříka, jemuž se touš zpozdil v kaluži vody, ukradl váhajícímu bekovi puk Eiselt. Po pěkné přihrávce se naskytla ideální příležitost Jiřímu Novotnému, který našel přesnou střelou mezeru v Cháberově postoji - 0:1. Dvě minuty po obdržené brance znovu chyboval Jančařík. Na jeho hrubku si počíhal prozměnu opět Václav Eiselt, ale tváří v tvář domácímu strážci brankoviště neobstál.
Ve 26. minutě našel nádhernou přihrávkou od modré Krstev novou akvizici Jihočechů Petra Havelku. Ten však trestuhodně ztroskotal na bezmocně ležícím Pöpperlem. Když se již zápas přehoupl do své druhé poloviny, zahřmělo konečně k radosti domácích před berounskou brankou. Štraub našel na modré volného Gýnu a po jeho střele dokončil přesilovkovou souhru svým čtvrtým gólem sezony Jiří Šimánek. Kdyby vytáhlý útočník nedopravil kotouč poskakující v braskovišti na místo určení, možná by ho ani spoluhráči v čele s trenéry nepustili o přestávce do šatny. Takto se však nestalo a Budvar Aréna se mohla radovat z vyrovnání.
Mnoho vody v sousední Vltavě neuplynulo, když strhl dějiny utkání definitivně na stranu domácích Ivo Kotaška. Snaživý Havelka vybojoval v ostrém souboji puk, který předložil výše jmenovanému. Ten poslal Pöpperlemu do branky Berouna ostrou prosbu o vedoucí gól, které hostující gólman nedokázal odolat. Dělovka pod horní tyč znamenala jednogólové vedení. Jediný vážnější atak druhé třetiny předvedli hosté v jejím závěru. Bombě exbudějovického Filipa Vaněčka se postavilo v cestě do černého břevno Cháberovi svatyně. Závěr prostřední části ještě okořenil vpád Prospala s Krstevem do hostujícího brankoviště, který rozhodně nekvitovali s povděkem hostující bijci. Oba domácí schytali pár výstražných políčku a mohlo se jít do šaten. Po čtyřiceti minutách svítilo na ukazateli skóre 2:1.

Berounští se v závěřečném dějství hrnuli do útoku a jejich hlad po vyrovnání byl naprosto očividný. Domácí vycházeli ze zajištěné obrany a nedovolili soupeři vážněji zahrozit. Sami mohli na druhé straně několikrát zvýšit vedení. Šance Bělohlava, Kotašky či Šimánka však zůstali pohříchu nevyslyšeny. Největší šance na vyrovnání se naskytla hostům deset minut před třetí sirénou. Ladislav Slížek dokázal protancovat z úhlu až do kvalitní střelecké pozice, nabil ostrými, ale svou střelou jen orazítkoval pravou tyč domácí klece. Jednu z posledních šancí promarnili Středočeši pět minut před koncem. Novotný se pokoušel tečovat střelu Slámy, ale neuspěl. Závěr utkání byl v režii Jihočechů, kteří již Berounským nedovolili vážněji ohrozit Cháberovu branku.

Filip Vaněček
Josef Jandač, trenér HC České Budějovice: "Věděl jsem, že nás čeká těžký soupeř, který udělal minule body v Ústí. Beroun hrál hodně agresivní hokej s dobrým pohybem a bylo to první mužstvo, které u nás hrálo aktivně i dopředu a nebálo se nás, což nám dělalo problémy. Vítězství 2:1 si možná cením více než třeba výhru 9:0 jako v minulém zápase."

Otakar Vejvoda st., trenér Berounských Medvědů: "Budu úplně upřímný. Možná se budete smát, ale my jsme sem přijeli bodovat. Na Budějovice se toho nedá mnoho vymyslet, tak jsme je chtěli zaskočit aktivitou, což se nám podle mého názoru celkem dařilo. Škoda, že jsme neodvezli alespoň bod."