06.10.2004, Tomáš Kučera, David Lukeš

CEB - KAD 1:2 pp - Kdo neviděl, neuvěří

Hokejisté SK Kadaň odvážejí z jihu Čech dva body za výrhu 2:1 v prodloužení. Stačilo jim k tomu neuvěřitelných pět střel proti pětatřiceti budějovickým!!! Jediným úspěšným střelcem domácích byl Radoslav Kropáč, který překonal vynikajícího gólmana Severočechů Ježe po akci Jindry.
Hokej je krásná hra, ve které se může stát vše, co si jen fantazie hokejového fandy dokáže představit. Středeční večer v Českých Budějovicích byl pro nezaujatého pozorovatele jistě jedním z těch nejméně uvěřitelných. Hosté dokázali proměnit 40% svých skutečných střel na branku v gól! Opravdu produktivita hodná nejslavnější údernice Sovětského svazu, soudružky Korbelnikovové, která dokázala pracovat zároveň na pěti stavech.

První třetina byla vzhledem ke zbytku zápasu nejvyrovnanější. Ale použití tohoto slova je vzhledem k obrazu na ledě minimálně nešťastné. Jediná akce Kadaně, která stála alespoň za zmínku, nesla podpis Martina Klause, který svou jedovkou z úhlu Kučeru nepřekvapil. Jinak útočili domácí, vytrvale, ale dosti otupěle. Nejvíce pozornosti na sebe opět strhávala trojice Dvořák - Prospal - Hřebejk, ale jejich nápadité kombinace končily vždy neochvějně v dolní polovině hostující branky, kde byl vždy pozičně skvěle rozvalen Petr Jež. V první třetině hráli domácí i tři přesilovky, šance si vytvořili, když zejména dva Jančaříkovy projektily nebyly z nedůrazných, ale při hostech stálo štěstí. Když pak už ve hře 5 na 5 nedokázal gólem podtrhnou krásnou souhru mladičký Mertl, odcházelo se do kabin za stavu 0:0.

Kadaňská hra na hranici sebeobětování pokračovala i v třetině druhé. Domácí se snažili ze všech sil protrhnout střeleckou smůlu, ale snad erupce na Slunci, snad prokleté kuře k obědu nebo nedej Bože uhranuté hokejky z nerecyklované slitiny tomu chtěly, že Jihočeši nedokázali proměnit ani ty nejvyloženější šance. Jedna ukázka za vše - zámořské duo v oslabení obralo hosty lehce o puk, vyměnilo si dvě přihrávky a úplně osiřelý Radek Dvořák trefil přesunujícího se Ježe do jediné části výstroje, jež by ji dokázala ztlumit - do lapačky. Pak se Bůh (abychom nejitřili fanoušky jiné víry tak určitě i Alláh, Višna, Buddha a všichni ostatní) nad domácími přecejen smiloval. Josef Jindra získal puk z vyhraného buly (domácí vyhráli neuvěřitelných 75% všech buly!), objel zkoprnělé soupeře a naservíroval Radoslavu Kropáčovi přihrávku, kterou snad nešlo neproměnit (ačkoliv...) - 1:0. Ovšem pak se stala převratná věc na druhé straně. Hosté zajeli s pukem za branku, odtud nahodili, konstrukce svatyně neposedný touš roztočila a ten se odrazil před Kučeru, domácí brankář nedokázal puk zalehnout a v nastalém zmatku, při němž se v brankovišti sjelo snad 5 hráčů, vylovil kotouč Jabrocký a bekhendem dosáhl branky - 1:1. Tuhle situaci si zapamatujme. Šlo totiž o jedinou střelu Kadaně na branku domácích za druhou a třetí třetinu dohromady! Co se dělo na ledě poté, to lze i jinak bohatým jazykem, jakým čeština je, jen stěží vykreslit. Útoky Budějovic se na Ježe valily jako zákaznící do obchodů s banány za minulého režimu. Prospal, Kropáč, Bělohlav a zejména Radek Dvořák, který v poslední minutě druhé části hned dvakrát ujížděl sám na branku, nikdo z nich nebyl úspěšný. Nelze snad ani glorifikovat Ježe, který sice zachytal velmi dobře, ale tupé zakončení domácích by nenaostřil zřejmě ani vyškolený specialista se třemi diplomy a doporučením od Horsta Fuchse.

Zdálo se, že tlak domácích ve třetí části nemůže přetížená kadaňská defenzíva nikterak utáhnout, ale nemožné se stalo skutkem a pokud kdysi Kristus dokázal měnit vodu ve víno, dokázali by Jihočeši proměnit své šance snad i ve zlaté prasátko, ne tak už v gól. Že nedaly branku posily z NHL Prospal a Dvořák, tomu se nelze podivovat, protože ti hráli neustále s baťohem v podobě soupeře na zádech. Zbytek domácích se pak potýkal s tak těsnou obranou, že by se nikdo nedivil, pokud by některý kadaňský obránce odešel s jihočeským hráčem i na toaletu. Inu, Kadaň prostě hrála to, co mohla. A díky metru, který nastavil pan rozhodčí Skoupý, mohla dost. Zřejmě největší možnost dosáhnout branky měl ve třetí části Václav Prospal. Dvě minuty před koncem prokličkoval mezi kruhy, krásně zápěstím vypálil a... rozsvítilo se červené světlo. To vzápětí zhaslo. Puk vylétl zpoza Ježe a hosté pokračovali ve hře. Nejschůdnější variantou je, že se odrazil od pravé Ježovy tyče do levé a odtud zase ven. Domácí hráči, kteří byli v tu dobu na ledě, však po zápase neochvějně tvrdili, že puk byl určitě za brankovou čarou a ven ho vyrazila branková konstrukce, stejně tak i technik u videa, který nahrává zápasy pro potřeby domácího mužstva. Co naplat, v první lize není možné použití videa, tudíž vše bylo na bedrech hlavního rozhodčího Skoupého, který však dostihl během akce dobruslit sotva do pásma, takže dost dobře ani nemohl vidět, co se stalo.

Konec třetí třetiny a 22 vteřin prodloužení dohráli domácí s pocitem křivdy a v křeči. Toho naopak zcela nečekaně využili hosté. Puk za brankou vydoloval od smolaře Dvořáka Stavenský, naslepo přihrál před branku a Petr Pospíšil křižnou ranou nedal Kučerovi šanci. Ten byl ze střely beztak určitě překvapen asi jako člen ukrajinské mafie z přivítání chlebem a solí, protože Pospíšilova rána byla opravdu pátou ostrou střelou, jež letěla Kučerovým směrem za 62 minut hry.

Jaroslav Jabrocký
Josef Jandač (HC České Budějovice): Vývoj utkání byl jednoznačný, bohužel jsme spálili množství šancí, zejména ve druhé třetině. Soupeř úporně bránil, ostatně jako každý, co tu hrál, nic jiného mu ani nezbývalo, ale my musíme být natolik silní, abychom takovou obranu překonali. Měl by však tomu také pomoci rozhodčí, protože všechna možná držení, hákování a takovéhle věci dnes netrestal a nakonec jsme měli snad stejně vyloučených jako soupeř, což si myslím nebylo odpovídající tomu, co se dělo na ledě. Pak jsme navíc dali regulérní gól na 2:1, který rozhodčí nevím proč neuznal a následně soupeř už využil toho, že mohl v prodloužení hrát uvolněně a vyhrál. Vyzdvihnout musím i výkon gólmana Ježe, který měl prostě den. Já ho znám jako brankáře, který je schopen vychytat nemožné, nebo také pustit gól z půlky a dnes na nás vyšla ta první varianta.

Alois Chlustina (SK Kadaň): Věděli jsme, že nemáme co ztratit. Produkovali jsme jednoduchou hru, zachytal nám brankář a měli jsme štěstí. Pro nás jsou to dnes body, se kterými jsme nepočítali. Určitě jsme nechtěli hrát až tak pasivně, abychom vystřelili za dvě třetiny jen jednou na branku domácích, ale výsledek je 2:1 a to hovoří za vše. Prostě se nám to povedlo a asi to bylo dobře.