12.03.2008, David Lukeš, Tomáš Zetek

CEB - KLA 1:0 - Potřetí za sebou v semifinále!!!

Č. B u d ě j o v i c e - Páté utkání série čtvrtfinále s Geus Okny Kladno dokázali hokejisté MOUNTFIELDU přetavit v rozhodující. Stačila jim k tomu jediná branka, kterou vsítil ve 24. minutě Michal Hudec. Jihočeši pak zahodili několik vyložených šancí, závěr utkání si už ale pohlídali. Roman Turek potřetí v sérii udržel čisté konto. Soupeřem Jihočechů v semifinále bude karlovarská Energie.

Hosté vstoupili do boje o prodloužení sezony opět i s Martinem Procházkou v sestavě. Připraven už byl i gólman Orct, ale přednost dostal Miroslav Kopřiva. Ten stejně jako v předchozím duelu držel perfektními zákroky naději na úspěch svého celku až do posledních vteřin. Jihočechům chyběli opět Kůrka s Kuchejdou.

Hosté přijeli do Budvar Arény s jasným cílem. Neinkasovat hned na začátku gól. V obou předchozích utkáních hraných na jihu Čech prohrávali už ve 3. minutě. První dílčí úkol se svěřencům kouče Müllera povedlo realizovat. Měli však velké štěstí.

Už v čase 3:24 se totiž mohlo poprvé měnit skóre. Brabencovu střelu z těsné blízkosti ale Kopřiva lapil. Stejně si počínal proti kapitánu Sailerovi, jehož kličku zastavil levým betonem. Vyloučení na obou stranách pak nabídlo hru čtyř proti čtyřem, ale první šance hostů přišla později. Dvojitý úder Tomáše Horny odvrátil Turek.

Poté si na delší dobu vzali otěže utkání do svých rukou hráči HC MOUNTFIELD. Gulaše se Sailerem opět rozesmutnil kladenský gólman a když už byl v závěru první třetiny překonán bekem Filipem Novákem, na odkrytém místě jej zastoupilo břevno.

Pokud úvodní dějství nabídlo alespoň chvílemi vyrovnaný duel, tak v tom druhém domácí svého soupeře přehráli. A už ve 24.minutě dokázali svůj tlak přetavit v branku. Michal Hudec se perfektním odhadem situace pasoval do hlavní role nejdůležitějšího příběhu večer. Ve středním pásmu zachytil Hájkovu nepřesnou rozehrávku, na modré prošel přes dvojici protihráčů a střelou mezi Kopřivovy betony skrz beka otevřel skóre – 1:0.

Tenhle moment na jednu stranu Jihočechy uklidnil a na druhou jim dodal větší odvahy do útočení. Stále sice platilo hlavně neinkasovat, ale třeba ve vlastním oslabení dvakrát pálil Vak a jeho první pokus muselo odrazit břevno.

Hübl poté minul poloprázdnou svatyni a únik tří na jednoho zazdil Gulaš. Velký tlak ze 34. minuty zase skončil Novákovou dělovkou a efektním zákrokem Kopřivy. Ten se v brankovišti překonával a jen díky němu se šlo podruhé do šatny pouze za jednogólového vedení domácích.

Třetí část byla dlouho oboustranně opatrnou záležitostí. Kladenský kouč Müller po čase stáhl hru na tři pětky a pak dokonce jen na dvě útočné formace. Patera s Procházkou se tak objevovali na ledě prakticky ob střídání. Největší příležitost na srovnání měl však Bělohlav, jehož rána zatancovala Turkovi na betonech. Pět minut před sirénou ještě zkouše štěstí Tomajko, ale i jeho pokus vyřešil českobudějovický gólman na výbornou.

V závěru zkusili hosté hru bez gólmana a byli pochopitelně hodně aktivní v ofenzívě, ale skórovat už nedokázali. Roman Turek udržel třetí nulu v play off a HC MOUNTFIELD postoupil po vítězství 4:1 na utkání přes Kladno do semifinále extraligy.

Martin Procházka
Josef Jandač (České Budějovice): Musím pogratulovat našim hráčům, že zvládli utkání i celou sérii, která někdy bývá pro favorita ošidná. Myslím si, že Kladno hrálo velmi dobře, ačkoliv výsledek 4:1 na zápasy vypadá jednoznačně. My jsme se ale hodně nadřeli. V play off to ale takhle chodí. Já jsem hlavně rád, že jsme zvládli první dvě utkání doma po dlouhé pauze. Nevěděli jsme, co to s námi udělá. Potýkali jsme se ale s produktivitou. Vytvořili jsme si hodně šancí, ale nechávali jsme Kladno ve hře. To se stalo i dnes, kdy jsme ve druhé třetině měli několik vyložených šancí, ze kterých jsme mohli dát gól, po kterém bychom byli klidnější.

Zdeněk Müller (Kladno): Když zhodnotím celou sérii, tak určitě postoupil favorit. My jsme ale asi výkonem nezklamali a myslím si, že jsme byli důstojným soupeřem. Klíčovým momentem série byl asi druhý zápas u nás, který České Budějovice dokázaly vyhrát. Naši hráči ale za sezonu zaslouží pochvalu, protože v prosinci jsme byli poslední a nakonec jsme se dostali do play off a zvládli i předkolo. Klobouk dolů.