05.03.2008, Tomáš Kučera, Radek Papáček

CEB - KLA 2:0 - Bezchybný start play off

Č. B u d ě j o v i c e - Jakoby se dominance Jihočechů ze základní části přenesla i do vyřazovacích bojů. Drtivý start vyjádřený i dvěma zásahy MOUNTFIELD uklidnil a Kladno oslabené o tři klíčové hráče nemělo čím odpovědět. Roman Turek si tak hned v prvním utkání play off připsal vychytanou nulu. Možná nejjednodušší v letošním ročníku.

Žádné počáteční oťukávání se v Budvar Aréně nekonalo. Čtvrtfinálová série mezi HC Mountfield a Kladnem začala pěkně zostra. Prim v začátku utkání hráli nejproduktivnější hráči obou mužstev v základní části. Jeden se představil v dobrém světle, druhý v tom horším. Po pouhých čtrnácti sekundách byl kapitán hostí Pavel Patera, ten „druhý“, vyloučen za hákování. Brankář Orct následně čelil velkému tlaku domácích, který povolil až po gólu v jeho síti. A ten nebyl z dílny nikoho jiného, než Tomáše Kůrky. Českobudějovický sniper nabral rychlost ve středním pásmu, vyhnul se obránci a svou pohlednou akci zakončil bezchybnou kličkou do bekhendu – 1:0.

Jihočeský stroj svého protivníka ze sevřených kleští rozhodně nehodlal pustit. Z domácích hokejistů byla cítit velká chuť a nouze nebyla ani o jejich nebezpečné akce, ve kterých se málem ocitl Květoň a poté Veselý. V prvním případě ale hrozícímu nebezpečí stačil zamezit obránce Nádašdi a poté brankář Orct včasným přemístěním. Nic už ale neuchránilo Středočechy v 10. min., kdy domácí borci zvyšovali svůj rychlé vydobytý náskok. V útoku dva na jednoho Vak zachoval chladnou hlavou a krásnou přihrávkou jak na zlatém podnose oslovil Milana Gulaše, který měl velice snadnou úlohu – 2:0.

Až poté, v 11. min. utkání, si českobudějovický brankář Roman Turek připsal první zákrok, který ale zaznamenal po pouhém nahození Nádašdiho ze středního pásma. Možná vlivem mírného uspokojení z dvoubrankového vedení pak Jihočeši trochu polevili. Kladno ale s žádnou snahou o vzpruhu nepřišlo ani v přesilové hře při vyloučení Gřegořka. Počet hráčů na ledě totiž zakrátko vyrovnal svým faulem Bělohlav.

Náznak šance tak fanoušci hostů mohli ocenit až s koncem úvodní třetiny, kdy Turka poprvé vážněji prověřil Horna. O rozložení sil během první dvacetiminutovky o lecčems vypovídá o počet střel 19:2 ve prospěch HC Mountfield.

Akce, kdy se Patera v úvodu druhé části probil do zakončení, naznačovala, že by se karta mohla obrátit. Českobudějovičtí ji ale z rukou soupeře ihned položili zpět na stůl. Třetímu gólu z hole Gulaše totiž zamezilo jen Orctovo gymnastické roztažení.

Posadit se na koně Kladenským opětovně nepomohly ani dvě přesilové hry, přestože zejména při té druhé, kdy seděl za katrem Vydarený, bylo Turkovo hodně horko. Od modré na něj jedovatě střílel Hájek a poté také Horna. Turek však žádnou újmu neutrpěl. Divoko posléze bylo i na druhé straně. Při pobytu kladenského Radovského u trestoměřičů najížděl na Orcta Květoň, ale ve vyložené šanci přestřelil.

S přehoupnutím do druhé poloviny utkání opět sílil nápor HC Mountfield. A Orcta od inkasování uchránilo jen štěstí ve spolupráci s jeho spoluhráči. V kladenském brankovišti se nejdříve strhnul málo vídaný biliár, kdy Kotrla netrefil prázdnou klec a následná dorážka Hudece skončila jen na chráničích brankáře Středočechů. Jen o dvě minuty později měl na holi snad tisíciprocentní šanci Vak. Mucha zatáhl kotouč až k brankové čáře, odkud zpětnou přihrávkou křížně našel právě Vaka, jehož klepání na třetí gól v síti hostů však stačil odvrátit bravurním zákrokem jeden z obránců zaskakujících za Orcta.

Převaha domácích hokejistů byla v těchto okamžicích zápasu více než znatelná. Millerovi svěřenci se ze stálého tlaku Jihočechů vůbec nemohli vymanit. Obyvatelé Budvar Arény ale místo jednoduchého zakončení mnohdy volili složitější způsob k dosažení vstřelené branky. A i z toho důvodu už skóre do konce druhé třetiny zůstalo nezměněno.

Se vstupem do poslední části základní hrací doby byla rázem zapomenuta líbivá podívaná z předcházejícího průběhu utkání. Diváci až po střechu zaplněné haly neměli tolik příležitostí, aby svými dlaněmi ohlušili celou Budvar Arénu. Předešlá kombinace v podání hráčů Mountfieldu nyní trochu vázla. V 50. min. byl však vyloučen Brabenec za sekání a v samotném závěru přesilovky nechali domácí obránci mezi kruhy zcela volného Diviše. Toho ale pozorný Turek vychytal.

Při hře čtyři na čtyři pak diváci propukli ve veliký jásot. Ten byl pochopitelně znamením rozvlnění síťky za kladenským brankářem. Akci, kdy Gřegořek najížděl sám na Orcta a nadvakrát puk dostal za brankovou čáru, ale sudí Hradil posoudil tak, že byla dosažena úmyslným kopnutím kotouče. I přes velkou nevoli převažujícího osazenstva Budvar Arény tak gól neplatil.

S blížícím se koncem utkání začal přicházet očekávaný tlak prohrávajícího Kladna. Převaha Středočechů ale nevyústila v pranic kloudného a naopak českobudějovický Květoň se na druhé straně zjevil sám před Orctem. Pod kapitulaci Kladna ovšem Květoň svůj podpis ještě nepřidal. Do konce utkání zbývaly dvě minuty a dvacet sekund. Hosté si vzali oddechový čas, ale ani odvolání brankáře Orcta a šest hráčů v poli už Jihočechům první výhru v sérii nevzalo.

David Hájek
Milan Černý (České Budějovice): Bylo pro nás důležité, že jsme dali v první třetině dvě pěkné branky. I v dalším průběhu hry jsme si vytvářeli šance na to, abychom vstřelili třetí gól, který by nám dal ještě větší klid. Přestože Kladno potvrdilo kvality, do vyložených šancí jsme ho nepouštěli. Jsme rádi, že ten zápas byl s nulou a po větší pauze jsme ho zvládli.

Zdeněk Müller (Kladno): O výsledku rozhodla první třetina, kdy jsme hráli pasivně. Domácí nás v ní přehrávali a měli hodně šancí. My jsme se od druhé třetiny zvedli a hru jsme částečně srovnali. Dostávali jsme se i do šancí, ale v koncovce jsme neměli takový důraz, abychom ty branky dali. To bylo asi rozhodující. S tím, , jakou máme marodku, můžeme být od druhé třetiny s výkonem spokojení.