06.03.2008, David Lukeš, Radek Papáček

CEB - KLA 2:0 - MOUNTFIELD i podruhé s čistým kontem!

Č. B u d ě j o v i c e - Hokejisté MOUNTFIELDU budou mít v následujících dvou dnech klidné spaní. I napodruhé porazili Kladno 2:0 a ve svižně a fér hrané sérii vedou stejným poměrem. V neděli a pondělí tak mají šanci na kladenském ledě bojovat o ukončení celé série. První a zároveň vítěznou branku vstřelil ve třetí minutě Jindřich Kotrla, o dvacet minut později ho napodobil bek Petr Gřegořek. Roman Turek drží už 120 minut v play-off neprůstřelnost.

Už i nejen Kladno zasáhla marodka. Do druhého utkání série totiž nenastoupil její premiérový střelec Tomáš Kůrka, který z neupřesněných důvodů na soupisce domácích chyběl.

Samotný úvod utkání divákům připomněl jeden den starou záležitost. Začátek duelu byl totiž ve svém důsledku zcela stejný. Jihočeši rychle dostali možnost hrát přesilovou hru, kterou se jim také opět podařilo využít. Pavlasovo vyloučení potrestal Jindřich Kotrla. Ten si zpoza branky vyjel do palebné pozice před Orcta a rychlým švihem pod jeho horní tyčku otevřel skóre – 1:0.

Hokejisté HC Mountfield na svého soupeře opět nastoupili s velkou chutí a v úvodních minutách měli navrch. Jejich převaha vyústila v 10. min. v další šanci, do které Hübla vysunul Květoň. Prvně jmenovaný útočník postupoval sám na Orcta, ale trefil jen kladenského brankáře. Sám Květoň se pak dostal do další obrovské příležitosti domácích, po objetí dokonce už i Orcta, ale nedokázal v pádu zakončit do prázdné klece.

Diváci sledovali svižný hokej a před koncem úvodní třetiny ještě i další dotírání Hudece s Brabencem na kladenskou branku. Oba útočníci však Orcta už do první sirény nepřekonali.

Příchod z kabin po první přestávce se Středočechům pranic nevydařil. Museli připadat dokonce jak ve zlém snu. Za katr totiž usedl Šmach, což byla předzvěst něčeho špatného pro hosty. A také, že se tak stalo. Odfláknuté vyhození jednoho z obránců zachytil na modré Petr Gřegořek a jeho rána se zastavila až v Orctově síti – 2:0. Následně se do první vážnější příležitosti dostali i hosté, Růžičkovu střelu však Turek bez problému kryl.

V Budvar Aréně se hrál oboustranně pohledný hokej a českobudějovický brankář Turek byl v permanenci o poznání více než v prvním utkání. Příkladem budiž 29. min., kdy musel zakročit proti Rudovskému. Pozorná obrana Jihočechů pak dlouho nepovolovala žádné vzrušení ani v přesilových hrách Kladna. Ovšem až do chvíle, kdy na trestné lavici seděl Vak. Obránce Nádašdi se dostal dvakrát ke střele a zejména jeho druhý pokus notně vystrašil všechny českobudějovické příznivce. Střela z mezikruží totiž jen těsně minula Turkovu klec.

Se vstupem do poslední dvacetitunovky mohl být z trenérů více spokojen hostující Zdeněk Müller. Jeho svěřenci totiž byli aktivnější a při faulu Tomana navíc hráli pátou přesilovku v řadě. To už bylo ve 48. min. utkání. Kladnu se však nedařilo usadit se v pásmu a jeho největší šance přišla až paradoxně dvě sekundy po návratu Tomana na led. U pravé tyčky si však Turek bravurním zákrokem Gardoně pohlídal a nedovolil mu snížit.

Iniciativu pak na své hole opět mírně převzali Jihočeši. Při jednom z útoků domácích došlo i ke střetu Gulaše s brankářem Orctem, který chvíli jen ležel v brankovišti. Nakonec ale bez problémů pokračoval ve hře. Možná poslední šance na zvrat se Kladenským naskytla s končící 57. min., kdy Toman ve vlastním obranném pásmu vyhodil puk do hlediště. Za celé dvě minuty, co Toman pykal za svůj prohřešek u trestoměřičů, se ale Středočeši ani pořádně nedostali do pásma.

V čase 59:16 si Kladno ještě vzalo oddechový čas, aby se pokusilo naspřádat plány na závěrečnou power-play. HC Mountfield už ale žádnou dramatickou zápletku nepřipustil a po vítězství 2:0 se stejným poměrem ujal i vedení v celé sérii.

Jaroslav Kalla

Milan Černý, asistent trenéra HC Mountfield:"Čekali jsme, že to dneska nebude jednodušší. Spíše naopak, že se Kladno se z prvního zápasu poučí a přidá. Bylo to vidět. Jsme rádi, že to dneska takto dopadlo. V druhé půlce utkání jsme hráli hodně oslabení. Tam bych vyzdvihl hráče, kteří to ubránili v čele s Romanem Turkem. Ten některé situace skvěle dopředu přečetl a pochytal."

Zdeněk Müller, hlavní trenér HC GEUS OKNA Kladno: "Výsledek byl stejný jako ve středu, ale náš výkon byl podstatně lepší. Domácí zase měli výborný nástup, ale my jsme se od druhé třetiny zvedli a vypracovali jsme si nějaké šance. Rozhodly přesilovky. My jsme je neproměnili, nedařilo se nám v koncovce. Herně jsme dnes nepropadli. Uvidíme doma, doufáme, že podáme ještě lepší výkon."