01.09.2009, Tadeáš Nový

CEB - KLA 2:2 - Jihočeši na vítězství znovu nedosáhli

Č. B u d ě j o v i c e - Ani ve druhém vzájemném střetnutí nedokázali hokejisté HC MOUNTFIELD extraligového soupeře z Kladna porazit. V domácím prostředí se týmy rozešly smírně, a to poměrem 2:2. Lví podíl na remíze měl domácí brankář Jakub Kovář, který zneškodnil několik velkých šancí kladenského celku. Za Jihočechy se střelecky prosadil opět Milan Gulaš a také Tomáš Rod.

Do svého posledního domácího přípravného zápasu vstoupili hokejisté HC MOUNTFIELD opatrně. Po přetlačované ve středním pásmu se k první střele dostal hostující Martin Procházka. Jeho rána však proletěla neškodně nad ramenem Jakuba Kováře, který dostal tentokrát přednost před Romanem Turkem. Ve 3. minutě dostali domácí výhodu přesilové hry, kterou dokázali na jejím konci se štěstím využít. V čase 4:41 František Ptáček křížnou přihrávkou přes útočné pásmo našel Tomáše Vaka. Ten celou akci vyšperkoval přesnou přihrávkou na Milana Gulaše, který z mezikruží propálil Kopřivu, a domácí šli do vedení. Po vštřelené brance tempo utkání opadlo, výjimku tvořil průnik Tibora Melichárka a střela Petra Macháčka. V 8. minutě domácí promarnili velkou šanci na zvýšení hubeného vedení. Tibor Melichárek nedokázal pohotově doklepnout puk do prázné branky a jeho opakovanou střelu vytěsnil Kopřiva s pomocí obránce na tyč. V polovině třetiny si zahráli hosté druhou přesilovku, ale nedokázali Kováře vážněji ohrozit. Střely Tomana i Kaberleho zablokovali domácí útočníci. Druhá polovina první třetiny se změnila v boj u mantinelů a v rozích. Občas dokázal některý z hráčů vybruslit až do střelecké pozice, nejblíže brance byl Majeský, který ale domácí klec minul. V 17. minutě si zahráli přesilovku domácí, v zakončení se vystřídali postupně Huml, Veselý a Vak. Nikdo však nedokázal Kopřivu překonat a do kabin tak odcházeli domácí o jeden gól spokojenější.

Druhé dějství začalo pro Jihočechy dobře. Už jeho v první minutě se řítili na jediného obránce Vak s Gulašem, druhý jmenovaný se pokusil zakončit, ale Kopřiva se stihl přesunout včas. Ve 23. minutě si Budějovičtí zahráli přesilovku, ale nedokázali jí přetavit v druhou branku. A když své obrovské šance nevyužili Šimánek, minutu poté nadvakrát Huml a samostatný únik nevyužil Sailer, udeřilo na druhé straně. První formace hostí rozehrála přesilovku za brankou, kde operoval Pavel Patera. Přihrávku adresoval svému hokejovému dovjčeti a Martin Procházka trefil z první přesně na Kovářovo rameno. Domácí po obdržené brance vyditelně znervózněli a začali kupit fauly. Přesilovku po vyloučení Snopka mohl využít Toman. Jeho střelu však ukryl Kovář v lapačce. Ve 34. minutě se do šance dostal Vak, dopravit puk za brankáře hostí nedokázal ani nadvakrát. Domácí přibrzdilo v rozletu další vyloučení. V oslabení ujel obráncům Huml, ale svým tvrdým zakončením branku minul. V poslení pětiminutovce se oba týmy začaly soustředit na bránění středního pásma. V poslední minutě hráli hosté opět přesilovou hru. Toman se znovu pokoušel o střelu, ale dopadl stejně, jako o několik minut dříve. Jeho ránu našel Kovář ve své rukavici.

Do třetí třetiny vstoupily oba týmy opatrně ve snaze neinkasovat. Domácí vystrčili drápky ve 42. minutě, kdy Petr Sailer a po něm Tomáš Rod zkoušeli své štěstí. Lukáš Cikánek, jenž v polovině utkání nahradil Kopřivu, obě střely pokryl. O další rozruch se postaral Ivan Huml. Ten nejprve přebruslil Františka Kaberleho a řítil se sám na brankáře. Zkušený obránce, který se vrátil do Kladna z NHL, musel zatáhnout za ruční brzdu a složil Humla na led. Rozhodčí nekompromisně zkřížil ruce nad hlavou, a nařídil tak trestné střílení. Sám faulovaný hráč však nedokázal nájezd využít a trefil Cikánka jen do ramene. O dvě minuty později se divákům připomnělo staré známé nedáš - dostaneš, když se Patera proháčkoval do útočného pásma, přesně přihrál Ivanu Majeskému, který do protipohybu Kováře skóroval a přivedl Kladno do vedení. Domácí pochopitelně otevřeli hru a kontrovali šancemi Poživila a Mertla, ani jeden z borců však nedokázal poskakující touš sklepnout za Cikánka. Až v 57. minutě se domácí dočkali vyrovnání z hole Tomáše Roda, který dorazil do branky Veselého pokus. A když o minutu později neuspěl se svou střelou Šimánek, bylo jasné, že rovnovážný stav vydrží do konce utkání.