13.09.2009, Matěj Mayer

CEB - KLA 4:5sn - První prohra v sezóně

Č. B u d ě j o v i c e - Utkání třetího kola extraligy rozehrál HC MOUNTFIELD špatně, po první třetině prohrával už 0:2. V dalším průběhu utkání se však dokázal dostat do vedení 4:2. Ve třetí třetině si ale Českobudějovičtí nechali svůj náskok vzít a utkání nakonec prohráli 4:5 na samostatné nájezdy. Autorem druhé branky domácích byl Ivan Huml, pro kterého to byla premiérová trefa v letošní sezóně. Článek doplněn o statistiky buly a střel.

První třetina utkání třetího kola extraligy patřila hostujícímu Kladnu. Už ve čtvrté minutě se Kladno ujalo vedení. Martin Frolík rychle objel Turkovu branku a zasunul puk za záda domácího brankáře. Pak dostali možnost přesilové hry hosté. Žádnou šanci si však nevytvořili. Poté začali být aktivní i domácí. Ani několik nadějných pokusů Jindřicha Kotrly k brance nevedlo. Domácí měli hodně střeleckých příležitostí, ale žádnou nedokázali proměnit a tak udeřilo Kladno podruhé. Petr Tenkrát objel branku a z mezikruží vypálil do horního růžku domácí branky. Hned poté mělo Kladno další šanci, ve které byl Procházka, jeho rychlou střelu Turek vyrazil. Do konce třetiny už branka nepadla a týmy šli do kabin za stavu 0:2.

Druhá třetina naopak patřila domácím. Ve 23. minutě vstřelil první branku HC MOUNTFIELD Lukáš Květoň, který se prosadil ve skrumáži před brankou. Další šanci měl hned vzápětí Veselý, jeho bekhendovou střelu Kopřiva chytil. Pak mohl další branku přidat Tomáš Kůrka, který projel středním pásmem, ale Kopřiva jeho střelu se štěstím vyrazil ramenem. Vzápětí už domácí vyrovnali. Ve signalizované výhodě dostal Ivan Huml přihrávku mezi kruhy od Vydareného a prostřelil Kopřivu. Domácí měli více ze hry a byli jasně lepším mužstvem. Jejich aktivita vyústila v další branku. Ivan Huml poslal přesnou přihrávku na hranici kruhů Ondřeji Veselému, který se nádhernou střelou trefil pod horní tyčku. Domácí byli při chuti a tak ke konci třetiny přidali další gól. Ve vlastním oslabení se do úniku po pravé straně dostal opět Ondřej Veselý a nadvakrát překonal Kopřivu.

Na začátku třetí třetiny hrálo Kladno přesilovou hru, žádnou větší šanci si vytvořit nedokázalo. Po přesilové hře se iniciativy ujalo hostující mužstvo. Ve 48. minutě vstřelili branku,o jejíž platnosti rozhodl až videorozhodčí, Petr Tenkrát, který ve třetí třetině natustupoval v jedné pětce s Paterou a Procházkou. Vzápětí domácí opět inkasovali. Pavel Patera se dostal k puku po vyhrané buly a blafákem do forhendu překonal Turka. Pak se do šancí začali dostávat i domácí, žádná střela však v kladenské brance neskončila. Kladno si na konci utkání ještě vzalo oddechový čas, ale na výsledku utkání se nic nezměnilo a tak následovalo prodloužení.

V prodloužení měli blíže k ukončení zápasu domácí, kteří nadělali ve třetině hostů zmatek. Domácím nepomohla ani přesilová hra, kterou mohli hrát 70 vteřin. O vítězi utkání museli rozhodnout samostatné nájezdy.
Na branku se jako první rozjel domácí útočník Petr Sailer a prostřelil Kopřivu střelou mezi betony. Pak přišla série čtyř nájezdů, ve kterých kralovali brankáři. Neuspěli postupně Kalla, Gulaš, Tenkrát a Šimánek. Kladno zachránil až František Kaberle, který prostřelil Turka ranou nad lapačku. Pak se na Turka rozjel Tomáš Horna a stejně jako Kaberle i on uspěl střelou nad lapačku. Osud utkání měl v rukou František Ptáček, který svůj nájezd neproměnil a z vítězství v utkání se tak mohlo radovat Kladno.

František Kaberle

Jan Tlačil (HC MOUNTFIELD České Budějovice): "Do zápasu jsme vstoupili aktivně. První třetina nebyla špatná, ale soupeř potrestal naše chyby. Ve druhém dějství jsme hráli tak, jak si představujeme. V závěru jsme bohužel nebyli už tak aktivní a znovu vyráběli hrubé chyby, které Kladno využilo. V dovednostních schopnostech jsme to nezvládli, proto máme jen jeden bod."

Zdeněk Müller (HC GEUS OKNA Kladno): "Úvod jsme sehráli velmi dobře, ale ve druhé třetině jsme měli velký výpadek, zcela jsme propadli v obranné činnosti. Zdálo se, že je rozhodnuto, ale třetí gól nás hodně povzbudil a dokázali jsme vyrovnat. Vydařily se nám i nájezdy. Se dvěma body jsme spokojeni."