19.01.2007, Radek Papáček, Filip Junek

CEB - LIB 2:1 p.p. - Neskutečný obrat v podání Jihočechů

Č e s k é B u d ě j o v i c e - Bitva o první příčku tabulky se pro Jihočechy dlouho nevyvíjela nijak příznivě. K obratu zavelel až necelé tři minuty před koncem utkání jako správný kapitán Petr Sailer. Zkušený útočník zároveň přidal i vítězný gól v prodloužení, což znamená, že MOUNTFIELD se přiblížil Tygrům na jediný bodík!
Tolik očekávaný šlágr O2 extraligy vypukl v pátečním podvečeru v jihočeské Budvar Aréně, kam v rámci 42. kola zavítal Liberec. Bílí Tygři sice dokázali své prvenství v soutěži udržet, ale domácí České Budějovice se jim po strhující bitvě přiblížily na rozdíl jediného bodu.

Po úvodním čestném vhazování z ruky Jiřiny Bohdalové však přišla hotně rychlá sprcha pro většinu vyprodané haly. Jen co totiž hostující Šachl zavezl puk do útočného pásma Liberce, tak jej předložil Václavu Novákovi a ten Turka bleskurychlou ranou překonal - 0:1. Nejen v hokeji, ale i jiných kolektivních sportech bývá zvykem, že rychlá branka v úvodu utkání hru rozhýbe a k vidění je pak ofenzivní podívaná. To však tentokrát vůbec neplatilo. Oba celky se rozhodně do žádných útočných výpadů nehnaly a soustředily se především na pozornou defenzivu. Plné ruce práce měl domácí brankář Turek v 11. min., kdy na trestné lavici seděl Petr Gřegořek. Liberecký útočník měl k dipozici tři pokusy v rychlém sledu, aby vyzrál na českobudějovického gólmana, který ovšem své mužstvo od druhého inkasování uchránil. Další vzrušení do ochozů Budvar Arény nepřinesly ani následné početní výhody a radostnější tak po první třetině do kabin odcházeli Bílí Tygři. „Gól hned na začátku nás trošku srazil a od toho se pak odvíjela celá první třetina“, vysvětlil po zápase budějovický útlum v úvodním dějství Petr Sailer. Nepříjemnost pro jihočeský tým se udála ještě před koncem třetiny za Hniličkovou brankou. Štěpán Hřebejk se, jak ho fanoušci hokeje dobře znají, srdnatě probíjel skrz defenzivní val Tygrů. Jenže právě když ho v rámci pravidel chtěl tělem u mantinelu atakovat Čutta, Hřebejk podklouzl a liberecký bek budějovického forvarda nechtěně trefil nohou do hrudníku. „Není to nic vážného, s největší pravděpodobností by mohl nastoupit už v úterý, ale jak ho známe, hrát bude možná už v neděli“, shrnul nešťastnou událost sportovní manažer Mountfieldu Jaromír Látal.

Ani do druhé třetiny oba trenéři nenaordinovali svým svěřencům v žádném případě ofenzivní manýry a atmosféra v zaplněné Budvar Aréně nebyla rozhodně tak bouřlivá, jak tomu bylo například v jiných předcházejíích utkáních MOUNTFILEDU. Jihočeši se hnali za vyrovnáním seč jim síly stačily, ale jejich snaha vyznívala marně. Velkou vinu tomu lze přičíst především velmi pozorné obraně Tygrů v čele s výborným Milanem Hniličkou v brance. Ve velké šanci se těsně před polovinou utkání vyskytl severočeský Leoš Čermák, jenž ztroskotal na Romanu Turkovi. Čermák totiž nedokázal puk zvedout nad jeho beton tak, jak by si zřejmě nejen on sám představoval. Vyrovnání měl na holi Tomáš Mertl, když po parádní akci jeho bekhend prosvištěl jen těsně okolo rohu branky Milana Hniličky.

Neúprosná bitva pokračovala i v poslední části základní hrací doby. Necelé čtyři minuty po jejím zahájení trefil při vyloučení hostujícího Jiruše dokonce Gřegořek tyč liberecké klece. Jihočechům pak v honbě za vyrovnáním kladl přetěžké překážky sudí Jebavý, když posílal českobudějovické hráče na trestnou lavici. MOUNTFIELD se přesto dokázal v závěru vzepjat a přestřelení branky Květoně v samostatném nájezdu bylo předzvěstí radostných chvil domácích. Necelé tři minuty před koncem třetiny totiž nápor svého mužstva korunoval vyrovnávací trefou Petr Sailer. Domácí kapitán se trefil ránou od modré po vyhraném vhazování Šimánka - 1:1. A jak se později ukázalo, velice důležitým okamžikem pro další vývoj dramatického závěru utkání se stalo vyloučení Moravce devatenáct vteřin před uplynutím základní hrací doby.

Když šedesát minut hry o vítězi nerozholo, přišlo na řadu prodloužení a do něj Jihočeši vstoupili ve velice výhodném složení. Proti třem Bílým Tygrům totiž měli výhodů svých čtyř hráčů na ledě. Tento fakt semkl Libercké ve své vlastní třetině a Jihočeši bušili na branku Milana Hniličky seč jen mohli. A toto jejich snažení se stalo po jedné minutě úspěšné. O vítěznou trefu se nepostaral nikdo jiný, než Petr Sailer, když vítěznou a zárověň svou druhou trefu v utkání obstaral tvrdou a přesně mířenou střelou k pravé tyčce branky soupeře.

Petr Šachl
Josef Paleček, trenér HC Bílí Tygři Liberec: Utkání splnilo to, co se od něk očekávalo. Dramatičnost, bojovnost a obě mužstva hrála velice dobře. My jsme byli šťastnější na začátku utkání, domácí na konci. Proto ty dva body získali. Nás samozřejmě mrzí, že jsme zápas nedotáhli do vítězného konce, když zbývaly jen tři minuty.

Josef Jandač, trenér HC Mountfield: Myslím, že k tomu, co řekl pan Paleček, není co dodat, já s tím souhlasím. My jsme brzy inkasovali, soupeř má dobře organizovanou obranu, proti které jsme se těžce prosazovali. V poslední třetině mužstvo začao bojovat. Dnes to bylo opravdu vyrovnané utkání. Liberec bylo nejsilnější mužstvo, které se tady předvedlo.