24.01.2003, Milan Dvořák, David Lukeš

CEB-LIB 3:4: Žalostná koncovka nás stála body

Šanci vybojovat tři body a upevnit si tak postupovou pozici v tabulce zahodili domácí hokejisté. O úspěch se připravili žalostnou produktivitou, když nedokázali proměnit ani ty nejvyloženější šance. Jako správný kapitán bojovným výkonem držel svému týmu šanci na body nestárnoucí Luboš Rob, leč marně. Po úporné bitvě si nakonec liberečtí odvážejí s Budvar Arény všechny tři body za vítězství. Budějovičtí se nedokázali vypořádat s libereckou obranou, chybělo i pomyslné štěstíčko.
Pohlídat si liberecké brejky a vylepšit produktivitu střelby. Tak zněly taktické pokyny do utkání s Libercem a je třeba říci, že kdyby se jich hokejisté HC ČB drželi, jistě by z ledu neodcházeli s prázdnou. Především díky těmto herním činnostem si připsali už devátou letošní domácí prohru.

Utkání, z něhož Jihočeši potřebovali vytěžit potřebné tři body, začalo docela nenápadně. V úvodu se oba týmy víceméně oťukávaly a sázely především na pozornou obranu. K brance měla domácím pomoct první přesilová hra v 5. minutě, byli to paradoxně hosté, kteří ohrozili Hudáčka - nájezd neproměnil Kropáč. Mírnou převahu se budějovickým podařilo zúročit až v 9. minutě. Stejně jako v minulém domácím utkání s Pardubicemi se i dnes prosadil novic v týmu. Střelu Vladimíra Gýny pustil Falta za svá záda - 1:0. Poté se začali víc osmělovat i hosté, Hájek ale Krstevovu střelu do opuštěné klece dorazit nedokázal. Podobně jako domácí si se svou první přesilovkou poradili i Tygři, avšak Slavík vyloženou šanci neproměnil. Hodně drbat za ušima se musel v 19. minutě Bartoš. Octl se sám před ležícím Bartou, ale puk nedokázal zvednout nad jeho paži.

Začátek druhého dějství byl diametrálně odlišný od úvodu třetiny prvé. Nejdřív se řítil na Faltu Ondřej, ale nedal a tak přišel trest. Ve 22. minutě se po chybě Jasečka z nenápadné a ojedinělé akce prosadil Musil střelou do levého růžku Hudáčkovy branky - 1:1. Budějovičtí ale s odpovědí nečekali dlouho. Ukázkově sehranou přesilovku ukončil ve 26. minutě střelou po ledě k tyči Rob - 2:1. Po obdržené brance liberečtí poněkud otevřeli hru a tak přišlo víc vzrušení na obou stranách. To byla voda na mlýn především pro domácí borce, ale těm začalo střelecké trápení. Akci dvojice Turek - Šimánek zachránil parádním skluzem Falta, vzápětí se nadvakrát neprosadil Procházka, když nejdřív trefil Faltův beton a následně nedokázal trefit ani prázdnou branku! A tak se podruhé v zápase potvrdilo nedáš-dostaneš. Hudáček asi ještě teď přemýšlí, jak se mu vlastně ve 36. minutě mezi nahama došoural do sítě lehký kotouč z hole Kropáče - 2:2. Tento moment vrátil do té doby o poznání horší hosty do zápasu a nejspíš ho i rozhodl.

Po začátku třetí třetiny si všichni diváci ještě nestačili sednout na svá místa a už se rozsvítilo červené světlo za strážcem domácí svatyně. Po 32 vteřinách hry přišel bleskový brejk libereckých, který zakončoval opět Kropáč - 2:3. Začal zoufalý hon domácích za všemi body. Zpočátku byl úspěšný. Ve 46. minutě si Štraubova formace vynutila velký tlak a její vedoucí se postaral o vyrovnání. Štraub si před prázdnou brankou nahrál o tyč a z následné střely vstřelil gól - 3:3. O pár vteřin později mohl vedení na stranu domácích strhnout Štrba, ale svůj projektil nasměroval pouze do tyčky už překonaného Falty. A tak do třetice všeho zlého opět na neproměněnou tutovku Jihočechů reagovali Tygři po svém. Musil v pádu dokázal překonat nešťastného Hudáčka - 3:4. To, co potom předvedli zoufalí hokejisté HC ČB se nedá popsat. Až do konce zápasu bušili do hostující obrany, předváděli místy šílený kolotoč, ale spálili i nemožné - ránu Štrauba z 49. našel Falta v bleskové lapačce, v 54. trefili tyč, v 55. vyrazil Falta kotouč nad sebe a ten přeplachtil několik centimetrů vedle jeho branky, Procházka v 57. minul z metru prázdnou klec (!!!)... Diváci se místy chytali za hlavu, stejně jako domácí hráči. Nepomohly ani dvě přesilovky, ani závěrečná power-play. Naopak hosté v poslední třetině hrozili brejky, obzvlášť Kropáč byl hodně nebezpečný a nebyl daleko od hattricku.

Obecenstvo na hlavních tribunách odměnilo hráče ohlušujícím pískotem a salvou plastikových lahví - dá se říci, že tradiční scénář. Asi těžko budějovické hokejisty vinit z nedostatečného nasazení a takovou zlobu si asi nezasloužili. Jejich koncovka je však zoufale žalostná!

Nejlepší hráči: Štrba - Kropáč, Musil

J. Pouzar (HC ČB): "Hráčům chyběla pohoda a bylo znát, že hrají pod tlakem. Vypracovali si mraky příležitostí, ale nastřelovali tyče a netrefili prázdnou branku. Snažili se tlačit soupeře do třetiny, ale dělali chyby dozadu, a to se nám vymstilo. Ve snaze zvrátit nepříznivý stav, jsme dostali strašné góly. O výsledku rozhodly neproměněné šance, negativní roli v určitých fázích sehrál mizerný led. Mrzí mě to, čekal jsem, že dostanu k narozeninám lepší dárek."
K. Dvořák (Liberec): "Věděli jsme, že domácí bojují o osmičku a jsou pod velkým tlakem. Snažili jsme se to využít, ale první třetinu jsme sehráli špatně. O přestávce jsme mužstvu domluvili a výkon se zlepšil. Měli jsme rozhodnout už ve chvíli, kdy jel Kropáč sám na brankáře. Nakonec jsme tak výsledek museli bránit ještě v power play."