20.10.2006, David Lukeš, Filip Junek

CEB - LIB 5:4 - Drama s pohádkovým závěrem

Přimhouříme-li oči a opomeneme utkání se Spartou, pak HC MOUNTFIELD odehrál s Bílými Tygry z Liberce nejhezčí domácí zápas sezóny. Jihočeši dvakrát vedli o dvě branky, ale nakonec musel střetnutí plné 2:1ových třetin na jejich stranu strhnout Michal Hudec, který se do role spasitele vtělil při přesilovce v čase 58:38. Dvakrát se v utkání trefil Kamil Brabenec.
Tygří přírůstek v osobě Václava Nováka představili liberečtí už dnes v Českých Budějovicích. Ke všeobecnému překvapení se postavil do hostující branky Milan Hnilička. HC MOUNTFIELD již nepostrádal žádného z elitních obránců, kromě po operaci kolena se zotavujícího Jána Muchy.

Šelmy, spíše než hokejisté Liberce, připomínali borci HC MOUNTFIELD. Do soupeře se zpočátku zakusovali hodně agresivně a hlavně s chutí! Očekávané sousto v podobě rozvlněné síťky za Hniličkou ještě neokusili Brabenec s Hudecem, zazněla pouze vnější tyč. V sedmé minutě si však již hokejisté pochutnali. K prvnímu kanadskému bodu sezóny se u mantinelu prodral Jindřich Kotrla, bezchybně přihrál Ondřeji Veselému, jenž pohotově poskvrnil čisté konto Hniličkovo - 1:0. Naopak "Hnilda" podržel spoluhráče při šanci Viktora Hübla. Nádherné individuální akci budějovického útočníka chybělo k dokonalosti pár centimetrů - Hnilička lehce, ale úspěšně zasáhl ramenem. Bílí Tygři zahrozili v minutě jedenácté - Žabkovou bombou, ale minutu nato již opět bouřila Budvar Aréna. Právě přes Borise Žabku se uvolnil jihočeský mladík Lukáš Květoň. Hnilička nečekal drzý pokus o zakončení a mezi bruslemi po ledě kapituloval podruhé - 2:0. Pět minut před koncem úvodního dějství Bílí Tygři předvedli chladnokrevný instinkt dravců. Ve dvojnásobné přesilové hře na modré zakombinovali Žabka se Zíbem a druhý jmenovaný čistě propálil budějovickou obranu i brankáře - 2:1. Předtím se ještě zaskvěl Roman Turek, když pohotovým skluzem znemožnil neskórujícího Klimentu.

V úvodu druhé dvacetiminutovky si slabší chvilku vybral domácí brankář, to rozehrál přímo k nohám Podkonického. Turek své zaváhání naštěstí pro domácí v mžiku napravil. Liberec udeřil podruhé, nečekaně ve vlastním oslabení. Víšek v nouzi střílí na Turkovu bránu, obrana MOUNTFIELDU touš tečuje do protipohybu brankáře. Jan Plodek neměl sebemenší problém trefit mezi tyče - 2:2. Nerozhodný stav ale nevydržel dlouho. Po chybě hostující defenzivy uvolnil Hübl Kamila Brabence, který měl při zakončení tolik času, že by si snad stihl zavázat i tkaničky u bruslí - 3:2. Po vedoucí brance se HC MOUNTFIELD začal opět jako v úvodní třetině dostávat snadno s elegantní lehkostí do šancí. Ovšem i hosté útočili, bleskurychlý Turek zamezil ve skórování navrátilci Novákovi. Finální změnu skóre po čtyřiceti minutách hry přinesla minuta čtyřiatřicátá. Michal Hudec prokázal skvělý cit pro přihrávku a periferní vidění. Nahrál napříč středním pásmem do jízdy Kamilu Brabencovi, který se s Hniličkou tváří v tvář dnes již dobře zná. Zakončil opět na levou ruku, ve které liberecký fantóm drží lapačku. A opět úspěšně - 4:2.

Závěrečná perioda utkání nepřinesla takový hokej jako ty předchozí. Tentokrát převzali iniciativu hosté z Liberce. Borci z Podještědí tvořili hru, snažili se, ale museli být ostražití. Budějovické výpady do pootevřené obrany byly nebezpečné. Aktivita odměnila hosty. A to hned nadvakrát! Kontaktní branku vstřelil Petr Šachl po asistenci Václava Nováka - 4:3. Na 4:4 srovnal po podobné akci, opět z bezprostřední blízkosti branky Jan Víšek. Jako obrovité mlýnské kameny mleli Tygři Jihočechy. Při domácích v těchto okamžicích stálo štěstí. Budějovická sestava se z vyrovnání otřepala v poslední pětiminutovce základní hrací doby, kdy HC MOUNTFIELD opět začal dorážet na Hniličku. Minutu před koncem se snad musela Budvar Aréna pohnout o několik centimetrů v základech. Burácející diváctvo se radovalo z přesné teče Tomanovy střely. Jak dokáže být jemný dokázal milimetrovou tečí slovenský útočník a muž večera Michal Hudec. Místní hokejový stánek se rozbouřel radostí podruhé, to když hlavní sudí vítěznou branku po konzultaci s videorozhodčím uznal - 5:4! Střetnutí HC MOUNTFIELD s Bílými Tygry z Liberce bylo tou nejlepší (ikdyž pro liberecké trochu krutou) reklamou na hokej!

Petr Šachl
Josef Jandač, trenér HC MOUNTFIELD: Dvě třetiny jsme hráli slušně, dobře. Udělali jsme hloupý faul, dostali jsme se do tří a inkasovali. Druhý gól jsme dostali opět v přesilovce, oba góly byly hloupé. Ve třetí třetině jsme předvedli totální zkrat, pořád se to opakuje, dostávámě strašně laciné branky po individuálních hrubkách. Na závěr se k nám přiklonilo štěstí.

Josef Paleček, trenér Bílí Tygři Liberec: Budějovice předvedly to, na co jsou zvyklé na domácím ledě. V první a druhé třetině nás přehrávaly. Ve třetí části hry jsme se zvedli, ale ukázalo se, že hokej nemá logiku. Mohli jsme i vyhrát, zvedli jsme se, škoda, že si nevezeme ani bod, na který jsme měli.