12.01.2003, Milan Dvořák, Radek Vokál

CEB-LIT 7:4: Drama se nakonec proměnilo v debakl hostí

Jihočeši ani ve třetím zápase s Chemiky neprohráli. Přímý souboj o sedmé místo měl tři různé třetiny. V té první domácí na soupeře vlétli a už po čtyřech minutách to bylo 2:0. Jasečko dával ve druhé třetině už na 3:0, hosté ale stačili ještě do sirény vyrovnat. Ve třetí Štrba strhl vedení na stranu domácích, hosté vyrovnali, ale čtrnáct vteřin poté už Budějovice znovu vedly. V závěru se ještě dvakrát trefil Luboš Rob a dokončil tak svůj gólový hattrick. Kromě něj si totiž Rob připsal i hattrik přihrávkový - v neděli si totiž připsal na své konto plných šest kanadských bodů za 3+3.
Litvínov je znám svými špatnými vstupy do utkání. Nejinak tomu bylo i v dnešním zápase. Na tabuli svítilo 1:36 a trestnou lavici zrovna zahříval Skořepa, když klubko hráčů před bránou i s brankářem Hronkem propálil Suchánek – 1:0. O necelé dvě minuty později se rozsvítilo červené světlo za nešťastným Hronkem podruhé. Štraub vybojoval puk pro Štrbu, ten objel bránu a naservíroval puk před Hronka. Tam se kotouče chopil Rob a nedal brankáři hostí sebemenší šanci – 2:0. Hronek si spravil chuť o pár chvil později, když efektně zachytil do lapačky Šimákovu střelu příklepem z levé strany. Z protiútoku zahrozil Ťupa, jeho bomba od modré čáry orazítkoval břevno Hudáčkovy klece. Snížit mohl i Prorok, už měl položeného i brankáře, ale nedokázal přehodit kotouč přes jeho betony. Domácím fanouškům tuhla krev v žilách i při Kotrlově prudké střele z otočky. Za červenobílé odpověděl Míka. Dostal se zprava před Hronka, ale zvolil střelu příklepem a ani netrefil bránu. Zraky fanoušků v aréně už byly obráceny k hodinám odpočítávajícím poslední vteřiny třetiny, když Míka znovu zabojoval a dostával se sám před Hronka. V čase 19:59 ho musel stáhnou k ledu Kroupa a byl potrestán za hákování.

Chemici neporušili tradici tragicky sehraných začátků ani ve druhé třetině. Během přesilovky se chopil kotouče Jasečko a poslal jej přesnou střelou zápěstím podél Hronkova betonu do brány – 3:0. Hostující brankář měl zakrytý výhled a nemohl včas zareagovat. Tři přesilové hry, z toho dvě využité – skvělá bilance. Domácí se touto skutečností asi nechali ukolébat a s další přesilovou hrou naložili tím nejhorším možným způsobem. Ve vlastním oslabení našel Trávníček před bránou Kroupu a pro něj nebyl problém usměrnit kotouč za Hudáčkova záda – 3:1. Menší divadelní vložku poté předvedl Prorok, když mu Ondřej podržel hůl. Prorok povyskočil, prolétl vzduchem, a po tvrdém dopadu na led byl za svou snahu odměněn dvouminutovým trestem za nesportovní chování. Domácí přestali hrát důsledně a neprodukovali ani průměrný hokej, proto musel přijít trest. Kroupa vypálil a kotouč vystřelený z jeho hole se zastavil až v brance za Hudáčkem – 3:2. A jak využít přesilovku ukázali černožlutí v 35. minutě. Rychlou kombinaci zakončil nekompromisní střelou od modré čáry Martinec a bylo vyrovnáno.Budějovičtí vypadali v tu chvíli na ručník.

Ve třetí části hry viděli fanoušci v Budvar Aréně nejvíc gólů, celkem pět. Vedení strhl na stranu domácích povedenou střelou Štrba, od začátku třetiny neuběhly znovu ani dvě minuty – 4:3. Štrba zahrozil i při dalším střídání když se utrhl do brejku, jeho blafák však skončil na Hronkových chráničích. Další ofenzivní výpad domácích zastavil Kuntoš, jehož poslal k ledu tvrdou střelou Slavík. Od toho okamžiku se začalo na ledě jiskřit. Jasečko narazil na mantinel Kroupu, sudí Svoboda posoudil tento zákrok jako povolený a přerušil hru jen aby se mohl Kroupa zvednout z ledu. Tomu se ale posouzení situace nelíbilo a za nevybíravé výroky k rozhodčímu si vysloužil osobní trest do konce utkání. Po vhazování se kotouče chopil Trávníček, nabruslil si do levého kruhu a lehkou střelou překonal Hudáčka – 4:4. O 14 vteřin později se k puku dostal Michálek, probojoval se před Hronka a střelou po ledě opět získal svému týmu vedení – 5:4. Pět minut před koncem zápasu se na ledě strhla mela, Kotrla srazil během přerušení k zemi Bartoše a odjel na střídačku, kam ho přijel potrestat Babka. Blízko sedícím divákům jistě neunikla ani emotivní reakce domácího trenéra Pouzara. Dvě minuty před koncem třetiny, když už se oba celky připravovaly na power-play, obral kličkujícího Steinera o kotouč Rob, naznačil přihrávku na najíždějícího Štrauba a pěkným blafákem do strany vsítil svůj druhý gól v utkání – 6:4. Inkasovaná branka srazila chemiky do kolen, to ale ještě nebylo od populárního „Kondora“ všechno. Necelou minutu před koncem zápasu ho našel přihrávkou podél modré čáry Suchánek a Rob si povedenou ranou k levé tyčce vystřelil hat-trick. Utkání symbolicky zakončil hrubý Hranáčův faul na Michálka, který se svíjel v bolestech na ledě. Zasahovat se už chystali i lékaři s nosítky, Michálek se naštěstí zvedl a pomalu odjel na střídačku. Podobných zákroků ale bylo během zápasu několik, ať už zákeřný Kuntošův krosček na Turka, nebo Černoškův likvidační faul na Jasečka. Jihočeši tak vyhráli na góly, ale mohli soupeře několikanásobně převýšit i počtem zraněných hráčů. Naštěstí se tak nestalo.

3 nejlepší hráči dnešního zápasu podle naší redakce :
1. – Luboš Rob (CEB)
2. – Martin Štrba (CEB)
3. – Michal Trávníček (LIT)

Jaroslav Liška (České Budějovice): "Chtěli jsme konečně doma vstoupit do zápasu tak, jak se má. To se nám povedlo, ale za stavu 2:0 soupeř změnil taktiku, začal agresivně napadat a sázel na to, že pod tlakem uděláme fauly. Bylo to od soupeře velice chytré. Závěr jsme zvládli, uchýlili jsme se k jednoduché hře a těžké utkání mělo pro nás dobrý konec."

Jaroslav Hübl (Litvínov): "Hráče jsme upozorňovali na začátek i na první souboj v Budějovicích. Bohužel, bylo to znovu jako přes kopírák. Těžko se hraje, když od začátku prohráváte 0:2, přesto jsme se zvedli a na to, v jakém jsme nyní psychickém stavu, jsme odehráli celkem dobrý zápas. Mrzí mě, že se nemohu vyjadřovat k rozhodčím. Dnes bych to rád udělal."