25.10.2011, Roman Šperňák

CEB - MLB 4:2 - Jihočeši se vrátili na první příčku

Č. B u d ě j o v i c e – Jihočeši odvrátili možnost druhé porážky v řadě. Po propadáku s Litvínovem, zvládli dohrávané utkání prvního kola s poslední Mladou Boleslaví. Nepodcenili nic. Měli úžasný začátek, kdy vstřelili dvě branky během první minuty a s drobnými problémy ve druhé třetině ho dokázali zvládnout. Lví podíl na vítězství má útočník Lukáš Květoň. Nejlepší střelec HC MOUNTFIELD v základní části dal dva góly na 3:1 a 4:1 a definitivně nasměroval svůj tým k vítězství.

Jestliže se v zápase s Lítvínovem domácí fanoušci nedočkali branky, tak čekání na branku v zápase s Mladou Boleslaví bylo velmi krátké. Hned po dvaceti pěti vteřinách zápasu našel Aleš Kranjc na modré najetého Aleše Kotalíka a ten svojo sólo bez problémů proměnil. To ovšem Jihočechům nestačilo a hned z dalšího protiútoku Milan Gulaš obkroužil branku a přihrál volnému Jakubu Langhammerovi a ten pokořil Hübla podruhé. To už stážce branky Mladé Boleslavi nevydržel a nechal se po necelé minutě vystřídat. Tento čin je kandidát do rekordů extraligy. Z domácích spadla nervozita a hned se jim hrálo lépe a hosté naopak neměli na co čekat a museli útočit. To se jim ovšem moc nedařilo. Spíše bylo vidět Českobudějovické, kteří měli další šance na zvýšení skóre. V první domácí přesilovce našel krásně Roman Pšurný najetého Davida Kuchejdu a ten trefil brankáře Valenta. Hosté se poprvé na chvíli usadili před Kovářem až v polovině třetiny a Kovář si připsala zásahy po střelách Rýgla a Čutty.O chvíli později najížděl z pravé strany na Kováře Bahneský a Kovář už musel vytasit jeden ze svých lepších zákroků a střelu vyrazit.I pak hosté ukazovali, že umějí i útočit a snažili se dostávat se před Kováře. Ke konci třetiny šlo tempo hry trochu dolů a často se přerušovalo. Přesto se hostům povedlo dát branku. Od modré tvrdě vystřelil Jakub Čutta před brankou se k dorážce dostal David Výborný a jako poslední se puku dotkl Jaroslav Balaštík a snížil na 2:1. Bruslaři ještě chtěli i vyrovnat. Od modré střílel Vojtěch Mozík a Kovář jen se štěstím jeho střelu vyrazil. Domácí měli rychlý vstup do zápasu, ale postupně přestávali hrát a Bruslaři stačili snížit a dostat se do zápasu.

Vstup do druhé části nebyl tak divoký jako v úvodu zápasu. Přesto měli oba brankaři dost práce. Oba týmy totiž střídavě útočily a střílely a brankaří se tak mohli rychle zachřát na provozní teplotu. Domácí tlačili, ale na modré čáře chyboval Kranjc a Jaroslav Balaštík se dostal do sóla. Jakub Kovář zachoval klid a jeho šanci zlikvidoval. Další šanci hostů měl Vrbata a Kovář opět musel zasahovat. Postupem času sice domácí měli šance, ale hosté byli rozhodně nebezpečnější a Kovář se v bráně nenudil. Musel vyrážet nebezbečné střely Výborného a Beňoviče. Bruslaři najednou byli lepší než domácí, kteří působili dojmem, že čekají až hosté dají branku. Jihočechům pomohla druhá přesilová hra v zápase. Lukáš Květoň si vyměnil puk s Alešem Kotalíkem a trefil mezeru mezi betony brankáře Valenta.Vzápětí přidal Lukáš Květoň i svoji osmou branku v sezóně, když vzal puk u mantinelu a vydal se k brance. Všichni obránci mu ustupovali a tak se dostal až mezi kruhy a trefil puk pod horní tyčku branky. Jihočeši se tak dvěma brankami odpoutali od svého soupeře a drželi otěže zápasu opět v rukou. Bruslaři se nevzdali a snažili se o snížení. Dvě střely po sobě měl Roman Tomas, ale Kovář byl u tyčky připraven a střely zlikvidoval. Přesilovku si zahráli i hosté a zahrozili v ním, když Vrbatovu střelu tečoval před Kovářem Balaštík, ale puk padl před domácím gólmanem a ten ho stačil vyrazit. V závěru třetiny měl šanci Vrbata, který tvrdě pálil z prava, ale Kovář domácí podržel. Ve druhé části byli hosté lepší, ale domácí dali dvě branky a zřejmě rozhodli o osudu zápasu.

Třetí třetina se již hrála v pomalejším tempu. Spíše se zápas jen dohrával. Boleslavští sice měli snahu s výsledkem něco udělat, ale domácí jejich snahu úspěšně eliminovali. Boleslavští se nakonec branky dočkali. Milan Mikulík přenechal puk Davidu Výbornému, ten si položil Kováře a pak zvedl puk do odkryté branky. Za domácí se připomenul Milan Gulaš, jehož bomba se odrazila od helmy brankáře Valenta do ochranné sítě. Své útočné choutky předvedl obránce René Vydarený, který projel s pukem na hokejce celé hřiště a tvrdě vystřelil. Brankář Valent měl rychlou lapačku a puk v ní skončil. Další pěkný zákrok vytáhl Valent při přesilovce domácích, když betonem vyrazil střelu Ptáčka. Hosté měli ještě šanci na změnu stavu při přesilovce, když byl vyloučen Milan Gulaš. Šanci měl sice Lukáš Demel, který dokonce trefil tyčku, ale bylo to v době, kdy hosté hráli v šesti a měli tak po šanci i po přesilovce. Bruslaři si ke konci třetiny ještě vzali oddechový čas na poradu. Dalším vyloučením se však hosté připravili i o možnost hrát power- play.Domácí tak mohli zápas klidu dohrát a užít si tak ovace diváků. Boleslavští hráli nejlépe ve druhé části, kdy byli blízko k vyrovnání, jinak byli Jihočeši lepším týmem a zaslouženě se vracejí do čela extraligové tabulky.

Milan Mikulík

Milan Kupka (České Budějovice): "O výsledku zápasu jsme rozhodli v pouhých dvou minutách, ve kterých jsme dali po dvou gólech. V naší hře byly sice chyby, ale důležité pro nás jsou tři body."

Vladimír Hiadlovský (Mladá Boleslav): "Stále se opakuji, děláme chyby a prohráváme. Do zápasu v Budějovicích jsme vstoupili katastrofálně, potom se naše hra trochu zlepšila, ale vyrovnat jsme nedokázali."