12.01.2005, Milan Šebesta, Milan Dvořák

CEB - OLO 6:0 - První útok boduje a ostatní se přidávají

Jak je to v této sezoně zvykem, rozhodla o osudu utkání Budějovic první třetina. V ní se domácí velmi rychle ujali třígólového vedení a od té doby bylo jasné, kdo bude po zápase glorifikován a kdo bude bez bodů. Čtyři body si připsal za asistence Václav Prospal, který se nepodílel pouze na dvou brankách třetího útoku. Jihočeši tak s přehledem přehráli Olomouc 6:0.
Utkání nezačalo pro domácí celek dobře, protože hned po půlminutě se nechal vyloučit Krstev, hráči z Olomouce ale výhodu nezužitkovali. Cháberu ohrozil jen agilní Bartoň. Budějovičtí borci se dostávali rychle do tempa, po šancích Kropáče a Martínka se skóre ještě neměnilo. Brankostroj se rozjel až v páté minutě, kdy po souhře Martínka s Prospalem rozvlnil síť za Žigárdym Krstev. Po dvou minutách svítilo červené světlo za brankou Olomouce podruhé. Od modré čáry napřáhl Kotaška a Luboš Rob usměrnil kotouč do sítě. V devátě minutě se povedla další souhra hvězdné první řady, když nekompromisní bombou propálil vše co mu stálo v cestě Martínek a potřetí překonaný Žigárdy přepustil místo v brance Tihlářovi. Jihočeši měli od této doby vývoj zápasu jasně ve svých rukou a v klidu a pohodě útočili, na Tihláře se valil jeden útok za druhým. Z brejku mohl zvýšit náskok Šimánek, kterému vzala šanci až zlomená Dvořákova hůl ležící před brankou. Účet prvního dějství uzavřel díky Kropáčově bojovnosti za bránou veterán Rob.

Druhá část hry byla dosti vlažná, utkání bylo díky pozorné budějovické obraně i produktivnímu útoku rozhodnuto. Na ledě se objevil i výborně hrající mladík Hanzal. Brankář Tihlář byl v dešti střel, inkasoval však jen jedinkrát, na nádhernou kombinaci celé první řady do brázdné branky se jen vztekle díval, Radek Dvořák naopak oslavoval překrásný gól. I přes šance Krsteva, Ference, Hanzela a nebezpečnou souhru Sailera s Bělohlavem se skóre ve druhé třetině víckrát neměnilo.

Třetí část hry se už dohrávala z pouhé nutnosti, o čemž svědčilo i nasazení hráčů na obou stranách. Největší vzruch přineslo Houdkovo vyloučení na čtyři minuty za držení a sekání. Budějovičtí dobývali Tihlářovu svatyni Šimánkem, tvrdě pálil i dobře hrající Rob. Když na střelu nedosáhl hostující brankář, pomohlo i štěstí, jako při šanci Neckáře. Na beka z Tampy zívala odkrytá klec, chybělo jen zkrotit neposedný kotouč. Poté předvedl Prospal slalom na uzavřeném prostoru, když prokličkoval kolem bezmocných protihráčů a předložil puk před osiřelou bránu Dvořákovi. Ten nedokázal z úhlu přehodit Tihlářovu rukavici. Za hostující celek odpověděl Hradecký s Vlčkem, vystydlý Chábera byl však pozorný. V poslední části hry padla jediná branka, a stalo se to v 54. minutě při Vlčkově vyloučení. Radek Martínek převzal na modré čáře kotouč, vyjel si k pravému kruhu pro vhazování a polovysokou, možná obráncem tečovanou střelou, uzavřel gólový účet zápasu. Olomouc předvedla sympatický výkon, hráči se snažili hrát hokej i s jistotou drtivé porážky, domácí brankář Chábera však nekapituloval a připsal si další čisté konto.

Filip Smejkal
Josef Jandač (Č. Budějovice): Šli jsme do toho utkání se záměrem, abychom rozhodli už v první třetině a to se nám podařilo. Pak jsme mohli dát do hry všechny hráče a přeci jen trochu fyzicky a psychicky odpočívat. Dneska podle mě bylo na ledě jenom jedno mužstvo a kdybychom udrželi hru jen ve třech útocích, dali bychom určitě více gólů.

Karel Suchánek (Olomouc): Budějovicím mohu jen pogratulovat k jasné výhře. Mají chuť a hrají parádně. Výborně jim zahrála první pětka a viděli jste sami, jakým způsobem nás občas přehrávali. My jsme nebyli vůbec schopní udržet se na puku, kouskovat hru, s čímž jsme do zápasu šli. Dneska jsme hru jen kazili, jinak to nazvat nemohu. My už myslíme pouze na vyhnutí se baráži.