11.12.2003, Milan Šebesta

CEB-OPA 3:2 Neproměněné trestné střílení ztrátu bodů neznamenalo

V rámci 30. kola extraligy juniorů zavítala do Českých Budějovic Opava. Domácí šli v utkání velmi rychle do vedení, ale přesto odcházeli po první dvacetiminutovce do kabin s jednogólovým náskokem hosté. Ve druhé třetině využil Mertl přesilovou hru a v poslední otočil Gulaš vývoj utkání ve prospěch Budějovic. Zápas byl velmi vyrovnaný a rozhodla jej větší vůle po vítězství Jihočechů
Po krátkém oťukávání se k první střele v utkání dostal hostující Moc, ale domácí obránce se mu vrhnul do střely. To na druhé straně v polovině třetí minuty se puku z hole Suchého postavil do cesty brankář Slipčenka, ale dokázal jej pouze před sebou zastavit. Toho využil Hanzl a doklepl puk bo brány – 1:0. Chvíli po gólu se dostala Opavě příležitost srovnat, když šel na trestnou Mušák, ale za celou přesilovku se nedokázala pořádně usadit v útočném pásmu a vypracovat si příležitost ke střele. Na začátku šesté minuty šel sedět hostující Ondrušek, ale Jihočechům taktika střelby obránců s tečí před gólmanem nevycházela. Buď šla teč mimo nebo střelu zblokoval někdo z bránících hráčů. Když už střela mířila do branky byl na místě Slipčenka. Další přesilová hra již gól přinesla – Bendíkovo hákování potrestal po sedmi vteřinách Tůma a bylo to 1:1. Za minutu a dvacet sekund to již bylo 1:2, když spolu jeli dva na jednoho Černý a Planovský. Obránce dojel s Planovským a pukem až za bránu, ale odsud si jej vzal Černý. Povytažení gólmana a střela do odkryté klece byly dílem okamžiku. Domácí se však nevzdali a bojovali o to více. Bohužel se jim nepodařilo proměnit ani nájezd tří na jediného obránce. Pět a půl minuty před koncem se jim dostalo dvaapadesátivteřinové přesilové hry dva na jednoho – ani v této početní výhodě však žádnou střelu za Slipčenka nepropasírovali. Nepomohla jim k tomu ani další dvojnásobná přesilovka na konci třetiny, a tak svítil na ukazateli skóre stav 1:2 po prvních dvaceti minutách.

O přestávce se zřejmě Jihočeši v kabině pořádně vyburcovali, jelikož hned v první půl minutě dvakrát nebezpečně vystřelili, ale ani jednou se nenašel hráč, který by puk dorazil. Obrovskou snahu, která byla na domácích hráčích zjevná, brzdila nepřesná rozehrávka. Na konci třetí minuty zcela propadla domácí obrana na vlastní modré a na Anderleho se tak najednou řítili dva protivníci, ale těm utekl na poslední chvíli puk do rohu. O minutu později šel na trestnou hostující Martiník, ale v přesilovce se domácí dostali ke kloudnější akci až na jejím konci. To Slipčenko zlikvidoval střelu obránce i následující dvě dorážky. Poté se hra přelévala ze strany na stranu. V čase 12:22 nařídil sudí trestné střílení za podražení unikajícího hráče. K puku se postavil kapitán týmu Novotný, ale puk těsně minul bránu.O minutu a čtvrt později se již domácí po zásluze radovali.Šulčík nahrál z rohu před bránu zcela osamocenému Mertlovi a ten lehce poslal puk do klece za hostujícím brankářem - 2:2. Za další minutu to opět mohlo být o gól, když se domácí obrana stáhla k unikajícímu hráči a ten poslal puk zcela volnému Führichovi. Ten tváří v tvář ukrytou za gólmanskou helmicí nedokázal zakončit a Anderle jeho pokus o blafák zlikvidoval. V posledních minutách druhé části střetnutí více tlačili hosté, ale nedařilo se jim jistého budějovického brankáře překvapit natolik, že by střelu pustil za svá záda. Po druhé třetině tak byl stav nerozhodný a dalo se očekávat, že v té další uvidíme spíše hru na jistotu než bezhlavé útočení.

Toto očekávání splnila obě mužstva do puntíku. Do šancí se spíše dostávali Jihočeši – dvě dobré šance měl Mertl, ale chybělo mu pár centimetrů a trocha štěstí. V prvních deseti minutách bylo vidět více osobních soubojů než hokejově zajímavých šancí. V polovině třinácté minuty signalizoval hlavní sudí Dvořák vyloučení hostujícího hráče, ale ten na návštěvu trestné lavice nešel. Díky skvělému forčekingu dokázal využít početní výhody s pomocí tyče domácí Gulaš - 3:2. I nadále byl na ledě spíše boj o každý jeho metr než oku lahodící akce na jeden dotek. Minutu a čtvrt si vybralo hostující mužstvo time out a jeho trenér poslal do hry šestici hráčů. Budějovičtí dokázali těsné vedení udržet a připsali si tak na konto další výhru.

Jiří Šrámek (HC České Budějovice): “Sice jsme dali v první třetině gól, ale jinak jsme první třetinu odehráli špatně. Ve druhé třetině jsme stáhli hru na tři pětky a kluci se tak dostali víc do tempa. Zlepšila se tím naše hra a hlavně jsme dokázali srovnat skóre. V dnešním zápase nakonec vyhrál tým s větší touhou po vítězství – kluci vyhráli hlavně srdcem.“
Vladislav Kincel (HC Slezan Opava): “Utkání jsme si prohráli vlastní nedisciplinovaností. Jednak neplněním pokynů, ale především častým a zbytečným vylučováním. Hra v oslabení nás stála spoustu sil, které nám potom chyběly v závěru. Možná by se někteří naši hráči měli zamyslet nad tím, jestli dnes jako profesionálové předvedli profesionální výkon.“