18.09.2004, Tomáš Kučera, Milan Dvořák

CEB - OVA 5:1 - Jihočeši si spravili renomé

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Budějovičtí předvedli v utkání proti urputně bránící Ostravě bojovný výkon, po zásluze si připsali vysokou výhru a nechali zapomenout na předchozí zakolísání s týmem Hradce Králové. Dvěma góly a jednou asistencí se v červenobílém dresu uvedl navrátilec z NY Islanders Radek Martínek.
Po třech letech znovu v českobudějovickém dresu a po osmi letech opět v první lize. V takto nečekaných souvislostech vyjel na led obránce New York Islanders - Radek Martínek. A nutno říci, že záhy nastínil rozdíly mezi NHL a 1.NHL, zvanou nyní 1.liga.

První dějství ale nezastihlo jihočeský celek ve zrovna maximální formě. Nešťastné utkání a debakl v Hradci Králové z myslí hráčů zřejmě ještě zcela nevymizel. Mladý brankář Chábera musel zkraje čelit střelám Grmana a Tesaříka, ale pak už se otěží chopilo domácí hokejové osazenstvo. Nutno dodat, že ne docela jistě. Vyloučení ostravských plejerů totiž nedokázal využít žádný z Jihočechů, také proto, že kombinace v útočném pásmu vázla, jako konverzace na prvním rande. Největší šanci první třetiny pak zmařil skvělým homerunem Kotaška, který napálil plachtící puk na poslední chvíli za už překonaným Cháberou. Úporná obrana hostů byla systematicky vynikající, ale z převahy Českých Budějovic pramenily také fauly. Osmačtyřicetisekundovou přesilovku 5 na 3 na konci třetiny domácí ještě nevyužili, jakmile ale první vyloučený vjel zpět do svého pásma, otevřel brankový účet krásným nápřahem Peter Bartoš - 1:0.

Gól do šatny přinesl na jihočeské hokejky více klidu, ale nepříjemná obrana Ostravanů i tak nepolevovala. Navíc hosté neváhali využít každé příležitosti k rychlému brejku. Úvod druhé třetiny se obecně nesl ve znamení rozcvičky hlavního rozhodčího. Jinak si nelze vysvětlit častost jeho vylučování a následné máchání pažemi před boxem trestoměřičů. Nestejný počet hráčů na ledě ale v sobotu Jihočechům svědčil. Krásný pas brankáře Chábery našel epesního bruslaře Bartoše, jenže jeho sólo zmařil zákrokem večera dobře chytající Hamrla, který se naturalizovanému Čechovi vrhl pod nohy a hokejkou zmařil jeho blafák. O dvacet sekund později už ale ani Hamrla neměl nárok na bleskový výpad Štěpána Hřebejka, který vyjel zpoza branky a zametl kotouč do ostravské svatyně - 2:0. Pár momentů na to zvedl domácí bouřlivák Josef Štraub svou hůl tak vysoko, že poškodil frizuru obránce Karlíčka. Hlavní sudí pro takovou obličejovou úpravu ale pochopení neměl, a tak se šel Štraub předčasně sprchovat. V pětiminutové přesilovce se ale Sareze vůbec nevedlo. Domácí čtveřice nepřipustila tlak a když se výhoda jednoho muže chýlila ke konci, ukázal se poprvé v plné kráse Radek Martínek. Rozkmital své rychlé nohy, najel zprava do pásma hostů a nechytatelnou pumelicí rychlosti rakety SCUD doslova provrtal Hamrlův postoj - 3:0. Tím se uzavřela prostřední část hry.

Domácí celek asi považoval utkání za rozhodnuté, jenže ve 43. minutě chybila obrana a přihrávku v zápase vynikajícího Procházky zužitkoval střelou mezi betony Pavel Šebesta - 3:1. Hostům pak narostla křídla, které mohl hned vzápětí tupírovat mladík Květoň. Jeho oku lahodící kombinaci s Hájkem však nedokázal prvně jmenovaný zakončit do zcela prázdné branky! Svou příležitost pak za sebou zapomněl Gelačák, a tak se rozhodlo na druhé straně. Musil s Bartošem v přesilovce dobře zakombinovali a na modré osamocený Martínek neměl nic lepšího na práci, než propálit další utěšenou bombou všechno před sebou - 4:1. Druhý hrdina dne Bartoš pak chtěl svého spoluhráče napodobit, jeho ránu ale Hamrla vyrazil. Bohužel pouze před osamoceného Kropáče, který tak mohl vstřelit svůj první gól v jihočeském dresu - 5:1. Zbylých 5 minut ještě opepřil několika tresty arbitr Lacina, ale to už s ukazatelem skóre nehnulo. České Budějovice tak i podruhé doma zvítězily, po Opavě, jíž nasázeli 6 branek, si Ostrava odvezla do stejných končin v ranečku 5 kousků.

Robert Hamrla
Milan Kupka (České Budějovice) Každý soupeř, který sem přijede bude bránit, to jsme věděli, dnes to bylo navíc o to těžší, že jsme museli odčinit porážku z Hradce Králové. Ostrava dobře bránila střední pásmo a využívala naše chyby k rychlým brejkům, naštěstí jsme to dnes vůlí a větší hokejovostí dokázali urvat a myslím si, že jsme zaslouženě vyhráli.
Miloš Holaň (Sareza Ostrava): Ze zápasu jsem trošku zklamaný, protože naši hráči se dnes trochu zalekli extraligových jmen. Ze začátku jsme nějaké šance měli, nedali jsme, navíc jsme měli doslova tragické přesilové hry, a to rozhodlo.