18.02.2005, David Lukeš, statistiky Tomáš Železný

CEB - OVA 6:0 - Jasnou výhru zrežíroval Václav Prospal

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Lepší oslavu svých třicátých narozenin si ani nemohl českobudějovický útočník Václav Prospal přát. Na výhře 6:0 se podílel třemi brankami a jednou přihrávkou. Domácí tak vstoupili do série hodně jednoznačně.
Vstup do zápasu si favorizovaní Jihočeši lepší přát nemohli. Ostravané určitě plánovali ubránit nerozhodný výsledek co nejdéle a svého soupeře tak přinutit k nervozitě, ale už ve třetí minutě nabídli Budějovicím dvojnásobnou přesilovku. V ní se puku za Lakosilovou brankou chopil Bělohlav, jeho přihrávku mezi kruhy hostující obrana sice srazila, ale dotírající Jiří Šimánek pohotově baseballově ze vzduchu zavěsil na 1:0. Těsně po zkompletování počtu hráčů na ledě se z pravého křídla před Lakosila natlačil Radek Bělohlav a svůj pokus znamenající vedení 2:0 nasměroval přesně do horního růžku. Psala se pátá minuta a Budějovice se mohly radovat z uklidňujícího vedení. O chvíli později unikl Sailer, jeho střelu Lakosil vyrazil k volnému Štrbovi, ale tomu k úspěchu nepomohla ani odkrytá ostravská svatyně. Šanci ke zkorigování skóre měli Slezané téměř vzápětí. Brabenec a vzápětí chybně střídající hráčská lavice poskytli soupeři 55 vteřin dlouhou dvojnásobnou přesilovku, ale domácí jí na rozdíl od svého soka odehráli obstojně, Porubští vystřelili na Turka pouze jednou - Vrtíkův pokus od modré domácí strážce svatyně vyrazil. Jihočeši v úvodním dějství předváděli takticky perfektný výkon. Ostravští se těžce prosazovali přes střední pásmo, uhlídat domácí útočné výpady bylo často nad jejich síly. Na 3:0 zvyšoval Václav Prospal opět při přesilovce střelou mezi Lakosilovy betony, přičemž asistenci si kromě Štrby připsal i Roman Turek, v čase 15:27 najížděl na hostujícího gólmana v samostatném nájezdu opět Prospal, který byl podražen Grmanem. Sám zkušeně zakončil trestné střílení, když si opět vyhlédl slabé Lakosilovo místo a mezi jeho nohy procedil kotouč na 4:0. Poté do hostující branky zamířil Jakub Štěpánek a svému zkušenějšímu kolegovi byl důstojnou náhradou.

Ve druhém dějství Jihočeši s vědomím bezpečného náskoku polevili, naopak Ostravané si uvědomili, že s podobnou by ztratili čest a sebevědomí. Rychlejší krok a pevnější ruka jim přinesly střelecké pozice, jako například dva pokusy od modré Lukáše Chmelíře ve 23. minutě, Turek byl ovšem pozorný. Na druhé straně zahrozil z brejku Hřebejk, jeho projektil ale prosvištěl těsně vedle pravé Štěpánkovy tyčky. Při vyloučení Štrby ve 24. minutě se zastřeloval opět Chmelíř, těsně po Štrbově návratu na led Janeček z kruhu pro změnu nalezl Turkův klín. Volnější tempo druhého dějství prokládaly Budějovice semtam přečíslením, hosté kontrovali většinou pokusy z dálky, ale vzhledem k tomu, že domácí obrana znamenitě před Turkem čistila prostor, k čestnému úspěchu Ostravanů to nevedlo. "Gólovou nudu" druhé třetiny tak ukončili Prospal s Dvořákem. Při vyloučení Kotašky dokázali Jihočeši soupeře za Štěpánkovu klec zatlačit i ve čtyřech, zpětnou přihrávku zpoza branky na zadní tyč umístil Radek Dvořák přesně. Do kabin se tak šlo za stavu 5:0.

Jestliže po první třetině měli hosté ještě teoretickou naději na zvrat zápasu, při nástupu hráčů na led před třetí třetinou bylo jasné, že těchto dvacet minut bude posledních. Budějovice na tempu nepřidaly s touhou ušetřit co nejvíc sil, Ostravští se sympaticky tlačili dopředu, ale o čisté konto Turka ne a ne připravit. Mezi střelecké pokusy Prospala, Roba a Gýny se vměstnal Šebestův únik po křídle zakončený ranou do Turkových chráničů. Dávku vzrušení přineslo Holíkovo vyloučení ve 48. minutě. Obléhání branky kmenového hráče vsetínské juniorky Štěpánka přerušil aktivní Lukáš Chmelíř svým únikem, ale na mimořádně koncentrovaném Turkovi si znovu vylámal zuby. Poslední branková situace přišla v 53. minutě, kdy po přihrávce Štrby a přiťuknutí Dvořáka uzavřel na 6:0 křížnou střelou oslavenec Václav Prospal a parádně tak oslavil třicáté narozeniny. Cíl hostů v posledních minutách byl jasný - pokusit se vstřelit branku Romanu Turkovi. Tomu jeho spoluhráči k čistému kontu zodpovědně pomáhali, nicméně nakonce přece jen mohlo uhodit. Hbitý Pavel Šebesta ale v 55. minutě sám před obrem v domácí kleci selhal. České Budějovice si tak vstup do play-off vychutnaly jasnou výhrou v poměru 6:0.

Jakub Štěpánek
J. Jandač (HC ČB): "Základ k dnešnímu vítězství jsme položili v první třetině, pomohla nám využitá přesilovka pěti proti třem. Pak jsme přidali další branky a mohli si dovolit trochu povolit a šetřit síly na další program."

V. Stránský (Sareza): "Začali jsme ustrašeně, domácímu celku pomohla dvojnásobná přesilovka. První třetinu jsme hráli bojácně s vědomím síly soupeře. Bohužel posledních čtrnáct dní nám chybí šest až osm hráčů. Kluci toho už mají plné zuby. Nicméně síla obou mužstev je rozdílná. Zítra pravděpodobně začne v brance Štěpánek."