16.09.2005, Tomáš Zetek, Tomáš Kučera

CEB - PCE 3:2 - Jihočeši stále bez porážky

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Ze souboje dvou doposud neporažených celků se v Budvar aréně radovali po velmi kvalitním výkonu hokejisté Českých Budějovic. Ve velmi vyrovnaném utkání měli vždy o gól navrch domácí. Tímto rozdílem zápas také skončilo, když rozhodující trefu zařídila čtvrt hodiny před koncem posila ze Slavie Milan Kopecký.
Duel vítěze extraligy proti vítězi první ligy a zároveň dvou dosud neporažených celků sliboval poutavou podívanou a tyto předpoklady vrchovatě naplnil. Domácí po nemastném a velmi spoře osoleném domácím zápase s Třincem ukázali, jak mocně zapracovali na souhře, a Perníkáři se nestačili divit. V první třetině červení doslova ovládali led a Lašák musel několikrát dokazovat své kvality. Poprvé ve 4. minutě, kdy velice aktivní Hüblova formace uzamkla hosty v pásmu a Šimánek hodně zpytoval svědomí po neproměněné šanci. Nakonec si technicky vybavený Jihočech nemusel lát dlouho. V 7. minutě po vyloučení Havíře sehrálo Hüblovo přesilovkové komando krásnou akci, na jejímž konci nemohl Šimánek jinak, než zacílit do odkryté svatyně - 1:0. Tlak domácích pokračoval, Jihočechům se dokonale dařilo rozvracet pardubické útoky již ve středním pásmu a z toho pramenily i další šance. Největší z nich měl Kamil Brabenec, který po Harantově pasu uháněl sám na Lašáka, ale slovenský reprezentant zasáhl vyrážečkou s klidem krotitele hadů. Další možnost měl Sailer, který ukličkoval hned tři soupeře, ale jeho projektil skončil taktéž na slovenském vratárovi. Hosté hrozili jedině střelami z velké vzdálenosti a s těmi si na jistého Cháberu přijít nemohli. Korunu svému nevýkonu v prvním dějství nasadily Pardubice v přesilové hře na konci třetiny, kdy dvě největší šance měli domácí.

Trenér Martinec své ovečky v šatně zřejmě řádně probral, protože na led nastoupilo poněkud jiné mužstvo než to, co se odbelhalo po první třetině do kabin. Perníkáři začali napadat domácí již v obranném pásmu a i když se jim kombinace příliš nedařila, hra se znatelně vyrovnala. Ošemetné situace se z ledu vytratily, a tak se urodilo z celkem nenápadné akce. Probíhala 29. minuta zápasu, když Mrázek od modré čáry opětovně zkoušel Cháberovu pozornost, mladý brankář tentokráte nezasáhl zcela jistě a odražený kotouč velezkušeně dovezl do branky Blažek - 1:1. Červení si rázem s hráči v "reklamních tričkách" nevěděli rady, ale Chábera při akcích Cetkovského i Kántora napravil své předchozí drobné zaváhání. Na druhé straně hned po návratu z trestné lavice nebezpečně pálil Krátoška, leč Lašák opětovně vytáhl horký kaštan z ohně. Blížil se konec třetiny a nabuzené publikum se již podvědomě připravovalo na prozatimní remizové klobásky. Pardubičtí však podvakráte sáhli do ranku nedovolených zákroků a nabídli Jihočechům dvojnásobnou přesilovku. Českobudějovická letka ždímala hosty v pásmu dobrých 40 vteřin, až se odhodlal ke střele Kutlák a jeho projektil dostal z dosahu Lašáka šikovnou tečí Veselý - 2:1. Zlínský střelec tak oslavil svůj první "jihočeský" gól a mohl spokojeně odejít do kabin.

Jak gólově druhá třetina skončila, tak třetí začala. Naneštěstí pro domácí však na jejich úkor. Drobné zaváhání obrany dokázal znamenitě využít střelec Čaloun, který svůj zabijácký instinkt při nájezdu z pravé strany nemohl dokázat výmluvněji než střelou podél Cháberových betonů - 2:2. Hosté ucítili šanci, nedá se říci, že by se vrhli do útoku, ale bylo znát, že jejich sebevědomí roste. Přítrž tomuto dění však učinila 45. minuta. Lehce šokovaní domácí potřikráte zkoušeli propálit Lašáka, až se to Kopeckému podařilo, to už však z branky po kontaktu Hübla a vlastního obránce Lašák nechtěně odklouzal - 3:2. Hosté se od té chvíle pokoušeli s výsledkem ještě něco provést, ale jejich snaha byla křečovitá jako humor na TV Nova. Naopak to byli domácí, kteří mohli své vedení zvýšit. Šance Haranta, Krátošky a zejména Hudece, po jehož střele do boční síťky už polovina stadionu křičela gól, ke změně stavu nevedly. Domácí po precizním výkonu pobrali všechny tři body, hosté měli cestou z jihu o čem přemýšlet.

Jan Čaloun
Milan Kupka (České Budějovice): "Věděli jsme, že soupeř má velmi kvalitní tým, což dnes plně potvrdil. My jsme hráli aktivně z obrany a předvedli celkově velmi dobrý výkon. Důležité bylo, že jsme využívali přesilové hry a naše vítězství proto bylo zasloužené."

Jiří Šejba (Pardubice): "V úvodu jsme zaspali, zatímco domácí byli jasně lepší, dobře bruslili, přečíslovali nás, ale dali jen jeden gól. Od druhé části jsme předváděli jednodušší hokej a obraz hry se změnil. Bohužel v 16. minutě přestala fungovat herní disciplína a ve zbytečném oslabení tří proti pěti jsme inkasovali. Ve třetí třetině byla ještě reálná šance, ale Budějovice nám v přečíslení znovu utekly. Závěr byl z naší strany křečovitý, těžko jsme se dostávali do útočného pásma."