17.08.2003, Antonín Vansa, Milan Dvořák

CEB - PLZ 2:0 - Nedobytnou tvrz uhájil Hudáček

Skutečnou libůstku nabídli v neděli Budvar aréně hokejisté HC České Budějovice a Lasselsbergeru Plzeň. Před výbornou kulisou hraný zápas nakonec zvládli lépe domácí hráči a především díky perfektnímu Vladimíru Hudáčkovi poslali Západočechy na 135 kilometrů dlouhou pouť domů, aniž by jim povolili jediný střelecký úspěch.
Úvod zápasu přitom nijak útočnou podívanou nesliboval. Oba celky sice rozehráli partii ve velkém stylu, ale ve velmi rychlém tempu se prokousávaly k první šanci až do 6.minuty. Plzeňský Hurtaj však svým bekhendovým pokusem mnoho starostí nenadělal. Za necelou minutu už si lépe počínal divoký Důras, který svou dělovku nasměroval do plastronu českobudějovického gólmana, jenže o jedenáct vteřin později zbytečně fauloval a nabídl tak Jihočechům první početní výhodu v zápase. Domácí působili v přesilové hře značně nervózním dojmem a k první šanci se dostali až po jejím uplynutí, když v čase 8:22 dobře pálil bek Babka, jehož ránu zastavila až přilba v brankovišti stojícího Výborného. Výhoda jednoho muže v poli na druhé straně naopak nastartovala západočeský tým. Ve 13.minutě ztlumil těžkou ránu Vobořila na prsou Hudáček a dobře si počínal i při střeleckém pokusu obránce Kubeše, který jej nedokázal prostřelit téměř z kroku. Poslední příležitost k tomu, pohnout s ukazatelem skóre měl v posledních okamžicích první části plzeňský Sedlák. Z Finska navrátivší se Pavel Vosřák mu naservíroval kotouč před prázdnou klec, mezinárodní scénou protřelý útočník jej ale nenasměroval mezi tři tyče.

Scénář prostřední část nadepsal rychlonohý Bartoš, jehož ránu od modré čáry Barta rozklekem zlikvidoval. Aktivnější Jihočeši mohli skórovat i ve 24.minutě, kdy brankář Hudáček oslovil dalekonosným pasem mladého Hřebejka, ale plzeňský strážce svatyně jeho pokus zneškodnil a podobně si počínal i poté, co Hřebejkovi nabídl svou hrubkou šanci složit reparát Vobořil. Západočeši se z tlaku na chvíli vymanili až ve 26.minutě, kdy motala domácí obraně hlavy trojice Dvořák - Krátoška - Sedlák. Ve neuvěřitelné pohodě chytající Hudáček však náporu odolal. Zahanbit se na druhé straně nenechal ani Barta a ustál šance Ondřeje, Roba i Bartoše, který se na něj dokonce řítil od modré čáry sám. Ve 30.minutě však už byla kouzla plzeňského čaroděje Libora Barty zbytečná. Nenápadně vypadající akci završil útočník Škoda rychlou bekhendovou střelou, na níž nedokázal gólman Lasselsbergeru zareagovat - 1:0. Vstřelená branka ještě více posílila sebevědomí domácích borců a jejich střely volaly po druhé trefě. Babkova bomba ve vlastním oslabení šla jen těsně nad a Štrbova individuální akce hned po vhazování jen dokumentovala, že s českobudějovickými hráči nijak neotřásla příležitost, k níž se náhodně dostal Andrašovský. Ve 36.minutě roztleskala halu v červenobílá cizinecká legie, reprezentovaná Peterem Bartošem a Stanislavem Jasečkem. Jejich přesilovkové pokusy Barta s obtížemi neutralizoval. Plzeň vrátila do hry obrovská chyba Luboše Roba, který na útočné modré ledabyle přihrával Jasečkovi a vybídl tak k samostatnému nájezdu Andrašovského. Jenže Hudáček pohotovým zákrokem rukavicí odsoudil pokus slovenského reprezentanta k zapomnění. S Jihočechy zjevně vidina ztráty nadějného vedení otřásla a náhle důraznější Plzeň osahávala vyrovnání. Ve 39.minutě z dobré pozice nepřekonal Hudáčka Sedlák, a i za třicet vteřin kraloval ve vzájemném souboji českobudějovický fantom.

V závěrečné třetině domácí zadáci dokonale uzamkli vlastní obranné pásmo a po patnáct minut se musel Vladimír Hudáček v brankovišti nudit. Naopak Libor Barta si ani v poslední dvacetiminutovce nemohl na nedostatek práce stěžovat. Ve 43.minutě do něj zblízka namířil svou střelu Bělohlav a za čtyři minuty si na něj nepřišel ani Michal Vondrka, jenž pro závěrečnou část nahradil Květoně. Ve 49.minutě se už viděl ve střelecké listině zapsán David Nedorost, poprvé jeho šikovná teč minula o centimetry Bartovu klec, následnou střelu zkušený brankář pohotově lapil. Jenže zárodky požárů ve třetí třetině hasil Barta úspěšně jen do 52.minuty. jeho hlasité pokyny nevzali plzenští beci vážně a tak je zle ztrestal Šimánek. V rohu kluziště převzal přihrávku od tísněného Bělohlava, perfektním slalomem si nabruslil před bývalou pardubickou jedničku a bekhendovou střelou pod víko nezaváhal - 2:0. Libor Barta zůstal dlouho stát s hlavou v dlaních a nejlépe tak vykreslil zklamání, které se západočechů zmocnilo. Snížit sice ještě mohl jinak neviditelný Josef Straka, ale při pokusu z pravé strany měl poněkud vychýlenou mušku a lépe se nevedlo ani Aleši Krátoškovi, jehož hezkou přihrávkou našel Výborný. Důrazný Babka se skvěle vrátil a zbavil ještě loni hráče mistrovské Slavie kotouče. Plzeň se tedy nakonec neradovala ani z branky a to jí ještě mohl více srazit k zemi Sailer. Jeho skákavá střela sice Bartu překvapila, ale nepřekonala.
Jihočeši se tak vrátili do čela skupiny "A".

Vladimír Caldr (Č.Budějovice): Sehráli jsme dosud nejkvalitnější přípravný zápas, kdy utkání mělo skutečně extraligové parametry. Situace kolem postupu nás ale zatím netrápí, stále platí to, že chceme vidět v akci mladíky, z nichž bych dnes rád vyzdvihl trojici Hřebejk-Nedorost-Škoda.

Rostislav Čada (Plzeň): Dnes byl k vidění skvělý hokej s velmi dobrým nasazením, s jehož výsledkem museli být budějovičtí fanoušci spokojeni.. Domnívám se, že jsme odehráli zatím nejnáročnější zápas sezony. My jsme postavili kompletní sestavu, prohráli jsme 0:2 a z toho důvodu jsme nespokojeni.