23.09.2011, Roman Šperňák

CEB - SLA 3:2 - Rozhodnutý zápas končil dramatem. Body zůstaly doma

Č. B u d ě j o v i c e - Jihočeši sehráli druhé z trojice domácích utkání v řadě a podruhé za sebou se radují ze zisku tří bodů. Tentokrát porazili Slavii Praha. Po dvou třetinách prakticky rozhodnuté utkání však hostující Slavie dokázala dvěma brankami zdramatizovat a v závěru se hráči HC MOUNTFIELD o výsledek strachovali. Jako rozhodující se nakonec ukázal gól Romana Pšurného, jenž se prosadil dorážkou na brankovišti.

V Českých Budějovicích v nové sezóně padají rychlé góly a fanouškům se nevyplatí přijít do Budvar Arény pozdě. Jenže zatímco v úterním duelu se už v první minutě radovali hosté z Třince, v duelu se sešívanými Slávisty šli do rychlého trháku hokejisté domácího MOUNTFIELDu. Nedůraz v okolí Kopřivova brankoviště využili zpoza branky přihrávající Milan Gulaš a mezi betony přesně mířící Lukáš Květoň - 1:0. Rychlá budějovická trefa jakoby udala ráz celé první třetině, neboť Pražané se dostávali do tempa velice těžko.

K rozproudění jim nepomohla ani přesilovka v 6. minutě po vyloučení Vydareného, ani propadnutí MOUNTFIELDu ve středním pásmu v 10. minutě, kdy nájezd dvou na jednoho nevyužila dvojice Čermák - Sklenář. Lekci v produktivitě předvedli svému soupeři domácí Rudolf Červený, který bekhendem v 17. minutě nacentroval před branku, a hbitý David Kuchejda, jenž pohotově namířil nad Kopřivovo rameno - 2:0. Dvoubrankový náskok byl pro Budějovické balzámem pro první přestávku a nezměnila na tom nic ani šance Jiřího Doležala, jenž před sirénou nedokázal zamést touš do odkryté klece.

Těžko říci, zda Slávisté v Praze nastupovali do autobusu levou nohou, ale ani druhá třetina nepatřila k tomu nejlepšímu, co v novorozené sezóně zatím předvedli. Ve 23. minutě dopustili další dýchánek v okolí své branky a vyrezultovala z toho dvojí dorážka důrazného Romana Pšurného - 3:0. Poté ještě domácí pohrdli dvěma přesilovými hrami, přesto nadále určovali děj zápasu.

A ten se dá shrnout takto - ve zbytku prostředního dějství se hosté těžkopádně snažili tlačit dopředu, ovšem většinou bez nebezpečného zakončení. Pečlivě bránící Jihočeši čekali na své příležitosti a vyráželi do nebezpečných brejků. Miroslav Kopřiva se měl co ohánět a ve dvou případech si musel vyslechnout zvonivé vibrace za svými zády. Ve 34. minutě v nájezdu dvou na jednoho mířil do levé tyčky Rostislav Martynek a o tři minuty později prověřil pevnost té pravé Martin Podlešák, jehož oslovil luxusní pobídkou Mikeska. Při druhém odchodu do kabin by na hosty z Prahy vsadil asi jen málokdo.

Přesto stratég Vladimír Růžička dokázal svůj tým nabudit a do poslední dvacetiminutovky nastoupila úplně jiná Slavia. O poznání lepší pohyb, větší důraz a agresivní napadání vedly k tomu, že se začalo hrát víc na budějovické polovině. Pokud chtěli Sešívaní pomýšlet na úspěch, museli co nejdříve skórovat. A to se jim beze zbytku povedlo. Po rychlém přečíslení ve 44. minutě do prázdné branky dorážel Pavel Kolařík - 3:1. Do té doby poměrně jasná partie dostala zajímavou zápletku. Pražané jasně vycítili svou šanci, jenže k jejich smůle se v následujících šesti minutách hned tři jejich borci ocitli na lavici hanby a byť se ve všech případech hosté ubránili, promrhali důležitou pasáž zápasu.

Přesto dokázali udeřit do stolu i podruhé. V 51. minutě potrestal laxnost Pšurného při rozehrávce Tomáš Svoboda, jenž pohotově zakončil za bezbranného Kováře - 3:2. Výběru Vladimíra Růžičky tak zbývalo stále dost času a před Kovářovou brankou začínalo hořet. V 55. minutě fantastickým postřehem vytěsnil lapačkou mimo tři tyče jedovku Karla Svobody. V poslední pětiminutovce navíc Pražané hráli dvě přesilovky. Několikrát zahrozili, ovšem srdnatě bojující Jihočeši se ubránili. Poslední minutu takticky uhráli na polovině soupeře, takže hosté ani nestihli odvolat Kopřivu k závěrečné power-play.

MOUNTFIELD si tak připsal druhou domácí výhru v řadě, byť k ní nakonec musel vyplýtvat víc sil, než by se po půlce zápasu zdálo. Hosté z Prahy naopak mohou litovat, že aktivní pohyb, jakým se prezentovali na konci, nevyloudili ze svých údů a trupů i v prvních čtyřiceti minutách. Pak mohli z Budějovic odjíždět s bodovým ziskem.

Jakub Sklenář
František Výborný (České Budějovice): "Dvě třetiny jsme kontrolovali hru, byly tam i další šance, útočníci na obou stranách je ale nevyužili. Slavia hrála v klidu, protože má šest bodů a gól v úvodu třetí třetiny ji nakopl. Za stavu 3:2 bylo pro nás těžké se bránit, zvláště když jsme hráli v oslabení, proto jsme rádi, že jsme to ustáli."

Jiří Čelanský (Slavia): "Po rychle inkasované brance jsme se 40 minut nemohli dostat do naší hry. Tu se nám podařilo praktikovat až od třetí třetiny a byli jsme odměněni dvěma góly. Na vyrovnání to bohužel už nestačilo."