16.09.2006, David Lukeš, Roman Šperňák

CEB - SLA 3:2sn - Prémiový bod za výhru v nájezdech

Č e s k é B u d ě j o v i c e - Dva dny, dva zápasy, dvě výhry po normální hrací době. Včera HC Mountfield porazil Energii Karlovy Vary v prodloužení, dnes udolali Jihočeši pražskou Slavii až v samostatných nájezdech. Jako jediný dokázal penaltu proměnit Viktor Hübl, v zápase docílil svého již druhého gólu a stal se hlavním strůjcem vítězství HC Mountfield.
Druhé těžké utkání během dvou dnů sehráli Jihočeši na svém ledě. Po Karlových Varech zavítala do jihočeské metropole Slavia Praha a očekával se ještě těžší zápas, než byl ten páteční. Úvod však překvapil. Na domácích nebyla znát únava ze včerejšího utkání a v první třetině byli lepší než jejich soupeř. Měli i více šancí. Hned v 7. minutě mohl poprvé rozjásat z poloviny zaplněnou halu Brabenec, jenž nastoupil na křídle nově složeného útoku Brabenec – Šimánek – Hudec. Odkrytou branku však netrefil. Zajímavé věci se děly mezi 10. a 12. minutou. Nejprve trefil tyč Gřegořek, poté v oslabení ujížděla dvojice Pražanů Žižka a Vlasák a nakonec ve 12. minutě neprostrčil puk za Fraňkova záda nadvakrát Brabenec. Dominovali brankáři. Ten českobudějovický své mužstvo výrazně podržel v závěru třetiny, kdy se hosté dostali do prvního tlaku díky dvěma přesilovým hrám. Nejvíce se Turek zapotil u příležitosti Žižky, který z několika metrů nikým neatakován nedal. Třetinu potom zakončila výtečná střela Tomana, ale Franěk se opět vyznamenal.

Druhá třetina nezačala v takovém tempu, v jakém skončila ta první. Kromě šancí Šimánka a Sobotky se téměř do poloviny utkání nic nedělo. V 10. minutě ale dostali hráči HC Mountfield výhodu přesilové hry a tu dokázali využít. Dobře zakombinovali. Petr Sailer dvakrát nahrával Gřegořkovi na modrou čáru a ten dvakrát střílel mimo. Jihočeši zachytili puk v pásmu, který se opět dostal k Sailerovi. Českobudějovický kapitán tentokrát křížnou nahrávkou přes celou šíři kluziště našel úplně volného Viktora Hübla, jehož střela z první propálila Fraňka – 1:0. Přehlídka šancí domácích pokračovala i nadále. Hosté nemohli chytit tempo hry a do větší příležitosti se do konce druhé dvacetiminutovky již nedostali. Jejich střely bezpečně likvidoval Turek. Na domácí straně naopak zaujal únik Veselého nebo Kotrly a poté šance z 38. minuty, kdy Veselý tvrdě vystřelil a Hřebejk nedokázal vyražený puk uklidit za Fraňka.

Co se českobudějovickému útočníkovi nepovedlo v prostředním dějství, vynahradil si v závěrečné části. Prosadil se útok mladíků. Za brankou vybojoval puk Gulaš, přistrčil Mertlovi a ten našel najíždějícího Štěpána Hřebejka. Následovalo krátké zpracování a prudká střela. Domácí vedli v čase 44:47 již 2:0 a zdálo se, že mají vyhráno. Opak byl pravdou. Hned o 32 vteřin později bylo sníženo. Divíšek objel branku a dobržďující Michal Sup tečoval kotouč bruslí za Turkova záda. Rozhodčí Blecha dlouho diskutoval o situaci s videorozhodčím a nakonec branku uznal – 2:1. Vypadalo to, že domácím došly v závěru zápasu síly po náročném programu, který museli narozdíl od pražské Slavie absolvovat, a hosté je přehrávali. V 51. minutě bylo srovnáno. Exbudějovický Vondrka přihrál Tomáši Vlasákovi a nájezdový mág z loňského semifinále zvedl puk z metrové vzdálenosti k horní tyčce branky – 2:2. A nebylo to všechno. V 54. minutě hosté mohli vést. Sobotka využil přesilovku, ale naštěstí pro domácí se Divíšek zapomněl v brankovišti, a branka proto nemohla platit. Závěr se dohrál v režii hostujících hráčů a šlo se do prodloužení.

V něm se ani jeden celek neprosadil. Blíže ke gólu měli domácí. Hráli přesilovku po faulu Žižky na Štěpána Hřebejka. Zopakovat úspěšný kousek z pátečního zápasu se jim však nepovedlo. Pro Jihočechy se rozhodovalo v nové disciplíně. Na řadu přišly nájezdy. Jako první se rozjel na Turka Vlasák, ale potvrdil, že v této sezoně se mu zatím v nájezdech nedaří. Zkusil kličku do bekhendu a nedal. Jako druhý jel ze slávistů Sobotka a vedl si podobně jako jeho zkušenější kolega. Stejně dopadl i Červenka, a protože Viktor Hübl na straně hokejistů HC Mountfield ukázal pevné nervy, získali plusový bod domácí.

Lukáš Endál
Milan Kupka, asistent trenéra HC Mountfield: Zápasy se Slavií jsou pokaždé těžké, protože je to velmi zkušený a kvalitní celek. Je škoda, že jsme neudrželi nadějné vedení 2:0, ale přesto musím naše hráče pochválit za výkon, který předvedli.

Ondřej Weismann, asistent trenéra HC Slavia Praha: Naše hra je až příliš komplikovaná a mužstvu se pak nedaří. Hráče chci dnes pochválit za to, že i když jsme prohrávali už 0:2, bojovali a nakonec dokázali dotáhnout zápas až do nájezdů. S bodem jsme spokojeni.