12.08.2008, Michal Špírek

CEB - SLA 4:2 - Jihočeši přehráli v poháru Slavii

Č. B u d ě j o v i c e - Povedlo se. HC MOUNTFIELD porazil ve třetím utkání letošního ročníku Tipsport Cupu mistrovský celek pražské Slavie. Na druhé ledové ploše Budvar Arény šli domácí do vedení brankou Jána Muchy. Hosté pak během minuty otočili ve druhé třetině vývoj utkání, ale nakonec se přeci jen radovaly České Budějovice. Výhru 4:2 zařídil rozdílovým gólem Veselý a poté pečetil proměněným trestním střílením Radek Duda.

Utkání Tipsport Cupu předcházela na druhé ledové ploše Budvar Arény minuta ticha za nedávno zesnulého českobudějovické rodáka a skvělého hokejistu, Františka Tikala.
Po počáteční vyčkávací hře se k aktivitě jako první odhodlali Českobudějovičtí, když při vyloučení Jebavého nebezpečně pálil Havran. Velkou šanci poté neproměnil Sailer, když nedokázal najít skulinku v postoji brankáře Dominika Furcha. To slávistům se první přesilovka vůbec nevyvedla a Humlův dvouminutový trest neodměnila ani jedním vážnějším střeleckým pokusem.
Už při hře pět na pět poté nejprve nevyužil Červenkovu nahrávku Čermák, když jen nastřelil Turka v bráně domácích. Na druhé straně trefil Poživil táhlou střelou ze strany tyč!
A poté co ani Mertl nedokázal v čase 19:30 přehodit poslední překážku, která bránila puku k rozvlnění síťky, Furchův ležící beton, šlo se do kabin za bezbrankového stavu.

Druhé dějství již přineslo i branky. Ve 23. minutě přenechal Veselý puk za sebe Jánu Muchovi, a ten nekompromisně napálil touš do sítě - 1:0.
Při vyloučení Radka Dudy se poté zadařilo i slávistům, když se ze skrumáže dokázal prosadit střelou po ledě Jiří Doležal - 1:1. A o padesát vteřin později již Pražané vedli. V oslabení totiž ujel Roman Červenka a bekhendem překonal Turka - 1:2.
O vyrovnání se pak nejdříve pokoušel Vak, ale Furch jeho střelu z otočky vytěsnil ramenem. Ale v čase 33:21 se již trefil, právě po spolupráci s Vakem, Jindřich Kotrla. Položil si Furcha na led a bezmocného brankáře přehodil - 2:2.
Před koncem druhé třetiny ještě tečoval nahození Kadlece před Turkem Červenka, ale brankář domácích ztlumil puk na betonech.

Ve třetí třetině hájili svá brankoviště opět Turek a Furch, což bylo zvláště v případě domácího brankáře překvapivé. Před utkáním totiž trenér Bokroš avizoval, že do utkání zasáhne i druhý brankář Kovář. I z tohoto kroku bylo patrné, že Jihočeši chtěli utkání vyhrát.
Hned po deseti sekundách mohl vstřelit branku svého týmu Huml, který dostal pěknou přihrávku mezi slávistické obránce, ale Furch zakončení vykryl. Ale ve 42. minutě už byl brankář Slavie pokořen, když ho nadvakrát překonal Ondřej Veselý a dostal tak svůj tým do vedení - 3:2.
Rozlet hráčů MOUNTFIELDU mohlo zastavit vyloučení jejich útočníka Milana Gulaše, ale pražští hráči se nedokázali usadit v útočném pásmu a vůbec Turka neohrozili. A v plném počtu znovu pokračovaly v aktivní hře Budějovice.
V čase 49:35 byl v úniku faulován Tomáš Vak a rozhodčí nařídili trestné střílení. K jeho exekuci se postavil Radek Duda, před Furchem jemně zakvedlal pukem a poté suverénně trefil místo nad Furchovým ramenem - 4:2. Duda si tak připsal premiérovou trefu ve svém novém působišti.
V 51. minutě prozkoušel pozornost domácího brankáře po dlouhé době slávistický hráč, konkrétně Vašíček, ale Turek jeho pokus udržel. To ale bylo od svěřenců trenérů Růžičky a Kalouse vše, i přes nepříznivé skóre českobudějovické hráče nevystavili žádnému tlaku, a tak se utkání již jen v poklidu dohrávalo.

Ernest Bokroš (HC MOUNTFIELD): Vítězství si velice vážím, protože pořád trvá, že Slavie je úřadující mistr. Důležitější však je, že zápas měl velmi vysoké tempo a po Vrchlabí to bylo další utkání, které se hrálo ve vysokém tempu. Dnes se nám tam podařilo i dost pěkných věcí. Měli jsme spoustu krásných šancí, které jsme ale ještě neproměnili. Nakonec jsme vítězství nějak udolali. Bylo tam více pozitiv než negativ. Byly tam však stále i věci, na které budeme muset klást důraz.

Jiří Kalous (HC Slavia Praha): Domácí zaslouženě vyhráli, hráli útočněji, nám se v ofenzivě nedařilo. Poté, co nám Budějovice utekly o dvě branky, jsme se již nebyli schopni dotáhnout. Bylo znát, že jde o přípravu, z naší strany to bylo ještě takové neučesané. Hra ale měla spád, šance byly na obou stranách, ale domácí dali o ty dvě branky navíc.