18.11.2007, Roman Šperňák, Tomáš Zetek

CEB - SPA 2:4 - Pražané vrátili HC MOUNTFIELD porážku z vlastního ledu

Č. B u d ě j o v i c e - Série tří vítězných zápasů HC MOUNTFIELD končí. Jihočeši narazili na zdatného soupeře a poprvé v sezoně prohráli na vlastním ledě v základní hrací době. Jejich pokořitelem byla Sparta Praha, která přijela na jih Čech s náhradníkem v bráně Šteflem. Ten se však ukázal jako zdatná překážka pro domácí střelce a překonal ho jen Jindřich Kotrla a Jiří Šimánek. Na bodový zisk to bylo málo.

Úvod duelu vyzněl jasně pro domácí. Zahřívací kolo pro Štefla obstarala rána Vaka od modré čáry. Martin Štefl nastoupil do sparťanské branky i přesto, že Pražané angažovali v týdnu na místo zraněného Duby Martina Altrichtera, který ještě před pár dny vypomáhal právě na jihu Čech. Po dohodě klubů však nesměl v nedělním duelu nastoupit.

To českobudějovický Roman Turek je stabilní jedničkou svého celku, což potvrzoval při početních výhodách Sparty. Postupně šli na lavici hanby Veselý, Frolo a Brabenec, ale mistr světa z Vídně 1996 si připsal nejtěžší zákrok až v 15. minutě při střele Langhammera ze dvou metrů.

Při hře pět na pět byl lepší HC MOUNTFIELD, ale vyloženou šanci si nevypracoval. Štefla vyzkoušeli v přesilovce od modré Toman a Vydarený, ale ani jejich, ani Veselého dorážka se neujala. Poprvé se šlo do šaten za bezgólového stavu.

Druhé dějství se otevřelo divácky hodně atraktivně. V čase 21:27 napálil puk kolem Turkova ramene do sítě Martin Štrba - 0:1. Ani ne minutu nato HC MOUNTFIELD odpověděl. Od hrazení centroval Vak a jeho skákající pokus poslal obloučkem nad padajícího Štefla Jindřich Kotrla - 1:1. Ještě ani neutichla radost zaplněné Budvar Arény z vyrovnání a Jihočeši skóre otočili. Sailer poslal puk do jízdy Jiřímu Šimánkovi a bezchybný blafák poslal vytáhlý forvard domácích za Šteflova záda - 2:1.

Jihočechy otočení výsledku nabudilo, ale Sparta se zlomit nenechala. Naopak. Domácí sice měli častěji puk na holích, ale to na nebezpečnosti pražských výpadů nic neubíralo. Důkaz přišel ve 33. minutě, kdy po Štrbově dobré práci dorážel puk do odkryté klece Jakub Langhammer - 2:2. Ještě před tím pálil ze tří metrů do Štefla Kůrka. Do kabin se šlo i podruhé za vyrovnaného stavu.

Rozuzlení v sobě skrývala třetí část atraktivního duelu. Hodně horko bylo domácím při vyloučení Hřebejka. Kotrla totiž ztratil v obranném pásmu hůl, ale ani dvojnásobnou přesilovku Pražané nevyužili. Netík Turka neobelstil. Vyrovnaný hokej sliboval nervydrásající koncovku, která odstartovala v 51. minutě. Drtivý tlak první útočné formace HC MOUNTFIELD rezultoval v obrovské šance Hudece a Brabenece, ale puk se za čáru nedostal.

A tak přišel úder na druhé straně. Tomáš Netík ujel po levé straně a nad padajícím Turkem poslal kotouč pod horní tyčku klece - 2:3. Jihočechy tato branka nesložila, ale na Spartě bylo znát, že vede a už se nebude nikam zbytečně tlačit. Z ojedinělého tlaku se opět mohl prosadit nejlepší hráč hostů Netík, ale kličku nedotáhl.

Poslední čtyři minuty normální hrací doby byly v režii domácích a když minutu a půl před koncem odvolal trenér Jandač z branky Romana Turka, před Šteflem bylo horko. Sparťanský náhradník vytasil nejlepší zákrok večera proti dorážce Viktora Hübla, jehož střela mířila do odkryté klece. Hostující gólman tygřím skokem uchránil Spartu.

Výsledek pečetil minutu před koncem přímo z buly gólem přes celé hřiště do opuštěné klece HC MOUNTFIELD Petr Nedvěd - 2:4.

Martin Štefl
Milan Černý (Budějovice): Vyhrálo mužstvo, které mělo více štěstí. Velice nás mrzí neproměněné šance, ať již ze druhé třetiny nebo ze samotného závěru zápasu.

Marian Jelínek (Sparta): Utkání bylo zajímavé a mělo nadprůměrnou kvalitu. Jsem rád, že po posledních nezdarech ukázal náš tým svou sílu. Přivést v současnosti tři body z Budějovic je velký úspěch. Potěšil nás mladý Štefl, jenž ukázal, že je velice talentovaným brankářem.