15.10.2002, Milan Dvořák, Radek Vokál

CEB-SPA 4:2: Velký obrat ve třetí třetině přinesl výhru nad Spartou!

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Velkolepě začali Budějovičtí týden, ve kterém se doma představí hned třikrát. V dohrávce 2. kola prodloužili výhrou nad Spartou sérii bez porážky již na čtyři utkání. Pražané přijeli do Budvar Arény s pozměněnou sestavou, která měla přispět k ukončení sparťaské mizérie. Pražané vedli již 2:0, domácí ale dokázali utkání otočit, když Štrbovu vyrovnávací a Sailerovu vítěznou branku dělila necelá minuta. Bartoš už jen pečetil do prázdné branky. Jihočeši se doma představí i v pátek a v neděli, v úterý pak jedou do Prahy k odvetě dnešního zápasu.
Od úvodního vhazování se hrál v Budvar Aréně rychlý a útočný hokej. Předváděná hra během celého zápasu byla pastvou pro oči hokejového fanouška. Oba týmy měly hned na začátku možnost přesilové hry, úvod byl ale záležitostí obran která nepustila útočníky ani ke střele. První vážnější akce už skončila gólem: Branda naservíroval puk zpoza branky před Hudáčka, odkud jej do sítě pohodlně dopravil Michal Broš - 0:1. Domácí získali následně na 26 vteřin výhodu dvou hráčů v poli, nedokázali ji ale využít. Oba týmy kombinovaly a přečíslovaly soupeře, chyběla ale koncová přihrávka nebo štěstí v zakončení. Další nebezpečnější akci si Sparta vytvořila až v 17. minutě a ta znovu skončila gólem ! Jiruš vystřelil zleva od modré čáry a jeho bombu tečoval nad Hudáčkovu lapačku Petr Havelka - 0:2. Domácí vypadali v této fázi hry hodně bezradně, hlavně kvůli neschopnosti ohrozit v pohodě chytajícího Břízu. Chvíli před koncem třetiny vypálil tvrdě Rob, hostující brankář ale v klidu ukryl puk do své lapačky. Budějovičtí čekali na přestávku jako na spásu, v kabině se dalo očekávat pěkné horko.

Trenéři domácího celku asi hráče pokropili živou vodou, do druhé třetiny nastoupili Jihočeši jako vyměnění. Jejich nahrávky byli najednou mnohem přesnější, hráči častěji stříleli na Břízovu branku. Jen důraz před bránou chyběl. Nebýt toho mohlo být brzy sníženo. Ze středního pásma totiž vypálil po ledě Suchánek, Bříza vyrazil puk přímo na najíždějícího Roba. Jenže toho zablokoval v náznaku šance hostující Slavík. Při přesilové hře domácího celku zahrozil tvrdou střelou Nedoma, puk se odrazil až před Tomíka, který měl volnou cestu až před Hudáčka. Na toho ale nevyzrál a vzápětí byl za svou snahu odměněn nevybíravým krosčekem od Roba. Největší šanci Sparty spálil kanonýr Leška, z ideálního postavení mezi kruhy střílel jen do Hudáčkovo bleskurychle vykopnutého betonu. Na svou nedisciplinovanost doplatili následně hráči v černých dresech. Podruhé za krátkou dobu byl vyloučen Branda. Po střelách Nedomy, Bartoše a Sailera Bříza ještě nekapituloval, ale v následné skrumáži před brankou dopravil kotouč za jeho záda Daniel Babka - 1:2. Fanoušci vycítili šanci svého týmu na srovnání a začali hnát svůj tým do útoku. Druhou třetinu zakončila přesilovková šance Brandy, Hudáček byl ale na svém místě.

Budějoviští po přestávce polevili a do tempa se dostávali pomalu. Při jedné z minel obrany se před Hudáčkem zjevil osamocený Broš, skvěle chytajícího brankáře ale nepřekonal. Stejná sotuace se opakovala o pár chvil později, jen střílejícím byl Špaňhel. Domácí podporovaní téměř všemi lidmi na stadionu ještě pustili do šance Brandu, pak při velkém tlaku konečně udeřili: po Michálkově střele poskakoval kotouč v brankovišti, odkud jej za dezorientovaného Břízu s přehledem dorazil Martin Štrba - 2:2. V budějovickém kotli v tu chvíli propuká peklo, fanoušci bouřlivě jásají, ti slabší jsou doslova smeteni k zemi, největší výtržníky vyvádí po krátké potyčce policie. Jakmile se situace uklidní a pořádek v Budvar Aréně je obnoven, pálí Petr Bartoš z levého kruhu na Břízu a vyraženou střelu sklepává ze vzduchu do brány Petr Sailer - 3:2 ! Oba góly od sebe dělí 49 vteřin ! Fanoušci slaví jako kdyby měli vyhrát mistrovský titul, příslušníci pořádkových sil na stadionu jen nevěřícně kroutí hlavami. Sparta se ale po neuvěřitelném obratu nevzdala, naopak měla šanci hrát ještě dvakrát přesilovou hru, při kterých také domácím pěkně zatápěla, bezchybný Hudáček vychytal Broše, Špaňhela i Havelku. Při možnosti o vyvezení puku podtrhl jeden z hráčů Sparty budějovického borce, a poté co rozhodčí Souček nevzrušeně rozpažil, sklidil pískot rozjařených fanoušku a led byl zasypán odpadky. Pražané se nakonec odhodlali k závěrečné power-play (mnozí fanoušci vstávají a ženou svůj tým do vítězného konce), hostujícím obráncům ujel Nedoma, obloučkem nahrál puk před opuštěnou klec, kam jej nevzrušeně dovezl Peter Bartoš - 4:2. Cenné tři body za výhru získali domácí borci nejen svou obětavou hrou plnou nasazení, ale také díky skvělé atmosféře, kterou budějovický hokejový stánek už dlouho nezažil...

Jaroslav Liška (Č. Budějovice): "Úspěch vidím ve výborném Hudáčkovi, který měl hrozně moc práce a proti soupeři jakým je Sparta opravdu podržel. Vyzdvihnout musím bojovné srdce celého týmu, hráči byli ochotni za jakéhokoliv stavu nechat na ledě všechno."

Pavel Hynek (Sparta Praha): "Za stavu 2:0 jsme měli ve druhé třetině tři vyložené šance, mohli jsme rozhodnout, ale pustili jsme domácí do zápasu využitou přesilovkou. Budějovičtí se šťastím otočili, my jsme utkání nedotáhli, přesto hráčům děkuji za nasazení, které bylo diametrálně odlišné od zápasu s Třincem."