06.09.2011, Matěj Mayer

CEB - SPA 4:3sn - Jihočeši otočili duel a vyhráli na nájezdy

Č. B u d ě j o v i c e - Domácí mužstvo HC MOUNTFIELD mělo v pátečním duelu namále. Sparta vedla ještě čtyři minuty před koncem základní hrací doby 3:1 a s domácími to nevypadalo vůbec dobře. Pak ovšem dokázali díky dvěma brankám v rozmezí půl minuty utkání vyrovnat a v samostaných nájezdech rozhodl o zisku budu navíc Rostislav Martynek. V souběžně hraném utkání porazila Plzeň Pardubice a rozhodla tedy o tom, že dalším soupeřem Jihočechů bude Jokerit Helsinki.

Na začátku posledního utkání základních skupin European Trophy hráli hosté přesilovou hru. Usadili se v pásmu HC Mountfield a dostali se k zakončení. První pokus ještě brankou neskončil, pak však dostal na modrou čáru kotouč obránce Troy Milam a poslal puk na bránu. Nahození ještě před Kovářem tečoval někdo z domácích hráčů a Jakub Kovář musel lovit kotouč ze své branky.

V polovině třetiny se dostali v přesilové hře do tlaku českobudějovičtí. Milan Gulaš tvrdě napálil puk na brankáře Sparty a v pádu ho nedokázal usměrnit do odkryté branky Lukáš Květoň. O chvíli později se zase k několika dorážkám dostali Jiří Šimánek a Rostislav Martynek, i nyní však bez brankového efektu. Konec přesilovky byl ještě ve znamení další šance domácích, když pálil David Kuchejda a Martin Falter evidentně sám ani nevěděl, jak puk chytil.

Tři minuty před koncem hráli domácí už svou čtvrtou přesilovou hru, když byl opět vyloučen Michal Broš. Na modrou čáru dostal na střelu puk Jan Novák, který svým projektilem trefil pouze hráče Sparty. Od toho se však puk odrazil k Lukáši Květoňovi, který z otočky bekhendem poslal puk na Faltra. Brankář Sparty tento pokus vykopl betonem, na dorážku Jakuba Langhammera byl však krátký. Díky této vyrovnávací brance se šlo po první třetině do kabin za stavu 1:1.

Začátek druhé třetiny patřil domácím. Opět zejména díky poskytnuté přesilové hře, kterou měli. Do tlaku se dostal čtvrtý útok domácích a pěknou kombinaci Jakuba Marka a Stanislava Polodny zakončoval Jiří Ferebauer, který však nepochopitelně netrefil branku. O chvilku později, po vypršení trestu Sersena, pálil dělovkou z pravé strany Jiří Šimánek do tyče.

Pak hrála přesilovou hru pro změnu Sparta a nejlepší šanci měl Sacha Treille, který nebezpečně pálil do ramena Jakuba Kováře. Následovala klidná část utkání, kdy se moc zajímavých okamžiků nepřihodilo a pak se ke slovu dostal opět Sacha Treille. Ujal se odraženého puku ve středním pásmu, našlápl a ujel českobudějovické obraně a nakonec překonal střelou k tyči i Jakuba Kováře.

Ve 36. minutě si domácí vynutili přesilovou hru. Milan Gulaš se pohyboval před brankou Sparty a mohl zakončovat, Yorick Treille ho však nenechal vystřelit a putoval na trestnou lavici. V přesilovce Sparta dobře bránila a českobudějovičtí se příliš do zakončení nedostali. Pak ukázal Peter Mikuš i jinou krásu hokeje, když krásným čistým bodyčekem sestřelil Adama Lapšanského. Ten se dlouho nezvedal z ledu a hráči Sparty se zlobili, že zákrok zůstal nepotrestán. Rozhodčí však správně zůstal v klidu.

K první větší šanci ve třetí třetině se dostala Sparta. Puk se odrazil od mantinelu za brankou před ni a tam číhal Alex Foster, který se bleskovou střelou snažil překvapit Jakuba Kováře. Ten byl však na místě. Vzápětí byl vyloučen Rostislav Martynek a Sparta měla další šance k dvougólovému náskoku. Troy Milam nejprve pálil od modré a podruhé si sjel dokonce až před Kováře. Pokaždé byl úspěšnější brankář HC Mountfield. Branka na sebe ovšem přeci jen nenechala dlouho čekat. Morten Ask v útočném pásmu poslal pas Peteru Jánskému, který z vrcholu pravého kruhu dělovkou propálil Jakuba Kováře. Sparta se tedy dostala díky této brance do dvoubrankového vedení.

V 50. minutě byli současně vyloučeni Morten Ask a Radek Philipp a poskytli tedy domácím dvě minuty trvající dvojnásobnou přesilovou hru. Tu navíc ještě vyšperkovalo další vyloučení Maria Bližňáka, jehož trest musel být odložen. Domácí se však nepředvedli ničím lepším, než párem podařených střel od modré čáry. Vzápětí si hru pět na tři vyzkoušela i Sparta, ale i tentokrát to bylo bez větší brankové příležitosti.

Do třetice všeho dobrého. Třetí dvojnásobná přesilová hra byla poskytnuta týmu HC Mountfield. Nyní si s ní domácí už poradili lépe. René Vydarený ukázkově nalezl Milana Gulaše, který nekompromisní střelou dal ještě domácím hráčům naději. A naděje se o necelou minutu proměnila v realitu! Jiří Šimánek napálil od modré čáry puk pod horní tyč a mohlo se začínat opět od nuly.

Minutu před koncem mohl utkání rozhodnout Rostislav Martynek. Ten se snažil využít odrazu puku a odkryté branky hostů. Nedokázal si však puk lépe srovnat na čepel hole. Vyrovnané utkání tedy po základní hrací době skončilo i vyrovnaným výsledkem 3:3.

Na začátku prodloužení byl Michal Sersen vyloučen na 2+10 minut za úder do oblasti hlavy a krku. To poskytlo domácím velkou výhodu. Po celou dobu přesilové hry ostřelovali branku soupeře, ale bezvýsledně. Stejný scénář pokračoval i po dokončení trestu, ale Spartu stále držel Martin Falter, který stále ne a ne inkasovat. Nakonec utkání dospělo až do nájezdů.

Jako první se k samostatnému nájezdu rozjel Rostislav Martynek a střelou nad lapačku překonal Martina Faltra. Vzápětí Yorick Treille neproměnil. Milan Gulaš pak předvedl ukázkový blafák do bekhendu a dal domácím velkou výhodu. Těžkou pozici měl poté Petr Tenkrát, který musel proměnit. I jeho pokus však vykryl Jakub Kovář a domácí mohli slavit!