09.11.2015, Pavel Kortus ml.

CEB - SUM 7:0 - Kapitán Straka hattrickem řídil demolici Šumperku

České Budějovice - Motor po odpočtu bodů a reprezentační přestávce nabral správný kurz a v domácím duelu se Šumperkem nedal poslednímu celku tabulky šanci. Výhru 7:0 řídil hattrickem a asistencí kapitán Josef Straka, dvakrát se trefil Švihálek, po jedné brance zaznamenali Mucha s Robem.

Jihočeši nastoupili bez Nouzy, na marodce zůstali Růžička a Bohunický. Do sestavy se naopak vrátil po zranění Mikyska a premiéru v dresu Motoru si odbyl Michal Chovan. Domácí měli bleskový nástup. Uběhlo jenom devětatřicet vteřin a dostali se do vedení, když Josef Straka čistě vyhrál buly na Jakuba Suchánka, jehož brankářem Svobodou vyražené nahození si v brankovišti našel právě Straka a otevřel skóre. Následně mohl přidat druhý gól Heřman, ale svůj únik v oslabení do gólové tečky nedotáhl. A tak se slova chopil opět domácí kapitán. Ten byl po Markově přesném pasu v jasné příležitosti faulován a z následného trestného střílení Josef Straka zvýšil na rozdíl dvou branek.

Motor si vytvářel plno šancí, jednu z těch největších měl Lukáš Žálčík, kterému ale sebral zásah proti bývalému klubu výborným zákrokem gólman Svoboda. Třetí domácí formace se dočkala ve 12. minutě, kdy po dlouhém obléhání šumperské třetiny našel Žálčík v dobrém pohybu Michala Švihálka, jenž propasíroval potřetí kotouč do sítě. Třetí gól domácí trošku ukolébal a i Draci občas vystrčili drápky. Jistý gólman Bláha ale vše pohlídal a po první třetině měli Jihočeši k dispozici třígólový náskok.

Třígólovou normu splnil favorit i v druhé periodě. Po trošku volnějším začátku přišla přesilová hra, při které Ján Mucha prostřelil brankáře Svobodu, kterému dobře clonili útočící hráči. Vstřelený gól opět zažehl Motor, a kdyby Kuchejda proměnil svoji šanci, mohlo to být 5:0. Domácí však nemuseli smutnit dlouho, protože v polovině zápasu už v Budvar aréně odbila pátá. To Lukáš Žálčík nezištnou přihrávkou našel přes celou šíři pásma Michala Švihálka a ten v plné rychlosti vyhnal Svobodu z branky. Náhradník Zelenka čistý štít dlouho neudržel, protože ve 34. minutě Martin Heřman ve vlastním oslabení dobře vystihl rozehrávku soupeře, poslal do úniku Josefa Straku, který nájezd proměnil a třemi zdviženými prsty slavil hattrick.

Třetí třetina už nebyla po hokejové stránce tak výživná, ale domácí hokejisté i fanoušci si ji užili, jak se patří. Motor si v pohodovém tempu tvořil mraky šancí, v přesilovce pět na tři přidal navíc sedmý zásah. To Josef Straka v rámci svého galapředstavení našel přes brankoviště Luboše Roba, jenž poslal kotouč do poloodkryté branky. Další góly už nepadly. Jakub Babka totiž neproměnil trestné střílení, Dušan Žovinec trefil jen tyč a Josefa Mikysku vychytal Zelenka. Motor si tak připsal zasloužené tři body za pohodovou výhru 7:0.

Petr Rosol (ČEZ Motor České Budějovice): „Tyhle zápasy po přestávkách nemám rád, člověk nikdy neví, co od toho má očekávat. Naštěstí jsme dali góly hned na začátku, Bláha nás podržel a pak už jsme zápas kontrolovali a zaslouženě vyhráli.“

Radek Kučera (Salith Šumperk): „Domácí nás během celého utkání prakticky k ničemu nepustili, navíc vstup do zápasu byl špatný. Takový mančaft když odskočí o tři góly, tak je vlastně hotovo. Osobní souboje, kombinace... nepředvedli jsme vůbec nic.“