14.11.2003, David Lukeš, Tomáš Kučera

CEB-TRI 0:5: Po sérii výher kruté vystřízlivění

Jihočeši nastupovali do utkání povzbuzeni sérií čtyř vítězství, naopak hostující Oceláři přijeli s vizitkou týmu, který se potýká s nevalnou formou. Scénář zápasu ale nekopíroval očekávání a hosté zvítězili vysoko 5:0. Pro budějovické hokejisty je tento výsledek krutým vystřízlivěním, stejně tak pro gólmana Kučeru, jemuž po předchozích perfektně zahraných zápasech spoluhráči moc nepomohli.
6 zápasů, 15 bodů, to byla před zápasem proti třineckým Ocelářům vizitka týmu zpod Černé věže. Navíc hráči ze severu Moravy v Českých Budějovicích tradičně spíše body ztrácejí, ne tak v tomto utkání. Vynikající výkon všech řad hostujícího mužstva, navíc podpořený uzdraveným a bezchybným Lakosilem, byl nad síly poněkud zkoprnělých domácích borců.

Vše odstartoval už ve 4. minutě Melenovský, který měl při první vážnější akci hostů dost času nejen na střelu, ale i na dorážku, která se podél bezmocného Kučery zastavila až v brance. Domácí byli nečekaným gólem dost zaskočeni, ale i přesto ještě dokázali držet otěže první třetiny ve svých rukách. Několik šancí, hlavně během třineckého oslabení, však nedokázali využít, když jejich střely postrádaly povětšinou nejen přesnost, ale i razanci. A tak se znovu prosadil Třinec. Bleskovou akci, která ostře kontrastovala s přeplácanými kombinacemi domácích, zakončil pohotový Pavelek. Zbytek prvního dějství dohrávali Českobudějovičtí v menším šoku a hosté naopak v nelíčené pohodě.

Druhá třetina nesla jasné znaky - domácí se chtěli vrátit do utkání, a tak vyvíjeli znatelný tlak podporovaný několika přesilovkami, leč hosté svým výborným bruslením a bezchybnou poziční hrou mnoho okének k nahlédnutí do království prince Lakosila nezanechali. První vlaštovku, nebo v tomto případě spíše holubici míru, směrem k mladému třineckému brankáři vyslal Babka, ale Lakosil neměl většího problému, poté se snažil z úhlu překvapit Rob, ale ani on nepřekonal mladíka, který se v této situaci obrnil i potřebným štěstím. A když neuspěl se svou dalekonosnou ránou ani Jasečko, přišla bída i na budějovickou obranu. Ďurák trochu školácky chyboval a dal šanci rutinérovi Královi k nájezdu na domácí svatyni. Král Richard provedl vše naprosto dokonale, ale v této situaci měl ještě zdatnějšího protivníka. Muž s maskou v domácí brance totiž fantasticky natáhl beton a snad špičkou brusle vytěsnil protivníkův blafák. Pohříchu asi nejlepší představení borce v bílém dresu v utkání. Jinak pokračoval mírný tlak Jihočechů, jehož nejostřejší úder nabídl Kristek, když prosvištěl středem obranného pásma, ale svou šanci roztříštil o Lakosila. S přibývajícím časem se už z domácích hokejek začala vytrácet přesnost a tak znatelná převaha z počátku třetiny vyzněla nakonec do ztracena.

Domácí diváci, jichž se sešlo v probíhající sezóně zatím bezkonkurenčně nejvíc (nepočítáme-li duel s Kladnem, na který byl volný vstup), věřili, že jejich borci ve třetí třetině zaberou a pokusí se ukousnout z tříbodového jablíčka alespoň jednu třetinu, avšak s přehledem hrající třinecká jízda je dokonale vyvedla z omylu. Hned ve třetí minutě závěrečné třetiny zakombinovala trojice Jančařík, Bordowski, Skořepa a posledně jmenovaný reprezentant napálil svou bombu přímo do míst, kde snaživý pavouček možná vypletl své dílko. Třetí branka zjevně hodně srazila sebevědomí domácích, což se projevilo o pár minut později, kdy Rob v čisté šanci vůbec netrefil branku a také v 53. minutě, kdy agilní Král našel ještě agilnějšího Melenovského a ten už podruhé v utkání uklidil puk do domácí svatyně. Šok, který tím způsobil hráčům s Budvarem na prsou, se ještě prohloubil o minutu později. Pavelek si v útočném pásmu pohrál s demoralizovanými budějovickými obránci a předložil Pavlovi Janků gól na zlatém podnose. Touto pěknou akcí také skončil výčet situací, které stály za zaznamenání. Hosté se jednoduchou hrou a přmočarými akcemi prokousali ke třem zaslouženým bodům a domácí alespoň zjistili, že extraligové body se nedávají zadarmo a mohou s tím něco udělat hned v neděli v Litvínově.

Vladimír Caldr (České Budějovice): Velice nás mrzí, že jsme prohráli před pěknou návštěvou, kterou jsme si dlouho přáli. Vidím tři hlavní body, které rozhodly zápas. Rychlý vedoucí gól soupeře, velice kvalitní a disciplinovaná hra Třince ve středním pásmu a příliš mnoho prostoru, který jsme soupeři dávali v naší obranné polovině. Musíme se vrátit ke hře, která nás přivedla k předchozím dobrým výsledkům.

Pavel Marek (Třinec): Děkuji týmu, jakým způsobem odpověděl na hanlivou kampaň, která několik dní probíhala v tisku proti nám. Tohle byl nejlepší útok, jak dokázat, že pomluvy o finančních potížích se nezakládají na pravdě. Vycházeli jsme ze zajištěné obrany a čekali na brejky, které umíme sehrát, a to rozhodlo o výsledku. Jistotou byl Lakosil, jenž chytal dnes poprvé po zranění.